Koper: Veliki koncert proti stigmatizaciji downovega sindroma

Koper

Pred leti sta Gaia in Alen Asta, starša otroka z Downovim sindromom, organizirala koncert, s katerim sta želela ostale starše otrok z Downovim sindromom pozvati, naj svoje otroke pokažejo. Želela sta razširiti zavest, da nimajo česa skrivati in pri tem tudi uspela. Do te mere, da se je rodil Planet 47, ki sedaj znova organizira velik dobrodelni koncert. 

"Drugi koncert je bil namenjen predvsem temu, da se spremeni zakon, ki obravnava omenjene osebe in njihove pravice. Pri tem nam je veliko pomagal predsednik republike Borut Pahor in moram reči, da nam je tudi takrat uspelo," je pred časom za Regional dejal Alan Asta. Slovenija je namreč prevzela zakon, ki ga uporablja ves zahodni svet, vendar je besedo disability prevedla v invalidnost, kar ne zajema ljudi z Downovim sindromom, avtizmom itd. Prav ti pa imajo po korekciji zakona možnost obiskovanja šol in osebnega asistenta. “Otroci, ki imajo lažjo obliko sindroma, lahko ob prilagojenem programu in asistenci končajo normalno osnovno šolo z ostalimi otroki. In te stvari je treba spodbujati, otrok ne smemo marginalizirati, saj se prav zaradi tega pojavlja depresija,” je pojasnila Gaia Asta. Prihajajoči koncert bo na sporedu 21. marca, prav na mednarodni dan Downovega sindroma. Gre za neke vrste zadnji korak za ureditev tega področja v Sloveniji.

Gaia in Alen Asta

Vstopnice lahko dvignete v trgovinah DM ali na dan prireditve na blagajni Bonifike, vstopnice so brezplačne, svojo podporo boste lahko po svojih močeh, izrazili s prostovoljnim prispevkom pred vhodom v dvorano.

Nastopile bodo številne domače in tuje glasbene zvezde, kot so Perpetuum Jazzile, Jan Plestenjak, Modrijani, Jasmin Stavros, Nuša Derenda, Marko Vozelj, Muff, Peter Grašo, Ansambel Saša Avsenika, Alenka Gotar, Rudi Bučar in Anika Horvat, Šukar, Čuki, Matjaž Jelen in Aleksandra Volk.

Na tokratnem koncertu se bodo sredstva zbirala za financiranje programov Centra za Downov sindrom, Društva Downov sindrom, Planet 47. Programi so trije: Samostojen sem 1. in 2. ter Leonardo Da Vinci special. Prvi program je namenjen predvsem otrokom, drugi mladostnikom. Rdeča nit je to, da se nekoliko odcepijo od staršev, se družijo med seboj in se s pedagogi učijo različnih veščin. Leonardo da Vinci special pa je program, namenjen odkrivanju talentov pri omenjenih otrocih in teh ne manjka. Od plesalcev, poliglotov, računalničarjev, do terapevtov. "Njihove talente moramo gojiti, da se počutijo vključene in uporabne. Imamo nekaj primerov dobre prakse in po teh bi se morali zgledovati," je še pojasnila Gaia Asta.

Deli novico: