"Kmetijskih zemljišč ne smemo krčiti!"

Predlog novele zakona o kmetijskih zemljiščih z ukinjanjem prispevka pri spremembi namembnosti kmetijskih zemljišč odpira pot špekulantom. Poenostavljen postopek pa bi lahko v naše kraje pripeljal okoljsko sporno industrijo, je bilo slišati na današnji novinarski konferenci več različnih organizacij, ki se ukvarjajo z zemljiščem.

zemljisca

Predstavnik združenja zakupnikov kmetijskih zemljišč Jožef Horvat pravi, da utegnejo hitrejši in enostavnejši ter z ukinitvijo plačila prispevka cenejši postopki za gradnjo objektov, privesti tudi do padca kakovosti okolja in s tem življenja prebivalstva.

Podobnega mnenja je bila tudi Irena Vrhovnik iz Kmetijsko svetovalne službe, ki je ob tem  poudarila še, da smo glede obsega kmetijskih površin na evropskem repu. Za samooskrbo pa bi bilo potrebno, da se kmetijska zemljišča v celoti ohrani.

Kako naprej, kam nas pelje razvoj?

Slišati je bilo, da se nam po finančni krizi po vsej verjetnosti obeta tudi prehrambena kriza, zato moramo vse svoje naravne vire zaščititi. Vrhovnikova je ob tem še dodala, da v Sloveniji uvozimo 800 milijonov evrov, ravno toliko kot želi država privarčevati. "Če bi del te hrane pridelali sami, bi lahko manj zategovali pas."

Predsednica zadruge Agraria Jožica Bolčič je v skrbeh zaradi želje po postavitvi golf igrišča v Sečovljah, pa tudi zaradi napovedane gradnje novih obalnih cest, ki bodo "uničile najboljša kmetijska zemljišča, ogrozile pa bodo tudi vodne vire."

Deli novico: