Ladja z izrabljenim jedrskim gorivom danes izplula iz Luke Koper

Slovenijo je minulo noč prepotovala pošiljka izrabljenega jedrskega goriva iz Avstrije, so sporočili iz republiške uprave za jedrsko varnost. Tovor, v katerem je bila poleg izrabljenega goriva tudi manjša količina plutonija, je ponoči pripotoval v Luko Koper, kjer so ga preložili na ladjo. Ta je malo po šesti uri zjutraj zapustila slovenske vode.

V enem enem zabojniku, ki je tehtal dobrih 23 ton, so bili izrabljeni gorivni elementi s skupno maso okoli 15 kilogramov urana, v drugem vsebniku z 225 kilogrami pa se je prevažal Pu-Be vir sevanja, so pojasnili z uprave za jedrsko varnost.

Pošiljka z Dunaja je slovensko mejo prestopila ob polnoči na mejnem prehodu Šentilj, kjer so jo temeljito pregledali izvedenci za radiološko varnost iz Instituta Jožef Stefan. Ti so opravili tudi potrebne radiološke meritve.

Tovor je pod nadzorom slovenske policije prepotoval Slovenijo in v zgodnjih jutranjih urah prispel v Luko Koper. Zabojnik z izrabljenim gorivom in zabojnik s Pu-Be virom sevanja so tako okrog 3.30 ure zjutraj preložili na ladjo, ki je nato zapustila slovenske vode in odplula v Trst.

Z isto ladjo je že drugega novembra v Luko Koper prispela pošiljka nekoliko obsevanega nizko obogatenega jedrskega goriva. Pošiljko so raztovarjali približno eno uro in jo takoj odpeljali na Dunaj.

Glavni slovenski organizator prevoza je bilo podjetje NJK IMP iz Kopra. Pri organizaciji prevoza sta že več mesecev pred njim sodelovali republiški upravi za jedrsko varnost in varstvo pred sevanji, pa tudi ministrstvo za notranje zadeve, policija, carinska uprava, ministrstvo za infrastrukturo in prostor, Luka Koper in Inštitut Jožef Stefan.

Celoten prevoz od Dunaja do končne destinacije v ZDA koordinirata ameriško ministrstvo za energijo in avstrijski državni organi, izvajajo pa ga podjetja EDLOW International in Nuclear Cargo. Vse stroške so krili tuji izvajalci prevoza, so še pojasnili z uprave za jedrsko varnost.

Slovenija je zaradi svoje geografske lege po mnenju uprave pomembna tranzitna država za takšne pošiljke. V mednarodnih strokovnih krogih si je v minulih letih pridobila ugled kot kredibilna država, ki zna zagotavljati jedrsko varnost svojih objektov, pa tudi varnost tovrstnih pošiljk.

Z izvedbo tokratnega tranzita je Slovenija po mnenju uprave "dala še en prispevek k obsežni mednarodni kampanji za zbiranje in odvoz goriva z visoko obogatenim uranom iz raziskovalnih reaktorjev k njihovim dobaviteljem". Temeljni namen kampanje je dolgoročno znižati možnost uporabe takega materiala za izdelavo jedrskega orožja.

V prihodnjih letih po navedbah uprave ni pričakovati podobnih pošiljk, saj so iz večine tovrstnih reaktorjev v sosednjih državah že odpeljali visoko obogateni uran.

Deli novico: