"Made in Slovenia" ni le hrana

Slovenija

Slovenska država pri promoviranju izdelkov slovenskega porekla pozablja, da slovenska ni le hrana, ampak tudi drugi izdelki, recimo volna, ki si prav tako zaslužijo ustrezne podpore, ugotavljajo v podjetju Soven iz Selnice ob Dravi, kjer že 18 let izdelujejo izdelke iz slovenske ovčje volne.

Soven edini v Sloveniji odkupuje ovčjo volno od rejcev in jo nato predeluje. "Surovine je zaenkrat dovolj, čeprav število ovac v Sloveniji pada. Tudi zato, ker se ukinjajo razne subvencije," je za STA povedala direktorica podjetja Marija Srblin. "Za naše potrebe doslej je bilo slovenske volne dovolj. Če pa bomo povečali proizvodnjo filcev za kmetijstvo, bomo morali začeli gledati vsaj po sosednjih državah."

Letno odkupijo okoli 80 ton volne, kjer pa je veliko odpada, saj rejci volno še vedno premalo sortirajo. Iz preostanka izdelujejo naravno volneno posteljnino, volneno prejo za pletenje in tkanje ter volnene pletenine in tkanine.

Predvsem s slednjimi se te dni predstavljajo na različnih prazničnih sejmih, v zadnjem letu dni pa so po besedah direktorice uspeli prodreti tudi na številne nove tuje trge, saj nastopajo v skoraj 20 državah. "Z drobnimi pleteninami in tkaninami iz prave volne imamo zdaj že blizu 28 odstotkov tujega trga," je pojasnila.

Pred tremi leti so začeli še s proizvodnjo bio-volnene toplotne in zvočne izolacije za naravne in ekološko varčne hiše, za kar so letos prejeli certifikat kakovosti ETA. Takšna izolacija ima odlične tehnične lastnosti, je negorljiva in ekološko razgradljiva. "Naša izolacija je ena od treh na svetu, ki so 100-odstotno izdelane iz volne, brez drugih primesi," je pojasnila direktorica. Največji potencial vidijo v razvoju filcev za kmetijstvo, ki so jih razvili lani in se uporabljajo za zaščito gred in naravno pridelavo rastlin.

Zaposlujejo 30 pletilj

Podjetje, ki je nastalo leta 1996 kot družinsko podjetje, ima trenutno deset zaposlenih in 30 pletilj, ki s podjetjem sodelujejo v okviru organiziranega osebnega dopolnilnega dela na domu po vsej Sloveniji. Med drugim deluje tudi kot učni center za deficitarne tekstilne poklice, letos pa je kot prvi v Sloveniji prejel certifikat za bio tekstil, ki ga podeljuje inštitut Kon-cert.

Celotna proizvodnja je ekološko naravnana, saj v nobenem koraku ne uporabljajo kemičnih sredstev. Po besedah Srblinove kupci vedno bolj cenijo "slovensko, domače, naravno", si pa želijo več podpore države, predvsem pri promociji. "Žalosti nas to, da ministrstvo za kmetijstvo močno promovira slovensko na področju prehrane, a v Sloveniji imamo množico produktov, ki so tudi kmetijski in domači, a se jih skorajda nič ne omenja. Tudi nobenih spodbud ali podpor ni na tem področju. Če ne drugega, bi si močno želeli prodajati v velikih trgovskih centrih, a nas tudi tam dajejo na stranski tir," je pojasnila.

Deli novico: