KOMUNALA IZOLA USPEŠNO V BOJU S PALMOVIM VRTAČEM: Namesto palm magnolije

Izola

Že lani so v Komunali Izola aktivno pristopili k reševanju problematike poškodovanih palm. Sestavili so projektno skupino, v kateri sodelujejo predstavniki krajevnih skupnosti, krajinski arhitekt Vladimir Vremec, Tina Trampuž iz piranske enote Zavoda RS za varstvo narave, predstavniki Občine ter Komunale Izola. Skupaj so pregledali možne strokovne rešitve za zajezitev škode, ki jo povzroča palmov vrtač, v januarju pa so odstranili že več kot 60 poškodovanih dreves. Nadomestili jih bodo z magnolijami.

"Obravnavali smo tudi odziv občanov na poziv Komunale Izola k skupnemu ukrepanju zoper škodljivca. Ugotovili smo, da so se občani pozitivno odzvali na pobudo k skupni akciji za odstranitev poškodovanih palm, saj smo v našem podjetju v kratkem času prejeli okrog 60 klicev občanov, ki so nas seznanili s poškodovanimi palmami tako na javnih kot na zasebnih površinah. Komunala Izola je tako skupaj z občani samo v januarju 2017 odstranila kar 64 poškodovanih palm" so sporočili iz javnega podjetja.

Projektna skupina je glede nadomestitve odstranjenih palm na Sončnem nabrežju sprejela predlog dr. Vladimirja Vremca, da se te nadomestijo z magnolijami. V Izoli ta drevesa dobro uspevajo, kar priča, da na našem območju niso tuje rastline, dodajajo v Komunali Izola. Njihovi predstavniki so si primer dobre prakse pri zasaditvi magnolij ogledali tudi v Gradežu v sosednji Italiji, kjer imajo te rastline podobne razmere za rast, kot jih bodo imele v Izoli.

Palme v sosednjem Gradežu

Magnolija je zimzeleno drevo, ki raste počasi, ni alergena rastlina, s svojo bogato krošnjo pa nudi prijetno senco, ki je v poletnem času še kako dobrodošla, predvsem na sprehajališčih, kot je npr. Sončno nabrežje. Občanom v Komunali Izola predlagajo, da lahko poleg magnolij odstranjene palme nadomestijo tudi z drugimi rastlinami kot sta japonska kalina ali hrast plutovec.

Vse občane Izole, ki so na svojih površinah zasledili poškodovane palme, še naprej pozivajo, da skupaj pristopijo k reševanju "zelene" Izole in "tako prikažemo primer dobre prakse sodelovanja in iskanja skupne rešitve, katere cilj je, da na mestu vsake odstranjene palme posadimo ustrezno nadomestno drevo, izbrano na osnovi strokovne presoje in v sodelovanju z občani".

Deli novico: