KOLAR CELARČEVA: Zakaj zdravniške organizacije na varnostne težave opozarjajo šele po izolskem ekscesu?

Izola

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je za dogodek v izolski bolnišnici objektivno odgovorna, postavlja se vprašanje o subjektivni odgovornosti, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina. Zasebnica Helena Mole odločevalce poziva, naj ne delajo dodatne škode in odidejo, če ne vidijo realne slike. Ministrica za zdravje pa odgovarja, da je sama ukrepala takoj.

Po besedah predsednice odbora zasebnih zdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije Moletove si v zdravstvenih sistemu ne želijo varnostnikov, ampak urejen zdravstveni sistem, v katerem zdravniki lahko delajo dobro, strokovno in za bolnike. Tudi drugi predstavniki, ki so nastopili na današnji novinarski konferenci, poudarjajo, da si ne želijo varnostnikov in detektorjev kovin, ampak izboljšanja odnosov in stanja v zdravstvenem sistemu.

Tisti, ki govorijo, da je treba v zdravstvene ustanove pripeljati varnostnike in namestiti direktorje kovin, po oceni Kuštrina ne poznajo razmer, če jih ne, pa "je čas, da čim prej gredo".

"Napadi so vse hujši in jih je vse več. Za nas so to izredne razmere. Ne vemo, kako umiriti in potolažiti kolege. Kako lahko nekdo zbrano brez skrbi, z mislijo na bolnika opravlja svoje delo, ko nima časa, ko menedžment pritiska zaradi zmanjševanja stroškov, človek pa ne ve, ali bo živ prišel iz službe," se je vprašal predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin.

Zdravniška zbornica protestira nad ocenami Kolar Celarčeve, da čakalne dobe ne morejo biti vzrok za ponedeljkov tragični ekscesni primer. V zbornici so prepričani, da je izolski dogodek, v katerem je 70-letnik ubil svojega urologa in nato še policista, povezan s stanjem v slovenskem zdravstvu.

"Ministrica nosi najmanj objektivno odgovornost za ta tragični dogodek, ki je posledica predlogih čakalnih dob. Z njenim neukrepanjem pri skrajševanju čakalnih dob in nerazumevanjem potrebe po odpravi vzrokov, ki so pripeljali do problemov v zdravstvu, se pojavlja tudi vprašanje subjektivne odgovornosti," je menil Možina.

Kuštrin je prepričan, da v izolski bolnišnici ni šlo za ekscesni dogodek, ampak za proizvod slabih družbenih razmer, "gnilega odnosa do zdravnikov in zdravniškega poklica". Dogodek je povzročila družbena klima, to pa so politiki, ki ljudem obljubljajo vse, je prepričan.

Zakaj na varnostne težave opozarjajo šele po izolskem primeru?

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je presenečena nad današnjimi navedbami zdravniških organizacij, ki da "problem splošne varnosti v bolnišnicah izpostavljajo šele po ekscesnem dogodku v Izoli, niso pa spodbudili sistemskih rešitev že prej, na primer leta 2007, ko se je zgodil podoben incident". Poudarja, da je sama ukrepala takoj.

Kot je izpostavila ministrica v pisni izjavi, je med drugim za ponedeljek sklicala sestanek z vodstvi bolnišnic, na katerem bodo obravnavali zagotavljanje varnosti v zdravstvenih zavodih. Na sestanku bo sodeloval tudi strokovnjak s področja varnosti. "Sodelujemo tudi s policijo. Očitno varnostne zahteve, ki jih vsebujejo akreditacije zdravstvenih zavodov, žal niso dovolj ali pa še niso izpolnjene. Zato bomo skupaj z vodstvi zavodov poiskali ustrezne rešitve," je dodala ministrica.

Detektorji kovin in uniformirane osebe ne sodijo v bolnišnice

Izjavo zdravniške zbornice in sindikata Fides je označila za nespodobno, saj "ta ekscesni dogodek manipulativno izrabljata za politična obračunavanja in sindikalni boj. Njihove izjave ne pripomorejo k strpnosti, solidarnosti in dialogu v družbi. Prav tako ne pripomorejo h krepitvi odnosa med zdravniki oz. zdravstvenimi delavci in bolniki, za kar si ves moj mandat in si bomo še naprej na ministrstvu zelo prizadevali".

Spomnila je, da je že ob obisku zaposlenih v izolski bolnišnici povedala, da detektorji kovin in uniformirane osebe po njeni oceni ne sodijo v bolnišnice. "Varnost bomo zagotovili z ustreznimi ukrepi, vendar se ne smemo slepiti. Žal je družbena realnost takšna, da ekscesnih primerov ni mogoče preprečiti," je dodala.

Ministrica je ponovila svoje obžalovanje ob ekscesnem dogodku v Izoli. "Gre za veliko tragedijo. Zato sem obiskala zaposlene v bolnišnici. Povedali so mi, da gre za eksces, ki ga ne bi mogli preprečiti v nobeni bolnišnici, ker so razlogi za to dejanje iracionalni. V to smer gredo tudi ugotovitve pristojnih organov," je dodala.

