JUTRI ZAČETEK PRODAJE STANOVANJ V NOKTURNU: Zanimanje veliko

Koper

V soboto se uradno začenja prodaja stanovanj v lasti DUTB v soseski Nokturno na Markovcu pri Kopru. Že zdaj za stanovanja, ki se bodo prodajala od 1600 evrov na kvadratni meter navzgor, vlada veliko zanimanje, poudarjajo v DUTB. Gre za nadstandardna stanovanja, pri katerih bodo zagotovili zakonske garancije v primeru napak.

Soseska obsega 235 stanovanj, od tega jih je 214 v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). Polovico so že sanirali in bodo od sobote na ogled, sanacijo ostalih pa bodo dokončali v naslednjih tednih, ko bodo omogočili tudi ogled slednjih, je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja upravljanja nepremičnin Boris Tuma.

"Gre za eno najlepših sosesk na Obali," je ocenil Tuma, saj stanovanja poleg razgleda na morje ponujajo še odmaknjenost od mestnega vrveža, hkrati pa razpolagajo z odlično prometno povezavo in infrastrukturo v bližini. Poleg tega gre za nadstandardno gradnjo. Vsa stanovanja imajo namreč teraso s pogledom na morje, notranjo opremo višjega cenovnega razreda, klimo in vse priključke, protivlomna vrata itd.

Na voljo so različne velikosti, od eno- do štirisobnih stanovanj v velikosti od 44 pa do 110 kvadratnih metrov. Cena kvadratnega metra vključno z DDV pa je med 1650 in 2360 evrov, je navedel Tuma.

Vzorčno stanovanje

Novinarjem so predstavili tudi prve cenike, kjer so v ceno posameznega stanovanja že všteti DDV ter shramba in dve parkirni mesti, ki pripadajo vsakemu stanovanju. Končne cene se začnejo pri dobrih 115.000 evrih.

DUTB je sicer konec junija upravljala z 1,4 milijarde evrov premoženja, od tega je imela v lasti 280 nepremičnin (Nokturno šteje kot ena nepremičnina) v vrednosti 140 milijonov evrov, je pojasnil izvržni direktor za upravljanje sredstev Janez Škrubej. Poleg tega je za terjatve zastavljenih še okoli 1600 nepremičnin v skupni vrednosti okoli 1,15 milijarde evrov.Kot je dodal Škrubej, so letos že prodali za okoli osem milijonov vrednosti nepremičnin, do konca leta pa predvidevajo, da bo ta številka presegla 30 milijonov evrov. Obenem je opozoril, da zaradi specifične strategije prodaje k njim pridejo "tiste najbolj problematične nepremičnine", ki jih ni bilo moč prodati v stečajnih postopkih.

Kot je zagotovil Tuma, so stanovanja v tem času temeljito sanirali, po potrebi so zamenjali tudi inštalacije in poškodovano opremo. Vseh znakov dotrajanosti sicer niso mogli odpraviti, vendar se bo to dejstvo odražalo v cenah, je zagotovil. Poleg tega bodo kupcem ponudili tudi zakonsko predvideno garancijo za vse morebitne napake.

Prodaja bo potekala v dveh fazah. Najprej bodo v obdobju 45 dnevov potekali dnevi odprtih vrat in zbiranje nezavezujočih ponudb. Kot je pojasnila predstavnica pooblaščenega prodajalca ABC Nepremičnine Neja Orelj, glede na trenutno zanimanje pričakujejo velik obisk, zato interesentom priporočajo, da se za ogled stanovanj naročijo. Veliko povpraševanja sicer po njenih besedah pričakujejo tako od domačinov kot od kupcev iz drugih koncev Slovenije, verjetno pa tudi iz tujine.

Kupci bodo lahko oddali eno ali več ponudb, v vsaki pa bo navedel največ tri stanovanja, ki jih bo tudi rangiral glede na želje. Ob oddaji zavezujočih ponudb pa bo treba plačati tudi 3000 evrov varščine, za kupca posameznega stanovanja pa bodo izbrali tistega ponudnika, ki bo ponudil najvišji znesek. V primeru istega zneska bodo izbrali ponudbo, ki je bila oddana prej, je še pojasnila Oreljeva.

