DANES PRAZNUJE KOPER: Marezige prinesle svobodo

Koper

Danes Mestna občina Koper praznuje občinski praznik – v spomin na upor v Marezigah 15. maja 1921, ki je bil eden prvih protifašističnih uporov v Evropi. O tem, kaj se je dogajalo v tistih časih, smo povprašali Guida Bertoka, podpredsednika Združenja protifašistov, borcev za vrednote NOB in veteranov Koper.

Na dan volitev 15. maja 1921 je skupina fašistov iz Kopra ponovno prišla izzivati in žaliti domačine. Zgodil se je nepričakovan dogodek. Marežgani so se odločno uprli fašizmu in postali eni izmed prvih antifašistov, ki so prepoznali nevarnost, ki je čez 20 let pripeljala do druge svetovne vojne.

Marežganski kmetje so 15. maja 1921 goloroki in ne glede na posledice obračunali s fašisti, ki so jih v času volitev prišli v Marezige izzivati in zastraševati. Tako so že v tistem času izpričali visoko narodno zavest in neuklonljivost istrskega kmeta. V spomin na ta dogodek, ki je odmeval daleč preko meja takratne občine Marezige, in prispevek Marežganov narodnoosvobodilnemu boju je v središču Marezig postavljeno spominsko obeležje. Danes Mestna občina Koper praznuje svoj občinski praznik. V Marezigah pa je osnovna šola dobila ime po Ivanu Babiču Jagru, vodji slovitega upora.

Gospod Bertok, nam lahko pojasnite, kaj se je pravzaprav takrat dogajalo? Znano je, da naj bi takrat v vas prišli štirje italijanski mladeniči izzivat vaščane, kako je s tem?

Meni se zdi, da jih je prišlo enajst z enim kamiončkom gor v vas. Tri so ubili, en pa je bil hudo ranjen. Prišli so švadristi, to so bili fašisti, ki so bili organizirani v "škvadre"  skupine. Domačini so takrat prišli že ob osmi uri na volišče, opraviti svojo dolžnost, vedelo se je tudi že, za koga bodo volili. Ko so prišli ti fašisti gor, so odšli v bližnjo gostilno in za hrabrost popili še nekaj alkoholne pijače. Nekdo izmed njih je celo vrgel ročno bombo. Tako se je vse pričelo. Začeli so ustrahovati ljudi, da ne bi šli na volitve. Takrat je domačin Ivan Babič – Jager prevzel pobudo in spodbujal domačine, naj se uprejo. Fašisti so se takrat razbežali proti Rojcem, Babičem in ostalim okoliškim vasem. Toda vedelo se je, da se tako ne bo končalo in da se bodo fašisti maščevali, zato so vaščani pripravili barikade vse od Vanganela navzgor.

So organizirali neke vrste vaško stražo?

Ne, to niso bile vaške straže, so bile prav blokade. Vojaki in karabinjeri so prišli s kamioni, vendar v Marezige zaradi barikade niso mogli, zato so morali priti peš. Vdirali so v hiše in pozivali moške, naj se zglasijo na policijski postaji. Vojaki so dejansko ščitili te škvadriste. To je vzpodbudilo velik gnev med domačini, eden izmed njih, Jože Sabadin jih je začel zmerjati kot tolpo hudodelcev in so ga ustrelili. To je bila tudi prva žrtev fašistov v Istri. Iz tega je kasneje prišlo do Narodno osvobodilne borbe. Koper se je hotel oddolžiti tem žrtvam in tako so jim postavili spomenik v spomin, 15. Maja 1959. Na njem je 67 imen vseh žrtev iz okoliških vasi. Od tistega dne občina praznuje svoj praznik.

 

Deli novico:

Marko |  15 .05. 2014 ob  22: 43
Kaj če bi se nehali kregati, kaj je bilo, in se raje osredinili na to, kaj je in kaj bo? Zakaj se moramo prepirati in iskati krivca za dogodke, katerih razpleta ne moremo spremeniti? Ne rečem, da moramo pozabiti, ampak vseeno bi lahko prestopili te meje in se povezovali za razvoj.
Kdo vas razume  |  15 .05. 2014 ob  12: 27
Škoda je vseh tistih padlih žrtev, ki so "morali " baniti samostojnost Jugoslavije.

Ker danes smo z roko v roki z Italijani, pa z Nemci (Merklovo) in jih še prosimo naj nam pamagajo.

Ma kdo vas razume kaj je tukaj za praznovat ?!?
Zgodovina je bila vedno malo čudna |  15 .05. 2014 ob  11: 24
-1
Pozabili omeniti v prispevku, da so temu slavnemu Babiču potem zavedni sovaščani nacionalizirali - "podržavili" nepremično premoženje.
of |  15 .05. 2013 ob  12: 08
A je bilo mogoče kaj drugače? si bil zraven?
Prve vaške straže |  15 .05. 2013 ob  10: 43
-2
Še ena verzija zgodovinske resnice...