Kobilarna Lipica v 5,6 milijona evrov vredno prenovo

Danes mineva 435 let od ustanovitve Kobilarne Lipica in začetka reje lipicanske pasme konj. Ob tej obletnici se v kobilarni pripravljajo na obsežno in dolgo pričakovano prenovo v vrednosti 5,6 milijona evrov. A rok za izvedbo del je zelo kratek, je za STA povedal vršilec dolžnosti direktorja kobilarne Boštjan Bizjak.

Kobilarna Lipica je z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo minuli konec tedna podpisala pogodbo in s tem pridobila 5,6 milijona evrov za prenovo. "Gre za največji projekt prenove v Kobilarni Lipica v zadnjih 25 letih. Poleg tega je to tudi največji projekt prenove v evropskih državnih kobilarnah," je poudaril Bizjak. 85 odstotkov denarja bodo pridobili iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, 15 odstotkov pa bo zagotovila država.

Prenovili bodo graščino, ki je najstarejša stavba v Lipici in je v preteklosti služila kot upravna zgradba, muzej kočij, kraško hišo in gostišče. Poleg tega bodo s 14 posegi na krajinskih elementih oživili kulturno krajino. Obnovili bodo še javno razsvetljavo in električne vodovode ter vzpostavili optično omrežje.

Izvajalca za čistilno napravo so že izbrali

Najprej pa si želijo v Kobilarni Lipica obnoviti čistilno napravo. Izvajalca so že izbrali. "A kot je v Sloveniji običajno, neizbran ponudnik, ki je bil veliko dražji od izbranega, grozi z revizijskim zahtevkom," je pojasnil Bizjak.

Neizbran izvajalec lahko zahtevek vloži do petka, v kobilarni pa upajo, da do tega ne bo prišlo. Obnova bi se namreč lahko zelo zavlekla, to pa bi predstavljalo velik problem, saj morajo vsa dela zaključiti do 15. oktobra 2015. Projektanti in izvajalci so sicer Bizjaku zagotovili, da bodo dela do takrat izvedena.

Zaradi prenove bo obisk kobilarne omejen. Pričakujejo pa, da jih bo letos obiskalo okoli 20 do 30 odstotkov manj gostov.

Želijo razbiti mit o času ogleda

Z naložbo si v kobilarni želijo razbiti mit o tem, da se v Lipico splača priti le za uro ali dve, na ogled, in se naslednjič vrniti s svojimi otroki ali vnuki. Menijo, da se bodo v prihodnje obiskovalci k njim vračali večkrat letno, mesečno in tudi tedensko, saj ne bodo več vezani izključno na urnik ogledov. Obiskovalci se bodo lahko individualno odločali, koliko časa se bodo zadržali na posameznih delih lipiškega posestva. To jim bosta omogočali mobilna aplikacija in navigacija. Po končani prenovi pa si bodo lahko gostje ogledali tudi celotno posestvo.

Sicer pa Kobilarno Lipica želijo skupaj z drugimi lipicanskimi kobilarnami Evrope vpisati na seznam svetovne kulturne dediščine pri Organizaciji združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO).

"Projekt je še čisto na začetku," je povedal Bizjak in dodal, da so zadovoljni, da so enotni in povezani z drugimi evropskimi državnimi kobilarnami. "Druži nas zavest, da moramo izjemno kulturno dediščino državnih kobilarn varovati in ohranjati za bodoče rodove. UNESCO je pri tem garant najvišje stopnje varovanja in podpore," je sklenil.

Deli novico: