Koprska in moskovska fakulteta bosta s skupno akademijo krepili gospodarske vezi med državama

Slovenija

V Portorožu poteka skupna akademija Fakultete za management Univerze na Primorskem (UP) in Ekonomske fakultete v Moskvi. Sodelovanje presega področje izobraževanja, zato si rektor UP Dragan Marušič obeta koristi tudi za gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Rusijo. Zunanji minister Karl Erjavec je poudaril pomen krepitve dialoga z Rusijo.

Akademija, namenjena skupnemu izobraževanju za namen uspešnejšega gospodarskega sodelovanja, pomeni nadaljevanje sodelovanja, ki se je začelo na pobudo slovenske strani, je ob robu akademije pojasnil dekan moskovske ekonomske fakultete, sicer članice znamenite Moskovske državne univerze Lomonosov, Aleksander Nekipelov.

Poleg koristi sodelovanja na izobraževalno-znanstvenem področju je Nekipelov izpostavil tudi možnosti za vzpostavitev mostov na gospodarskem področju, pri čemer bi lahko Slovenija odigrala osrednjo vlogo za širšo regijo.

UP vidi priložnosti v povezovanju navzven

Primorska univerza je fleksibilna in odprta, v teh finančno težkih časih pa vidijo možnost prav v povezovanju navzven, je pojasnil Marušič. "Iščemo priložnosti v vseh tistih državah, ki imajo hitro rastoče gospodarstvo in obenem še zelo dobro znanstveno tradicijo," je navedel razloge za izbiro Rusije.

Tudi Marušič poleg znanstvenega sodelovanja z eno najprestižnejših ruskih univerz vidi priložnosti tudi za slovensko gospodarstvo. Sicer pa je sodelovanje z moskovsko ekonomsko šolo po njegovih besedah šele prva stopnica: "Izkazali so se že interesi tudi za druge fakultete, saj ima naša univerza, čeprav je majhna, nekatere dokaj dobre znanstvene žepke, ki so zmožni sodelovati in enakopravno premikati meje znanosti z drugimi podobnimi institucijami po svetu."

Na pomen izkoriščanja tovrstnih sinergij za še boljše gospodarsko sodelovanje je opozoril tudi Erjavec, ki je spomnil, da je Rusija pomemben strateški partner naše države tako na politični kot gospodarski ravni. Tovrstni dogodki so po njegovem pomembni tudi z vidika medsebojnega spoznavanja in vzpostavljanja prijateljskih stikov na osebni ravni.

Erjavec je ob tem priznal, da so odnosi med EU in Rusijo v tem trenutku obremenjeni s situacijo v Ukrajini. Kot je dodal, "mi na svetih ministrov za zunanje zadeve v Bruslju ves čas poudarjamo, da je treba vzdrževati dialog, ne samo politični dialog, ampak tudi tovrstni dialog, recimo med dvema univerzama". Zato se je Erjavec tudi udeležil današnje akademije, "ker je to znak, da je treba krepiti dialog, ker lahko edino na takšen način najdemo ustrezne politične rešitve, tudi za preseganje najtežjih kriz".

Deli novico:

Naša Vera |  06 .02. 2015 ob  16: 48
Z Vami moramo deliti radostno vest!

Vera Čipev, prvoborka za pravice študentov na koprski univerzi je dobila službo.
Se sprašujete kje? Ja, v rektoratu same univerze.

Zvestoba in teptanje pravic študentov se je izplačalo!

Ogorčena študentka biopsihologije brez priznanega študija!