KAJ SE JE DOGAJALO S KOPRSKIM STAVBENIKOM? Nadaljevanje sojenja Dušanu Črnigoju

Slovenija

Po več kot letu dni je nekdanji predsednik uprave Primorja Dušan Črnigoj v sredo zaradi zlorabe položaja pri pripojitvi Stavbenika Primorju znova sedel na zatožno klop. Na ponovnem sojenju je sodišče zaslišalo novo izvedenko za vrednotenje podjetij Mileno Kosi, ki pa bo svoje mnenje dopolnila do prihodnjega naroka, poročajo Primorske novice.

Kosijeva je podala nekaj pojasnil glede osnovnega izvedenskega mnenja, odgovorila je tudi na vprašanja tožilstva in obrambe. Povedala je, da se ni spuščala v poslovne odločitve vodstva Primorja, šlo je za dogovor med Primorjem in Vitalom. Lahko bi določili tudi višjo ceno delnic, pripojitev pa se knjiži drugače.

Od zadnje obravnave v zadevi Stavbenik na Okrožnem sodišču v Novi Gorici je sicer minilo 13 mesecev, tedaj pa je bil zaslišan sodni izvedenec finančne stroke Brane Podboršek. Ta je zanikal, da bi s prodajo delnic Stavbenika leta 2001 oškodovali Primorje, saj so ob nakupu, prodaji in kasneje menjalnem razmerju za delnice Primorja upoštevali različne cene delnic.

To niso bile tržne cene, saj je bil Stavbenik takrat v "slabi kondiciji" in bi brez nakupa verjetno končal v stečaju, je pojasnil. Ob tem je pomembno menjalno razmerje, ne cena delnic, je dejal Podboršek. S tem dejanjem po njegovih trditvah Črnigoj ni oškodoval nikogar, ne delničarjev, ne Primorja in ne države.

V zajetnem sodnem spisu je približno 4000 listinskih dokazov, nova sodba v tej zadevi pa bo znana spomladi.

Okrožno sodišče v Novi Gorici je Črnigoja v tej zadevi spoznalo za krivega zlorabe položaja in povzročitve velike gospodarske škode. Zato ga je obsodilo na tri leta zapora in 25.000 evrov denarne kazni, kot stransko kazen pa naj bi Primorju v stečaju moral povrniti skoraj 1,4 milijona evrov, za kolikor naj bi oškodoval podjetje.

Delnice Stavbenika naj bi prodal pod ceno, Vital pa je nato delnice prodal Črnigoju in še 28 vodilnim v družbi Primorje oziroma Primorje Holding.

Na obsodbo sta se pritožila tako Črnigoj kot tudi državna tožilka, ki je menila, da je kazen premila. Koprsko višje sodišče je nato prvostopenjsko sodbo razveljavilo in jo vrnilo v ponovno sojenje. Kot razlog je navedlo, da novogoriško okrožno sodišče ni upoštevalo predpisov iz leta 2001, ko je bila sklenjena pogodba o prodaji delnic Stavbenika.

Deli novico:

@@Ma |  26 .01. 2017 ob  16: 41
Şe strinjam ....rdeči kmeri so pobasali toliko milijard da navadnemu smrtniku je to nepredstavljivo.....vsi ostali sodni postopki beri Črnigoj, Prijatelj, Časar so samo igre za rajo, da se jih/nas preusmeri v zgodbe, da imamo kaj govorit za šankom. Kot Regional ne objavi članka o Juriju in zaposlitvi v muzeju za 1h, tako rdeči kmeri in njihovi mediji ne objavijo stvari o bančni luknji......poanta je enaka....oboji so rdečuhi...samo da prvi se obrača mal po vetru.....tako kot Regional
@Ma |  26 .01. 2017 ob  14: 42
70 miljard je poniknilo!!!! Ta omenjeni gradbinec je girica v morju, če razumeš. Ga ni modela v Sloveniji, ki bi si upal raziskovat kam je denar poniknil, ga ni!!! To je dejstvo...vse ostalo je pesek v oči za javnost.
Tam |  26 .01. 2017 ob  14: 41
so vsi povezani. Zato ne bo šel nihče sedet.
Ma |  26 .01. 2017 ob  10: 57
to je en falšon, na tak način je lahko, ko ti politiki in finančniki držijo štango, vsak ,,veliki,, podjetnik. Dokler se take ne obsodi po hitrem postopku in se jim radikalne ne odvzame premoženja, bomo ena greznica od države. Iskati par milijonov za socialne in zdravstvene transferje v prelaganju denarja v eni malhi da enemu vzameš in drugemu daš je, namesto dodatnega polnjenja s stotinami pokradenih milijonov iz takih tajkunskih naslovov, samo pesek v oči državljanom.
Ubogi mi.