KAKŠEN PADEC! Morski ulov za 80 odstotkov manjši kot leta 2006

Morski ulov je bil lani v primerjavi z letom prej manjši za 23 odstotkov in je predstavljal le še petino ulova iz leta 2006. Navkljub manjšemu ulovu pa je bila njegova skupna tržna vrednost skoraj enaka vrednosti ulova v prejšnjem letu. Morski gospodarski ulov in iztovor sta se v zadnjih desetih letih zmanjšala za okoli 80 odstotkov.

Po podatkih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so slovenski ribiči lani ulovili okoli 196 ton svežih rib. V strukturi skupnega ulova je bilo 86 odstotkov rib, 13 odstotkov mehkužcev in en odstotek rakov.

Zavod za ribištvo Slovenije ocenjuje, da je bila vrednost v letu 2015 iztovorjenih ribiških proizvodov glede na njihove odkupne cene (brez DDV) okoli 1,27 milijona evrov ali za odstotek nižja od vrednosti iztovora v letu 2014. Najvišje povprečne prodajne cene so dosegli sveži rombi, trneži in trnočele rakovice, in sicer več kot 20 evrov za kilogram.

Čeprav se v zadnjih letih zmanjšuje tudi masa ulovljenih rib v sladkovodnem športnem ribolovu, tako velikih in hitrih sprememb kot v morskem gospodarskem ribolovu, v tej dejavnosti ni, ugotavljajo na državnem statističnem uradu.

Še v letu 2011 je bil morski gospodarski ribolov 80 odstotkov celotnega ulova vodnih organizmov v Sloveniji (morski in sladkovodni ribolov). V letu 2014 se je ta delež zmanjšal na 62 odstotkov, v letu 2015 pa statistiki pričakujejo, da bo okoli 57 odstotkov.

Masa ulovljenih in prodanih morskih organizmov v letu 2015 je bila skoraj enaka ulovu v športnem sladkovodnem ribolovu iz leta 2006.

Deli novico:

suzi |  19 .01. 2017 ob  18: 51
http://www.portaloko.hr/clanak/dubrovkinja-s-engleskom-adresom-odlazak--je--uvijek--dobra-ideja-bez-obzira-vratili-se-doma-ili-n/0/91606/# VECE RIBE papaju male
Metafora |  29 .06. 2016 ob  19: 50
Govoriti in pisati o Ribištvu pri nas je kot govoriti in pisati o smučanjun na otokih v Dalmaciji!Morski gospodarski ulov in istovor rib??Kaj je to ?O čem oni pišejo neke statistike?Pišejo o ribah in morskih organizmov prodanih na naših ribarnicah,ki pridejo iz Hrvaške in drugih držav.Večina rib,ki so ulovljena v našem morju konča tam čez mejo v Italiji.Je škoda besed in pisanja o tem!!!
Jest |  29 .06. 2016 ob  15: 26
-1
Ma ne trombolajte neumnosti!!!
Statistika je samo vrtenje številk. Ulov se je dejansko zmanjšal, ker ni več velikih bark, ki bi lovile in NE zato, ker ni življa v morju. Leta 2011 so Droge (pardon, Ribe) še lovile. Poglejte podatke o ulovu pred razrezom in po njem.
krtko |  29 .06. 2016 ob  11: 10
In kar je najbolj važno da 50% ribe prodajo pod roko brez računa.¸V javnosti je pač treba ustvariti vtis kako bogi so.
Obalna Akcijska Skupina Ribič je prejšna skupnost in če se komu da naj malo prebere kdo je ustanovitelj ,kdo je v komisiji in kdo je dobitnik sredtev pa mu bo vse jasno.Problem bo ko bo EU ugotovila da sredstva pridobljena za projekte, ne izvajajo v ta namen.
krtko |  29 .06. 2016 ob  10: 59
Nobeden od ribičev ali na ministerstvu ne razmišlja o bodočnosti ,vsi živijo samo za sebe in danes.Denar ki je iz Evrope namenjen za ribištvo pa porabijo za nabavo bark za prevoz potnikov ,raznoraznih supov ,reklamnih filmov in podobnimi bedarijami.Sredstva pa se exluzivno delijo preko namensko ustanovljenih Lokalnih akcijskih skupin katerim cilj in namen je pobrati čim več denarja za svoje namene ki nimajo nič skupnega z ribištvom in ribami Eno takšno je bilo ustanovljeno lani in se imenuje LAS ISTRE,ko je prenehala delovati stara akcijska skupina.
Rezervate ki so namenjeni za razplod in razvoj rib pa plačkajo dnevno ,tedensko.Ribiškega inspektorja pa tudi ne bi preveč hvalil ker ima precejšne zasluge za takšno situacijo prav on z svojim nedelovanjem.Nekdo ki je bivši njegov stanovski kolega lahko počne bilo kdaj in bilo kje kar se mu ljubi ,.in ob katerem koli času.Jeseni ko bo 50 "rekreacijskih ribičev" brez kart pumpalo na Ronku ga pa ni nikjer . Prav tako ga ni nikjer ko v Strunjanu z dogovorom lovijo v školjčišču po 50 ali več kil orad na dano.Zakaj pa ne kontrolira ko je burja in polagajo mreže povsod tam kjer se ne sme in na način ki ni dovoljen.Zakaj ne kontrolira koč ki vlečejo 1nm od Ronka.Ker si razlagajo po načelu da če nikjer ne piše da tamburanje prepovedano potem je takšen način dovoljen.Ne povedo pa da v pravilniku pišejo samo o načinih ki so dovoljeni kar pomeni da so vsi ostali načini prepovedani..Nekateri ribiči imajo kombije v njh pa majhne čolne in mreže za kakšno hitro nočno akcijo v Sečoveljskem rezervatu. Saj to so znane stvari in se o njih dosti v javnosti govori.Nazadnje je bilo govora o 150 kg orad koperskega ribiča ulovljenih v Sečovljah
Še najslabši so pa športni klubi z svojimi doživljenskimi predsedniki ki niso sposobni razen svoje statusne titole in pobiranje prisilne članarine opraviti nič kar bi bilo v dobro rib in njihivega habitata .Kar bi moralo biti primarna naloga poklicnih in športnih ribičev.
Čim prej crknejo vsi skupaj tem boljše bo za ribe.
koprčan |  28 .06. 2016 ob  19: 45
pa vsakemu tumbotu je jasno, da morje ni vreča brez dna! Ne more se morski živelj tako hitro obnavljat kot je izlov, vlaganja nazaj v morje pa ni, no ja razen smeti in odpadkov! Prepovedat ribištvo z mrežami v slo morju!!!!
satir |  28 .06. 2016 ob  15: 32
Ko zmanjka rib, bodo tudi ribiči pocrkali... potem pridejo ribe nazaj.

