Kitajci bi vlagali v koprsko pristanišče

V Sloveniji se te dni mudi kitajska delegacija gospodarstvenikov in upraviteljev kitajskega pristaniškega mesta Shenzen. Čeprav so prišli na povabilo predstavnikov podjetja Alps Wine, ki se ukvarja s prodajo slovenskih vin na Kitajsko, jih zanima tudi širše iskanje možnosti poslovnega sodelovanja s Slovenijo, zlasti na področju transporta.

Na čelu delegacije je predsednik uprave največjega južnokitajskega pristanišča Yantian, Li Bing, ki se je v ponedeljek srečal s predstavniki Luke Koper, v sredo pa bodo kitajski predstavniki obiskali mariborsko letališče in kidričevski Talum.

Kot je povedal direktor podjetja Alps Wine Martin Gobec, kitajske goste zanima tudi poslovno povezovanje na področju vinarstva. Z njimi namreč sodelujejo že doslej, saj so njihovi distributerji, obenem pa preko že omenjenega pristanišča slovenska vina tudi dostavljajo kitajskim kupcem.

V Sloveniji bodo zato obiskali nekatere slovenske vinarje, ki iščejo strateške partnerje. Gobec podjetij, ki so potencialni partnerji, konkretno ni imenoval, je pa spomnil, da je tako ali tako že splošno znano, da kupce iščejo med drugim v Vipavski kleti in konjiškem Zlatem griču.

Kitajsko delegacijo sta danes na Ptuju sprejela tudi tamkajšnji župan Štefan Čelan in minister za Slovence po svetu Gorazd Žmavc. Slednji je med drugim izpostavil, da je Slovenija zainteresirana predvsem za sodelovanje na področju transporta in logistike, pri tem je posebej omenil Luko Koper in železnice, pa tudi turizem.

Čelan je k temu dodal še nekaj lokalnih priložnosti, med drugim vlaganja na področju obnovljivih virov energije. Pri tem je spomnil na dejstvo, da je na Ptuju na voljo ogromno še neizkoriščenega potenciala geotermalne energije, zato iščejo partnerje, ki bi razpoložljivih 200 do 250 gigavatov energije želeli izkoriščati za proizvodnjo elektrike, pare in hladu.

Vodja kitajske delegacije Li Bing je potrdil, da so v Slovenijo prišli iskati poslovne priložnosti in ob tem ni skrival, da jih zanima predvsem vlaganje v koprsko pristanišče.

Deli novico:

DPŽS |  24 .09. 2014 ob  21: 38
včasih, ko se je pisalo kaj o Luki je bilo komentarjev, kot sedaj za lokalne volitve. Ko pa je Matić žerjavistom šenkal denar za nezakonito stavko je sedaj Luka in njene zgodbe, kot neko majhno pristanišče o katerem ni kaj dosti za govoriti. E, dragi luški poštenjaki ne pozabite, da boste želi, kaj sejete. Srečno in Bog vam pomagaj.
@Kopercan |  24 .09. 2014 ob  13: 37
Ja, Pope (Ave Cesare) je vse zrihtau. Tip ne ve niti slovensko govorit. GGM pa itak vse zrihta, drugo leto pridejo marsovci, ki je on tako uredil. Pa še bo poglobil bazen malo, bo vzel une taljane ki so 6 mescev spali in on je veselo plačeval.
ni prvič |  24 .09. 2014 ob  08: 10
Da Kitajci iščejo kakšno možnost,da bi zasedli kakšno Luko in razširili svoje interese.Vendar z njimi bi bilo trba biti previdni.Tam kjer oni pridejo,ni nekega napredka za nas,ampak za njih.Dokazi so v sosednji Italiji,kjer so odprli svoje obrate,pripeljali kup svojih ljudi,odprli cel kup trgovin in zasedli cela mesta,zaradi prevelike konkurence so Italijani morali svoje trgovine zapreti ali prodati njim.Tako da se jih ne morejo več rešiti in so v večji krizi kot mi.Torej previdno z njimi!
Kopercan |  23 .09. 2014 ob  23: 37
Ja ma ce Popo ne bi sel z Ggm na Kitajsko tudi teh Kitajcev ne bi blo Ali pa je ta direktor tako sposoben da Samo zavrti Telefon in Kitajci so tu .
Čajna |  23 .09. 2014 ob  22: 28
Ko so bili zadnjič Kitajci v Luki je Miško izgubil izpit in prišel nasekan na sestanek. BTW a je dobil vozniško nazaj, sem ga videl vozit Golfa.
koper |  23 .09. 2014 ob  21: 06
Kupi luko koper nase delavce na cesto in azijci, ki bi delali za tri evre pripeljt, mi pa gledat v zrak, hhhhhhhhhhhh
igor |  23 .09. 2014 ob  20: 24
super novica.
Ankaran an |  23 .09. 2014 ob  19: 05
Zato ker Pope ne zna kitajsko in se ukvrja z volitvami v dveh obcinah.
sveti jurij |  23 .09. 2014 ob  18: 51
Kako to, da se kitajci niso srečali z koprskim županom in njegovim svetovalcem?