Kot je spomnila ministrica, je vlada zagotovila 16 milijonov evrov dodatnih sredstev za skrajševanje čakalnih dob in zagotovila "spodobno plačilo za izvajalce, ki ta program izvajajo izven svojega rednega delovnega časa. Poleg tega se od prvega januarja letos plačuje vse preglede z magnetno resonanco in vse preglede ter zdravljenja rakavih bolnikov".

Deli novico:

sicer pa, |  29 .08. 2016 ob  20: 28
t.im. "KOMUNIKACIJSKI ŠUMI" med. zdravniki s posledično veliko medicinsko MALOMARNOSTJO so se dogajali že pred 20mi leti na Kliniki Trnovo ( UKCL ) ... in ker tedaj Zdravniška zbornica NI ukrepala - zoper NOBENEGA ( !!! ) od vpletenih zdravnikov in zdravnic, NI čudno, da si takšne in podobne "felerje" v RS zdravniki dovoljujejo še dandanes ! ...
COPY PASTE glede trbovelj: |  29 .08. 2016 ob  20: 22
Po navedbah predsednika zbornice Andreja Možine si specialisti niso ustrezno podali informacij, da gre za nosečnico s povečanim tveganjem.

obstajata le dve možnosti-al en ni povedal (in je kriv) al pa en ni poslušal (in je potem on kriv)...druge ni...ker tu ni poštarja, da bi zašel s pošto...
Zdravniška zbornica : |  29 .08. 2016 ob  20: 14
K smrti dvojčkov v Trbovljah prispevala slaba komunikacija med zdravniki ...

___________________________________________________________________

BANDA !
Poleg tega se od prvega januarja letos plačuje vse preglede ter zdravljenja rakavih bolnikov". |  29 .08. 2016 ob  13: 14
Ma "Bravo" Milojka, ... - in to so TVOJI uspehi ? ? ? ? ?
dubito ergo sum |  29 .08. 2016 ob  13: 08
... čuj, Milojka, kaj pa, če razlogi za tisto tim. ekscesno dejanje niso bili iracionalni pač pa celo "PREVEČ" racionalni ? .... daj, pomisli in premisli malo ! ... saj nisi toliko neumna, kolikor pa včasih na žalost tudi dejansko daješ vtis ! ... ...
gnilega odnosa do zdravnikov in zdravniškega poklica ... |  29 .08. 2016 ob  12: 57
Čuj, Kuštrin, koliko zdravnikov v RS pa jemlje zdravniški poklic dejansko primarno kot poslanstvo in torej de facto "poklic" ali "priklic" svoje lastne dobre in filantropske duše, ne pa zgolj kot sredstvo za dosego raznoraznih statusnih simbolov, denarja, itd., ipd. ?

daj, povej imena in priimke - pa nikarte pričeti s svojim lastnim imenom, ker ti itak ne bo nihče verjel !! ... o.k. ?
človek pa ne ve, ali bo živ prišel iz službe ... |  29 .08. 2016 ob  12: 48
... prestrašeni človek bi moral biti človek tudi po dejanjih, in ne samo po besedah !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jaz |  29 .08. 2016 ob  08: 26
pa mislim da je Brucan najbolj kriv. In pa seveda tudi Gantar. Ki je najprej iz urologije v SBI zbezal. Nato pa se iz ministrstva. Namesto da bi kaj naredil. Zdaj pa je raje ... Posranec.
IN ČE BODO ŠTRAJKALI |  28 .08. 2016 ob  22: 50
Bo začel veljati star preverjen štos Ko štrajkajo zdravniki imajo padec prometa pogrebna podjetja.Ko zdravstvo štrajka štrajkajo tudi slabe diagnoze.Mi je pa sedaj jasno zakaj štrajkajo vsak zase.Mislim medicinske sestre in zdravniki.S tem poskrbijo za dvakrat manjši promet pogrebne službe.Kar pa tudi ni zanemarlivo pri prizadevanjih za zmanjševanje stroškov. Davkoplačevalci,smo strošek,ker ostane manj za njihove plače.Ma ne mi reč,da sem nor,sem se samo malo hecal na račun tistih,ki mislijo,da delajo samo oni ob praznikh ,treh smenah,sedaj vidimo,da tudi na nevarnihDM.Kdo smo pa ostala raja,ki vse to plača?
I FEEL ZLOvenija |  28 .08. 2016 ob  20: 28
Ne čudim se takšnim izjavam - člani FIDESa so itak, že "pregovorno" ta najbolj pokvarjeni ! .........
zdravniške organizacije |  28 .08. 2016 ob  19: 40
v sloveniji ščitijo samo lastne interese. in pa še mnogo pokvarjenih ter izrojenih zdravnikov poleg tega. potrebno bi jih bilo zato nemudoma ukiniti. tako in/ali "drugače" - saj direktno in posredno razpolagajo z našim denarjem davkoplačevalcev in ne s svojim. razen seveda tistih zdravnikov ki imajo privatne klinike ali privatne ambulante ( in ki niso koncesionarske )- a teh je v sloveniji izredno malo.
ZDRAVNIKI |  28 .08. 2016 ob  18: 59
so se koncno pokazali v ta pravi luci... in ne altruisti in humanitarci za kakrsne so se po medijih prodajali doslej.. ampak izkljucno za svoje interese in denar
1