Kako ne občutiti višanja cen goriva?

Avtomoto

Časi nas silijo, da varčujemo pri gorivu in za gorivo, saj so se naftni derivati ponovno podražili in kaže, da bo tako še naprej. To morda dolgoročno pomeni celo spreminjanje dosedanjih vozniških navad oziroma drugačnega načina našega vsakodnevnega življenja. A raziskave po svetu kažejo, da bi se bili ob nadaljnjih podražitvah nafte avtu pripravljenih odpovedati le trije odstotki voznikov. Kaj torej storiti, da bomo čim manjkrat na bencinskem servisu?

Odvisnost od vozila je očitno tako močna, da smo se za njegovo uporabo prej pripravljeni odrekati nekaterim dosedanjim izdatkom, le da lahko tako privarčevan denar "zlijemo" v rezervoar. Za marsikatera okolja je tako na primer že značilno, da družine svoje vsakodnevne poti z avtom vse bolj načrtujejo in na njih vnaprej premišljeno opravijo kar se da veliko opravkov. Tako se celo v razvitejšem svetu zaradi varčevanja goriva vse raje podajajo v tiste trgovske centre, kjer lahko poleg vsakodnevnih nakupov opravijo tudi bančne, poštne in druge obveznosti, gredo k frizerju ali tudi v kino, restavracijo, na rekreacijo itd. Vozniki se izogibajo mestnim gnečam, avto redno servisirajo in marsikje sosedje, sorodniki, sodelavci in prijatelji sklenejo dogovor, da enkrat pelje v službo eden, drugič drugi.

Rešitev je seveda tudi v javnem prevozu in taksiju ali izposojanju vozila, kadar ga res potrebujemo. Raziskave kažejo, da več kot polovica ljudi, ki se redno vozijo v službo s svojim osebnimi avtomobili, sedi v vozilu samih. Poleg tega je velik odstotek tistih, ki dnevno ne prevozijo več kot kakih 10 ali 20 km.

Precej boste tudi privarčevali, če boste spremenili svoje vozne navade in dosledneje skrbeli za vzdrževanje vozila, tako da bo delovalo kar se da optimalno. Ponujamo nekaj nasvetov, katerih upoštevanje vas v primerjavi s ceno goriva ne stane nič.

Agresivna vožnja – Hitra vožnja, naglo in pogosto pospeševanje ter zaviranje povzročajo do 30 odstotkov večjo porabo. Požrešnost motorja se začne občutno povečevati pri vožnji nad okoli 90 km/h.

Prazen tek – Vaš avtomobil porabi več goriva pri daljšem praznem teku, kot pa ga je potrebnega za njegov zagon. Če se ustavite za daljši čas, ugasnite motor.

Manjša in varčnejša vozila se vedno bolje prodajajo. Čemu uporabljati za vsakodnevne krajše vožnje večji in drag družinski osebni avtomobil z najmanj štirimi sedeži, ki porabi precej goriva in največkrat poleg ne majhnih vzdrževalnih ter zavarovalniških stroškov in dajatev prinaša še vsakodnevne precejšnje izdatke za parkirnino?

Odvečni tovor – Težje kot je vozilo, več goriva porabi. Očistite iz avta in predvsem iz prostora za prtljago odvečno navlako.

Zračni filter – Z redno zamenjavo  umazanega zračnega filtra lahko privarčujete do 10 odstotkov goriva. Menjati ga je treba enkrat na leto in preveriti vsakič, ko menjate olje. Enako velja za filter za gorivo.

Pritisk v zračnicah – Pravilen pritisk v zračnicah pripomore, da z enim rezervoarjem prevozite nekaj deset kilometrov več. Poleg tega se s premalo napihnjenimi zračnicami podajate v nevarna tveganja.

Osebni avtomobili predstavljajo vse večji strošek. Povprečna ameriška družina za njihov nakup, vzdrževanje, registracijo, zavarovanje in gorivo porabi kar 17 odstotkov svojih letnih prihodkov. Več odštejejo samo še za svoje domove, tako da so njihovi stroški za hrano ali oblačila manjši od tistih za avto.

Pokrov rezervoarja – Po nekaterih ocenah ima kar 17 odstotkov vozil poškodovane pokrovčke rezervoarja za gorivo, ki ne tesnijo, ali pa jih sploh nima, tako da gorivo neprestano izhlapeva. Po nalivanju bencina se prepričajte, če ste rezervoar res tesno zaprli.

Vrsta motornega olja – Z uporabo motornega olja, ki ga priporoča proizvajalec vašega  vozila, lahko privarčujete do dva odstotka goriva.

Sorodne vsebine:

Halo, policija, ukradli so mi tablice!

Romanja k vulkanizerju

Ko zalije avtomobil

 

Deli novico: