LOVCI LD GRAČIŠČE V ŠOKU, NEDELJSKI LOV ODPOVEDAN: Psi so iz preventivnih razlogov ostali doma

Slovenija

V Sloveniji je potrjen virus, ki povzroča bolezen Aujeszkega. Kot smo že poročali, so prisotnost virusa potrdili pri dveh lovskih psih, ki sta pri lovu na divje prašiče prišla v stik z enim od ustreljenih prašičev na območju koprske uprave. Uplenjenega prašiča je grizel še tretji pes, ki ne kaže znakov bolezni, poroča Dnevnik.

Fotografije so simbolične.

Virus so sedaj potrdili tudi pri uplenjenem merjascu. Nacionalni veterinarski inštitut je potrdil, da sta se poginula psa okužila prav preko divjega prašiča, piše časnik. Okužba je bila usodna za oba psa, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pa poziva k ukrepom za preprečevanje prenosa bolezni na domače prašiče. Za človeka sicer bolezen ni nevarna, so še sporočili.

Virus so potrdili pri dveh lovskih psih, eden je po stiku z okuženim divjim prašičem poginil, drugega pa so po pojavu kliničnih znakov evtanazirali. Na ljubljanski veterinarski fakulteti so glede mesa okužene živali za časnik povedali: "Meso in mesni izdelki ne predstavljajo nevarnosti za zdravje ljudi, predstavljajo pa veliko tveganje za prenos virusa na druge živalske vrste".

"Ljudje lahko zaužijejo meso okuženega divjega prašiča, ne smejo pa ga surovega krmiti psom, prašičem in drugim živalim, dovzetnim za okužbo z virusom BA," pa so za časnik povedali na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Lovci Lovske družine (LD) Gračišče v slovenski Istri, ki so organizirali skupinski lov na divjega prašiča, so bili po poročanju časnika ob novici, da sta psa poginila, v šoku. Upali so, da sta se psa okužila prav s tem uplenjenim prašičem in ne prej, med lovom, ko sta tekala še za drugimi prašiči, ki so še na svobodi.

"Glede na to, da je uplenjenega prašiča grizel še tretji pes, ki pa doslej ni kazal bolezenskih znakov in je bil poleg tega čez tri dni znova na lovu in v stiku s še nekaj drugimi psi, smo se odločili, da to nedeljo lova na divjega prašiča z lovskimi psi goniči ne bo. Naši psi so iz preventivnih razlogov ostali doma. Počakali bomo, da se potrdi, ali je z njimi vse v redu," je za časnik še pojasnil starešina LD Gračišče Dario Franca, ki upa, da gre pri okužbi za osamljen primer.

Bolezen Aujeszkega ali pseudorabies povzroča herpesvirus tipa 1. Za okužbo s tem virusom lahko poleg prašičev zbolijo tudi prežvekovalci, glodavci in mesojedi, ki za razliko od prašiča praviloma poginejo. Virus se pri prašičih izloča z nosnim izcedkom, slino, spermo, vaginalnim izcedkom, mlekom, iztrebki in občasno z urinom. Živali se okužijo, če pridejo v stik s prašičem, ki virus izloča, oz. z materialom, ki je kontaminiran z virusom.

"Ker se virus nahaja tudi v mesu okuženih prašičev, se lahko prostoživeče mesojede živali okužijo z uživanjem mesa okuženega divjega prašiča, kar velja tudi za pse in mačke. Lovski psi se lahko okužijo že med lovom, če pridejo v stik z obolelim divjim prašičem," so pojasnili na upravi. Kot še piše časnik, večina okuženih prašičev bolezen preživi, druge živalske vrste pa večinoma poginejo.

Bolezenski znaki

Prvi znaki bolezni so neješčnost in zmanjšana aktivnost, kasneje se razvijejo blažji živčni znaki, pojavijo se izcedek iz nosu, dihalne težave, povišana temperatura, tudi močna srbečica in krči. Sledita kolaps in pogin, še navaja časnik. Bolezen ima velik vpliv na rejo domačih prašičev, saj so v primeru potrditve bolezni pri domačih prašičih prepovedani premiki in trgovanje s prašiči in njihovimi proizvodi.