kaj pa če bi prepovedali ribolov z mrežami v slovenskem teritorialnem morju? Naj hodijo lovit na odprt jadran...lahko pa tudi sadijo krompir ali čebulo, pa trto in oljke. Bodo vsaj začeli delat. Ribe so dražje kot meso, pa zrastejo same samo enkrat se odpelješ, vršeš mrežo in prineseš domov 100 kil rib...pa je v žepu recimo 500€.. Boste rekli...ja pa barka , pa mreža, pa nafta, pa privez pa registracija...

Koliko dela ima kmet za 100 kilskega prašiča ali recimo 50 piščancev... in koliko zasluži... malo nič če računaš vloženo delo vsak dan !! pa obdelovat njive za krmo, pa krmo skladiščet pa vsak dan futrat, ravno tako je treba imet štalo, pa senik pa klet, pa elektriko, pa prezračevanje, pa en kup dovoljenj in papirjev. če bi morali primerjati vložek ribiča in kmeta , je ribič prvovrstna lenoba, ki z minimalnim delom zasluži desetkrat več kot kmet... lovi pa naše ribe, saj konec koncev so od vseh ali od nobenega... nikakor pa ne njihove... Rib sploh ne bi smel prodajat temveč samo svoje vloženo delo...ribe so naše. samo polovil in pripeljal nam jih je...

Je kar prav da zmanjkuje rib... se bodo moži lotili kaj delat.
slovenski ribolov je... |  28 .06. 2016 ob  14: 58
ena navadna žalost pa ne, ker je ulov vsako leto manjši in posledično vsako leto tudi manj ribičev ampak, ker si ribiči s svojo nedisciplino in lovljenjem na način kakor mi paše in kjer mi paše (kaj to pomeni si preberite komentar od kavala) sami sebi škodujejo, manjšajo ulov in delo, samo zgleda ni noben tolko pameten da bi udaru po mizi in s prstom pokazal kdo in kaj dela... upam da za take ostanejo samo guati in babice
Umag |  28 .06. 2016 ob  14: 36
v Umagu so sardele po 2 EUR na kilo, v Kopru pa po 5 EUR.
Padec za 80% |  28 .06. 2016 ob  14: 24
HVALA BOGU!! Upam samo, da je isto pri sosedih...
brancin |  28 .06. 2016 ob  13: 30
Da bi oživeli to naše ubod dno bi bilo potrebno potopit kake stare ladjice,avtobuse,avtomobile kje rbi ribe našle svoje zatočišče.Potetakem nisti kočarji ne bi mogli preveč uničevati dno
kavala |  28 .06. 2016 ob  13: 27
Ni več rib in naša država je kriva ker dopušča našim ribičem da lovijo kjerkoli kadarkoli in na kakršen hočejo način.To sploh niso več ribiči ampak tamburaši in kočijaši:)Imamo enega ubogega sicer poštenega inšpektorja ki dela samo do 1500 pol si lahko le mislite kaj se počne ponoči. Da ne govorimo koliko strganih mrez je na dnu morja in koliko rib se tam zaplete.Lov na ciplje je pa največja nategavščina ki osbtaja saj ulovijo več ton bele ribe ki se pridejo sem razmnoževati kot samih cipljev.