Luka ni več na spisku za prodajo

Janševa vlada je dan pred padcem in izglasovano nezaupnico prekvalificirala nekatere državne naložbe. Luka Koper se je tako iz portfeljne naložbe (kar de facto pomeni za prodajo) spremenila v strateško naložbo, jasno, država pa svojih strateških točk ne prodaja. Številni akterji, ki so bili proti prodaji Luke Koper so odločitev že pozdravili, čeprav je zaradi turbulentnih političnih časov turbulentno tudi dogajanje okrog našega edinega pristanišča. 

Luka Koper je že vsa leta od nacionalizacije tesno povezana s preigravanji in dogajanjem na politični sceni. Bila je plan takorekoč vsake oblasti, kar je najbrž tudi deloma zavrlo njen razvoj, ki bi lahko bil ob večjem razumevanju hitrejši in bolj ploden. Na to že dalj časa opozarjajo predvsem zaposleni, kaplja čez rob pa je zanje bila namera o prodaji luke. Uradnega sicer ni bilo veliko, so pa postajale vse glasnejše govorice (nihče blizu vlade jih ni zanikal, kvečjemu potrdil), da se je naše edino pristanišče znašlo na spisku za odprodajo.

Da država brez močnega zaledja "domače" banke ni dober lastnik, se je izkazalo tako po koncu krize, ko so državna podjetja brez državnih kreditov začela padati kot domine. Luka je bila v tem pogledu izjema, saj je kljub enormnim izčrpavanjem najhujše preživela. S tem je podjetje dokazalo, za kako močan in vitalen organizem gre, saj se je sam izkopal iz bremena krize in izčrpavanja. Zato bi bila prodaja takšnega podjetja čista brca v temo, je pred časom povedal ekonomist Jože P. Damijan, ki sicer zagovarja prodajo državnega premoženja. "Država ne sme imeti v rokah gospodarstva, mora pa imeti vajeti strateških naložb in infrastrukture, luka pa zagotovo spada mednje," je povedal v Kopru ob robu predstavitve projektov drugega tira.

Ni več naprodaj, a prihodnost je še vedno neznanka

A vlada je imela drugačno mnenje in pri kvalifikacijah državnih naložb luko pahnila v "drugo" ligo med portfeljne naložbe, kar samo zase praktično pomeni "pripravljene za prodajo". Jeza zaposlenih je bila ob tem razumljiva. Zahtevali so bolj gospodarno vodenje in ne prodaje. Zato sedaj pozdravljajo zadnjo potezo Janševe vlade, ki je državne naložbe še enkrat prekvalificirala in Luko Koper uvrstila med podjetja, ki so strateškega pomena, in jo tako umaknila z liste za prodajo. "Zaposleni pozdravljamo odločitev lastnika in istočasno predlagamo, da ti ohranijo trezne glave tudi pri imenovanju nadzornikov na prihajajoči skupščini. V podjetju si želimo strokovno vodstvo in jasno strategijo razvoja, pri kateri naj bo država v pomoč," je za Regional povedal predsednik sveta delavcev Nebojša Topić.

Čeprav skupščine, ki jo je zahtevalo ministrstvo pod vodstvom sedaj že padle vlade, lahko sploh ne bi bilo. Sklicana bo jutri za 5. april, vprašanje pa je, ali bo nova vlada v tem času sestavila svojo ekipo in smernice ter odločila, kdo bo sedel v nadzornem svetu, zato je bolj verjetno, da bodo lastniki (država oziroma nova vlada) skupščino preklicali. Luka pa bo tako še naprej v pat položaju z v. d. direktorjem na čelu in nadzornim svetom, ki ne ve, koliko časa bo še zdržal. Če je vse kazalo na to, da bodo nadzorniki (pod vodstvom Janeza Požarja), ki jih je imenovala še Pahorjeva vlada, zamenjani že poleti, se to ni zgodilo. Skupščine, kjer bi Janševa vlada imenoval svoje ljudi, pa sploh ni dočakala. Izključiti ne gre niti možnosti, da bo nova vlada pod vodstvom Bratuškove ohranila sedanje nadzornike, ki so vsekakor bližje levi opciji, čeprav Janez Požar pravi, da namerava svoje delo v Luki Koper zaključiti. Tudi sam pa pozdravlja dejstvo, da je Luka Koper znova beležena kot strateška naložba. "Zame je Luka vedno bila strateška naložba, čas pa bi bil, da jo začne tudi država oziroma politika res tako obravnavati. Samo tako bo nekaj iz njenega razvoja."

Več iz rubrike Gospodarstvo:

Antončič novi predsednik NS Cimosa

 Stekel stečaj nad Info TV

SKEI spet v pogajanja z delodajalci

Deli novico:

ilan |  01 .03. 2013 ob  20: 16
-1
škoda