Kadrovska delitev še ni znana

Skorajšnje vladne partnerice SMC, DeSUS in SD bodo po napovedih v torek parafirale koalicijski sporazum. Kot navajajo, so ga vsebinsko že uskladili, česar pa ni mogoče trditi za kadrovski del. Doslej je znana le polovica imen potencialnih ministrskih kandidatov, a razdeljevanje resorjev utegne zaplesti seznam kandidatov za evropskega komisarja.

 

Pogajalci omenjenih treh strank so po nekaj krogih ločenih usklajevanj prvič za skupno mizo sedli v sredo, ko so po nekaj urah razprave medijem potrdili, da je koalicijski sporazum vsebinsko dokončno usklajen.

Končnega osnutka javnosti še niso razkrili, a glede na zagotovila potencialnih koalicijskih partneric gre sklepati, da so v besedilo vendarle (znova) vnesli zavezo glede preiskovanja bančne luknje, ki je iz tretjega osnutka sporazuma izpadla zaradi, kot so pojasnjevali, tehnične napake.

Glede šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) pa naj bi v besedilu ostalo določilo, da izsledki neodvisne revizije izvedbe gradnje Teš 6 niso več podlaga za odločitev o nadaljnjem delovanju Teš 6.

Predsednike oz. vodje SMC, DeSUS in SD, Mira Cerarja, Karla Erjavca in Dejana Židana pa čaka še dokončna uskladitev glede kadrovske razdelitve. Z že sprejeto novelo zakona o vladi se število ministrov povečuje na 15 (vključno z ministrom brez resorja, ki bo vodil urad za Slovence v zamejstvu in po svetu), pri čemer pa zakon dopušča imenovanje še dveh ministrov brez resorja.

Več ministrstev za večjo kadrovsko pogačo?

Ravno zaradi slednjega so se pojavila ugibanja, ali gre morda za "rezervo" oz. manevrski prostor pri kadrovskih usklajevanjih. A v skorajšnji koaliciji poudarjajo, da to dvoje ni povezano in da so takšno določilo vnesli zgolj zato, da se bo nova vlada lahko operativneje odzivala na izzive, ki bi nastali med mandatom.

Razdeljevanje resorjev, ki očitno še ni dokončno, se vendarle utegne zaplesti, in sicer zaradi seznama slovenskih kandidatov za evropskega komisarja, ki ga je v Bruselj poslala vlada v odhodu. Na njem so premierka v odhodu in predsednica opozicijske ZaAB Alenka Bratušek, prvak DeSUS Karl Erjavec in podpredsednica SD Tanja Fajon.

Čeprav v SD pravijo, da seznam ni del razprav o kadrovski sliki bodoče vlade in da je tak tudi dogovor z mandatarjem Mirom Cerarjem, v DeSUS menijo drugače. V primeru, da bi bodoči predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker za komisarko izbral Fajonovo, bi namreč v tej stranki zahtevali nov razrez ministrstev. Po Erjavčevih besedah je namreč kadrovska delitev odvisna od doseženih volilnih rezultatov, DeSUS pa je "tista, ki daje koaliciji 46 glasov".

V zvezi z omenjenim seznamom se je Cerar že dvakrat pogovarjal z Junckerjem, ki naj bi seznam imen komisarskih kandidatov predstavil prihodnji teden. Cerar je sicer Junckerju že pojasnil, da sam daje prednost Erjavcu in Fajonovi kot kandidatoma koalicijskih strank. V drugem pogovoru pa mu je povedal, da mu daje možnost proste izbire kandidata, "saj je dobil zagotovila, da bo komisar iz Slovenije vodil pomemben resor".

Juncker je že večkrat izpostavil, da bo vztrajal pri zadostnem številu zelo sposobnih žensk v svoji ekipi. Konec julija so sicer tuji diplomatski viri v Bruslju za STA povedali, da bi Juncker kot komisarsko kandidatko želel Bratuškovo. Poleg tega, da popolnjuje žensko kvoto bodoče komisije, ni nepomembno, da bi Bratuškova v komisijo prišla kot nekdanja premierka.

Kritični do imenovanja komisarja

Iz največje parlamentarne stranke SMC je bilo sicer slišati veliko kritik na postopek imenovanja evropskega komisarja iz Slovenije. Tako naj bi tudi novi osnutek koalicijskega sporazuma vseboval namero o zakonski določitvi drugačnega poteka postopka v prihodnje.

Cerar medtem že cel teden opravlja razgovore z morebitnimi kandidati za vodenje posameznih resorjev. Še vedno je najmanj znano glede osmerice kandidatov za ministrska mesta, ki bi pripadla SMC. Uradno je le, da bo kandidat za finančnega ministra ekonomist Dušan Mramor.

Iz kvote DeSUS na ministrskih stolčkih očitno ostajata Erjavec, ki bo še naprej vodil zunanje ministrstvo, in Gorazd Žmavc, ki že v tem mandatu vodi urad za Slovence v zamejstvu in po svetu. Podpredsednik DeSUS in nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar v novem mandatu bo po vsej verjetnosti prevzel ministrstvo za okolje in prostor, poslanka DeSUS Julijana Bizjak Mlakar pa ministrstvo za kulturo.

Pri tem je sicer Gantar že dejal, da je v zvezi z njegovo morebitno kandidaturo vendarle še potreben "premislek z vseh strani", vključno njegove, morebitna kandidatura Bizjak Mlakarjeve pa že sproža nekatere kritike med kulturniki, ki ji med drugim očitajo, da je na področju kulture brez referenc.

SD-ju resor za Vebra

Tudi iz kvote SD, ki bo predvidoma imela tri resorje, ostajata dva ministra še iz tega mandata: Židan bo zelo verjetno na čelu novega ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Anja Kopač Mrak pa bo očitno ostala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Stranki SD bo predvidoma pripadel tudi obrambni resor, ki bi ga vodil poslanec SD Janko Veber.

Cerar bo drugi krog pogovorov z najverjetnejšimi kandidati opravljal še v prvi polovici prihodnjega tedna, zato je pričakovati, da bi bila imena lahko že znana do konca tedna, čeprav je Židan izrazil željo, da bi v koalicijskem sporazumu, ki ga bodo predvidoma parafirali v torek, že zapisali imena ministrskih kandidatov. Vsekakor pa je pred torkom pričakovati tudi novo sestankovanje predsednikov skorajšnjih koalicijskih strank.

Cerar mora sicer listo kandidatov za ministre v DZ vložiti do 9. septembra. S potekom oblikovanja nove vlade je v petek seznanil tudi predsednika DZ Milana Brgleza in predsednika republike Boruta Pahorja. Ta zato pričakuje, da bo 12. slovensko vlado v predsedniški palači sprejel predvidoma 19. septembra, potem ko bo ta že opravila svojo prvo delovno sejo.

Deli novico:

allcide |  31 .08. 2014 ob  13: 50
mene zanima predvsem to, kdo bosta ministra za zdravstvo in pa za pravosodje !! ...