Ministrstvo za javno upravo napoveduje vrsto ukrepov za večjo transparentnost

Slovenija

Ministrstvo za javno upravo ob dnevu pravice vedeti, ki smo ga obeležili v nedeljo, napoveduje številne ukrepe, ki naj bi zagotovili transparentnost delovanja javne uprave in podjetij v državni lasti. A kot pravijo, bo najpomembnejši izziv kulturna sprememba; to je, da bodo konkretni ukrepi dejansko vključeni v delovanje posameznih javnih organov.

V zadnjem letu beležimo napredek na področju transparentnosti, menijo na ministrstvu za javno upravo. Med pomembnejšimi dosežki izpostavljajo spremembe zakonodaje, ki da zagotavlja večjo transparentnost financiranja političnih strank in volilnih kampanj, ter novelo zakona o dostopu do informacij javnega značaja. Z novelo se namreč širi krog zavezancev za transparentnost tudi na gospodarske družbe v lasti države in občin.

Obenem je v pripravi tudi enotni register vseh zavezancev, so napovedali, sledil pa naj bi Supervizor 2, ki bo vključeval javno objavo podatkov o izdatkih podjetij v stoodstotni lasti države in lokalnih skupnosti.

Pripravili bodo odprte, strojno berljive podatke

Aktivnosti ministrstva bodo v naslednjem letu usmerjene v pripravo tako imenovanih odprtih, strojno berljivih podatkov. Dobre prakse ponovne uporabe podatkov javnega sektorja namreč kažejo, da je mogoče na osnovi surovih javnih podatkov ustvariti aplikacije s precejšnjo dodano vrednostjo, so zapisali v sporočilu za javnost.

Zatem bo sledil register zavezancev, ki ga bo mogoče vsakodnevno osveženega pridobiti v odprtem formatu prek spletne strani Ajpesa, ki je za ponovno uporabo ponudil določene osnovne podatke iz Poslovnega registra Slovenije. Datoteka bo na voljo za prosti prenos in se bo osveževala na tri mesece, so sporočili.

Še veliko izzivov

Na področju transparentnosti čaka v prihodnje še veliko izzivov tudi pri omogočanju sodelovanja javnosti pri sprejemanju predpisov. Kot bistveno med drugim izpostavljajo obvezno objavo predpisov na portalu e-demokracija.

Obenem na ministrstvu menijo, da bi več morali storiti za transparentnost javne uprave v upravnih postopkih, denimo možnost vpogleda državljana, v kateri fazi je njegova vloga v upravnem postopku. Več si želijo narediti tudi na področju transparentnost delovanja inšpekcijskih služb.

Deli novico: