KOSTANJ – SINONIM ZA JESEN: Fantazija za brbončice, darilo za telo

Kulinarika

Veliki pečeni kostanji iz katerih se še kadi in ki vedno v hladnejših dneh pogrejejo dlani in duha. Kdo nima rad teh okusnih spremljevalcev jeseni, ki si jih privoščimo med sprehodom po mestu ali v zavetju doma v dobri družbi. Prasketanje ovoja ob lupljenju spominja na odpiranje daril. In polni zdravih darov za naše telo so tudi kostanji, ne samo pitani.

Pradomovina kostanja je Sredozemlje, v prehrani pa se uporablja pitani kostanj. Plod je bogat z ogljikovimi hidrati, zlasti škrobom, ki dajejo veliko energije. S kostanji si lahko torej povrnemo energijo po večjih telesnih naporih.

Divji kostanj proti revmi
Sestavine:
40 celih plodov divjega kostanja
1 liter domačega žganja
Priprava: Kostanje zdrobimo s kuhinjskim kladivom in jih damo v steklenico ter prelijemo z žganjem. Pustimo, da se namaka 40 dni, pri čemer steklenico vsak dan pretresemo. Precedimo in si s tekočino masiramo boleča mesta.

Kostanj vsebuje saharozo, ki mu daje sladkast okus, vitamine iz skupine B ter mineralne snovi – kalcij, magnezij, kalij in fosfor. Vsebuje malo beljakovin in maščob, vitamin C, ki ima antioksidante učinke, pa se žal izgubi s kuhanjem in pečenjem.

A kot antioksidant se lahko uporabi celoten plod, kar so poznali že ljudski zdravilci. Plodove divjega kostanja so uporabljali za blaženje revmatskih tegob.

Kostanj ponuja mnogo možnosti za eksperimentiranje v kuhinji, a ljudje ga v povprečju malo vključujemo v svojo prehrano. Uporabljamo ga lahko pri pripravi juh, omak, prilog, kot nadev za meso, pri peki peciv in celo kruha.

Deli novico: