Kam bo zaplula Luka Koper?

Rado Antolovič, piranski pomorščak, ki trenutno vodi rusko pristanišče Novorossiysk, bi utegnil prevzeti krmilo Luke Koper. Nadzorniki so mu v pismu Janezu Janši javno izrazili podporo, opozicija pa negoduje nad razrešitvijo Gregorja Veselka in je označila sedanje poteze v Luki kot politično kadrovanje. Medtem je posle prevzel kot vršilec dolžnosti Bojan Brank. Zbrali smo nekaj odzivov na aktualne karovske premike v koprskem pristanišču. Razpis za novega predsednika uprave bo po neuradnih informacijah najverjetneje objavljen že jutri.

"Predlagamo, spoštovani g. predsednik vlade, da bi kap. Rada Antoloviča sprejeli na krajši pogovor ter se z njim pogovorili o pristaniški problematiki, njegovih izkušnjah, viziji in o svoji pripravljenosti glede povratka v domovino. Prepričani smo, da bi z nami delili visoke ocene njegovih kompetenc, ki so tej državi potrebne bolj kot kdajkoli prej. Za Luko Koper je kap. Rado Antolovič, tako na upravljavskem kakor tudi investicijskem delu, vrhunska kadrovska rešitev," so zapisali te dni v pismu nadzorniki Luke Koper. Ob podpori nadzornikov je morda le še vprašanje časa, kdaj bo Rado Antolovič imenovan za novega predsednika uprave. Kamen spotike zna biti višina plače, saj Antolovič želi 360 tisoč evrov neto na leto.         

Dopoldne je sicer prišlo do primopredaje poslov med bivšim in novim predsednikom uprave, Gregorjem Veselkom in Bojanom Brakom. Ta se bo v naslednjih dneh srečal z vsemi najožjimi sodelavci in se seznanil s tekočimi aktivnostmi v družbi. V naslednjih dveh mesecih bo predvsem zagotovljal nemoteno poslovanje do imenovanja novega predsednika uprave.

Bruno Korelič, bivši dolgoletni predsednik uprave Luke Koper, ima svoj pogled na sedanje kadrovanje: "Ne bi rad preveč komentiral, saj ne vem točno, za katera imena gre. Menim pa, da je v Luki kar nekaj kadrov, ki ima tako sposobnosti kot izkušnje, tako da jih ni potrebno iskati v tujini. Antoloviča ne morem oceniti, saj ga ne poznam. Glede zahtevane plače pa lahko rečem samo to, da se je potrebno prilagajati okolju, v katerem delaš. Če tega ne bo storil, bo imel težave. Če je delal na podobnih delovnih mestih v tujini, je zagotovo sposoben. Mnogo let sem uspešno vodil Luko kot enočlanska uprava, mislim, pa, da je predpogoj tudi kompetenten nadzorni svet. Luka mora še naprej težiti k temu, da ima kvalitetne storitve ter da se bo informacijsko posodobila in povezovala v logistični verigi. Pomembno je tudi, da se zgradi vsa logistična infrastruktura v povezavi z zaledjem. Veselko je upravičil svoje delo, mislim, da je škoda, da ni dobil priložnosti, da konča mandat ali podaljša na še enega."

Danes so se s sporočilom za javnost tudi oglasili Socialni demokrati Slovenske Istre, ki "močno obžalujejo politično kadrovanje, ki se po njihovem mnenju spet dogaja na škodo Luke Koper in regijskega gospodarstva".

Sindikat si želi strokovnost in razvoj

Predstavnik Sindikata pristaniških delavcev Slovenije OSO-KS90, Pavel Lokovšek, nam je povedal: "Kar si sedaj sindikat želi iz vidika lastništva, je skorajda nerelevantno. V končni fazi se ve, kdo postavlja nadzorni svet in kdo kadruje. Mi si samo želimo sposobne uprave, ki bi lahko uspešno nadaljevala delo gospoda Veselka. Želimo, da bi odločala bolj stroka in ne zgolj politični interesi. Glede višine plače predsednika uprave moram reči, da je to malce čudno. Luka je zavezana tudi k temu, da ima kot podjetje v državni lasti plače v določeni višini. Bomo videli, kako bodo to uskladili. Morda bi bila boljša celo enočlanska uprava ali dvotirni sistem. Nas zanima predvsem uspešnost poslovanja podjetja, saj bodo le tako obstala delovna mesta. Zanimivo je, da sedanje študije dokazujejo, da Luka tretjega pomola pravzaprav ne rabi in da zadoščata že podaljšanje prvega pomola in ureditev zalednih površin. Investicije in drugi tir pa vsekakor Luka potrebuje, pravzaprav se s tem že zamuja."

Deli novico:

slavnik |  11 .09. 2012 ob  20: 12
Takoj ko politika začne stegovat lovke na podjetja adijo zdrava pamet.