KAMNOSEKI: Punta dobiva še nekaj novih skulptur in reliefov

Piran

KUD Korenina iz Strunjana združuje najrazličnejše umetnike in tudi kiparje, ki si že vrsto let prizadevajo obogatiti podobo piranske Punte. Tako v skalovju tamkajšnjega valobrana ta teden poteka njihova osma mednarodna kiparska delavnica. V velikih kamnitih blokih so namreč domiselno našli izziv za svojo kamnoseško ustvarjalnost. Če je človek tam pri piranskem svetilniku malo bolj pozoren, ga z velikih kamnitih blokov pozdravi morska deklica, sonce, riba, školjka, polž, povodni mož in še kaka največkrat morska podoba v obliki kipa ali reliefa. Vsako leto nastane nekaj novih in skupaj jih je že kar kakih 30.

Veliki kamniti bloki valobrana so iz istrskega apnenca in so bili tja pripeljani pred desetletji. "To niso kakovostni kamni, v katere svoja dela običajno klešejo umetniki. So žilave skale, ki tu samevajo že leta, se sušijo z zrakom, soljo in soncem. Nastale so ob miniranjih v kamnolomu in niso previdno rezane, tako da so za nas dokaj zahtevne," je povedal akademski kipar Miha Pečar iz Portoroža. Zato si mladi kamnoseki, ki delajo predvsem z ročnimi kladivi in dleti, zaradi vnetosti pri vztrajnih udarcih, v znoju naberejo kar nekaj žuljev in oteklin. Je pa njihovo ustvarjanje svojevrstna atrakcija, ki na svoj način tudi pestri piransko turistično podobo. Ljudje se namreč radi ustavljajo ob kamnosekih, opazujejo njihovo delo, sprašujejo to in ono in so skratka navdušeni.

Miha Pečar je letos drugič mentor mladim ustvarjalcem. A ni samo mentor, saj se je odločil kipu morske deklice, ki ga je izklesal pred leti, v skali poleg nje letos narediti družbo delfina. "Nastala bo zgodba o piranski deklici, ki se je zaljubila v delfina in postala morska deklica," pojasni sporočilnost svojega dela.

Vodja delavnice Aljoša Golubić pravi, da je od leta 2008, ko so v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran v okviru piranskega ex-tempora začeli z delavnicami, do sedaj na njih sodelovalo kakih 30 predvsem mladih kiparjev. Bili so tudi že iz Avstrije, Italije, Hrvaške, Velike Britanije in letos imajo prvič enega iz Češke. Za udeležbo naredijo vsako leto razpis, prihajajo pa tako akademski kiparji kot študenti akademij in ljubiteljski ustvarjalci v kamnu. "Mnogi se radi vračajo, nekateri klešejo svoje delo dve ali tri leta, so pa tudi taki, ki so jih naredili po več," je povedal.

Letos je na delavnici 7 udeležencev. Uroš Preželj iz Portoroža tako nadaljuje klesanje lani zastavljene morske želve, piranska restavratorka Maša Gostinčar dodeluje lani začeto podobo fosila izumrlega morskega členonožca trilobita in tudi Jernej Flajs iz Lucije, ki končuje višjo strokovno šolo za oblikovanje kamna v Sežani, se trudi dokončati kamen, ki mu bo dal obliko kristala.

Milan Marušić iz Kopra ustvarja hobotnico, ki je njegov drugi kip v tej obmorski galeriji na prostem, prvič pa sta žulje ob vihtenju kladiva nabirali Aleksandra Graziola iz Sežane in Miriam Elettra Vaccari iz Italije, ki bo izklesala stopničke.

Občina Piran jim je za tako ustvarjanje na javni površini rada izdala dovoljenje in umetniško oživljanje skal valobrana vsako leto tudi finančno podpre.

Nad idejo o taki neobičajni kamnoseški delavnici je sila navdušen tudi Vojtech Trocha iz Prage. Je pred zaključkom magistrskega študija kiparstva in prvič v Sloveniji. Povedal je, da je v Piranu prijetno presenečen zaradi odnosa do ohranjanja njegove zgodovine in še zlasti zaradi odnosa mesta do umetnosti. "Umetnost obiskovalca spremlja na vsakem koraku, to je dobro za turizem in kot umetnik se tu odlično počutim. Še bom prišel," ni skrival zadovoljstva. Zagnano se je lotil skale, iz katere se bo izluščila podoba ribe mante. Namenoma jo je izklesal na vrhu ene od večjih skal, tako da pogledom od spodaj ni opazna. Tistega, ki bo plezal po skalah, tako čaka lepo presenečenje.

Deli novico:

Nagase |  29 .08. 2015 ob  19: 07
-1
navaden kitch !
Ena |  28 .08. 2015 ob  10: 16
lepših zadev v Piranu.
ful |  28 .08. 2015 ob  09: 25
lepo