Slovenija ima sicer od leta 2010 priznan status države, uradno proste bolezni Aujeszkega pri domačih prašičih. Na podlagi tega statusa ima priznana dodatna jamstva pri trgovanju s prašiči, kar pomeni, da morajo prašiči, ki prihajajo iz držav članic z nižjim statusom ali brez statusa, izpolnjevati dodatne pogoje glede te bolezni.

"Za ohranjanje statusa države, uradno proste bolezni Aujeszkega, se v skladu s programom uprave na podlagi letne odredbe opravijo preiskave krvi in organov odstreljenih divjih prašičev in preiskave krvi domačih prašičev," so navedli.

Situacija glede bolezni pri divjih prašičih sicer ne vpliva na status države, uradne proste omenjene bolezni. Kljub temu pa se morajo v državi striktno izvajati ukrepi za preprečevanje morebitnega prenosa bolezni s populacije divjih prašičev na domače prašiče.

Uprava ob tem opozarja, naj imajo imetniki psov te na javnih mestih na povodcu. "Prav tako je upoštevanje biovarnostnih ukrepov ključnega pomena za preprečevanje prenosa bolezni z divjih prašičev na domače," so še navedli na upravi.

Deli novico:

Johan |  14 .11. 2018 ob  11: 25
Kar zmrazi me kakšne bedarije ljudje pišete, ni ga lovca, ki bi bolano žival predelal in prodajal klobase. Prav tako se vprašajte zakaj divjad sili vedno bliže urbanemu okolju, zato, ker človek posega neumorno v njihovo naravno okolje, zato ker nima ta žival nikjer več mira itd. Predvsem pa ljudje to divjad vznemirjajo in se v naravnem okolju ne znajo obnašati. Zato pa so vsi gozdovi zanemarjeni in polni plastike, katero pa vsako leto v gromozanskih količinah pobiramo ravno lovci. Kar se pa tiče divjadi jo je pa ravno prav, če ne že premalo saj lovcem gozdarski in kmečki lobi narekije prekomerne odstrele vse v vidiku, da se istrebi čimveč živalskega sveta. Država, ki nima naravnega bogatstva je revna država.
špinjulet |  13 .11. 2018 ob  09: 32
Da bo prej ali slej prišlo do širjenja nalezljivih bolezni med divjadjo je bilo za pričakovati. V zadnjih letih so se prekomerno namnožili divji prašiči, srne, zajci, lisice in druga divjad. Po gozdovih je najti tudi veliko poginulih in bolnih srn. Samo poglejte kako izgledajo njive in vrtovi tik ob naseljih - že skoraj vsaka njiva je obdana z ograjo, sicer ne pobereš niti lista zelenjave, krompirja in drugih poljščin. Niti najstarejši prebivalci ne pomnijo tolikšne škode na poljščinah zaradi divjadi. Ko se bo pojavila bolezen, ki se prenaša na ljudi, bodo pa vsi pametni.
Igor |  12 .11. 2018 ob  21: 32
Ubogi psi!!!!!!
Ana |  12 .11. 2018 ob  21: 27
-2
Toliko boljse kaksna zival je se ziva sicer bi jo hladnokrvno pokoncali in se z njo fotografirali vso polno krvi kot trofejo...
satir |  12 .11. 2018 ob  15: 28
Lučke v obliki pujska pa nisem našel nikjer. šmrc
bananko |  12 .11. 2018 ob  13: 55
Justino ... če bi prebral članek .... ma važno da se piše:
"Ljudje lahko zaužijejo meso okuženega divjega prašiča, ne smejo pa ga surovega krmiti psom, prašičem in drugim živalim, dovzetnim za okužbo z virusom BA," pa so za časnik povedali na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Justino |  12 .11. 2018 ob  12: 49
-2
Pol pa imaš lovce ,ki iz tega mesa naredijo pečenice in služijo brez da jih peče vest .