 

Deli novico:

wurz |  03 .10. 2016 ob  13: 42
Slaba banka se hvali, da je letos že prodala za toliko nepremičnin, da bodo morda lahko pokrili plače zaposlenih in podizvajalce.
Karlo |  02 .10. 2016 ob  06: 21
Spominja me na staro pokopališče v Kairu, kjer v grobnicah sedaj živijo reveži
Ne podpiram nikogar |  01 .10. 2016 ob  16: 43
DUTB je v Nokturno vložilo okoli milijon EUR za popravila. Lahko vidimo kaj se je naredilo s tem denarjem v teh stanovanjih? Za milijon EUR ste pa mogli veliko popraviti? Vprašljiv je vodovod, elektrika, fasada pa no coment se že vidi na daleč.
Ne podpiram nikogar |  01 .10. 2016 ob  16: 40
@SoVraG, si zelo upejen proti SDS in Bratušek. Kaj pa sedanje vodstvo DUTB? Mladina pa teh ljudi, ki so trenutno ustoličeni ne bo opisala. No če si iz njihovega klana, veš zakaj.
capo |  01 .10. 2016 ob  12: 41
šel zdaj mimi..same LJ tablice...se pravi sami vikendaši.....
SoVraG |  01 .10. 2016 ob  12: 24
Koprčan | včeraj ob 21:33 : Ti si se rodu z vsem znanjem na svetu in nisi nikoli nic rabil prebrat za kej izvedet? Sej sem dal link, in napisal da "naj spomnem" , ker ljudje hitro pozabljajo stvari oziroma mogoce niso niti vedeli za to. Repencis se ti.
Koprčan |  30 .09. 2016 ob  21: 33
@SoVrag .......no, no to ni zraslo na tvojem zelniku, kajne? Zato se ni treba toliko repenčit ....
SoVraG |  30 .09. 2016 ob  19: 38
Naj spomnem kaj je DUTB:
http://www.mladina.si/171482/banka-kriminalcev/

Banka kriminalcev
Zadnja preiskava je pokazala, da je slaba banka zgolj kulisa za izčrpavanje državnega premoženja

Očitno se je stranki SDS v trenutku zamenjave oblasti, v začetku leta 2013, izjemno mudilo in očitno so si Månssona (levo) in njegovo podjetje Quartz Co tako zelo želeli, da je bil Šircelj za to pripravljen tudi ponarejati akte. Dan za tem, ko je prisegla vlada Alenke Bratušek, torej 21. marca, je namreč Šircelj (desno) »tajno« odletel v Stockholm, kjer je obiskal podjetje Quartz Co.

Očitno se je stranki SDS v trenutku zamenjave oblasti, v začetku leta 2013, izjemno mudilo in očitno so si Månssona (levo) in njegovo podjetje Quartz Co tako zelo želeli, da je bil Šircelj za to pripravljen tudi ponarejati akte. Dan za tem, ko je prisegla vlada Alenke Bratušek, torej 21. marca, je namreč Šircelj (desno) »tajno« odletel v Stockholm, kjer je obiskal podjetje Quartz Co.
© Borut Krajnc

Da je bila ustanovitev slabe banke (DUTB) rop stoletja, smo doslej zgolj sumili, ta teden pa je s hišnimi preiskavami pri bivšem, prvem vodji slabe banke, zdaj poslancu SDS Andreju Širclju, ta sum dobil tudi uradno naravo. Kriminalisti sumijo, da je Andrej Šircelj pomagal »oropati« državno premoženje prek Švedske. Preiskovalna sodnica Deša Cener v odredbi za preiskavo seveda ne piše o kraji, ampak o sumu »pridobitve velike premoženjske koristi«, ki naj bi jo naklepoma pomagal pridobiti prav Šircelj. Pogodbe, za katere je bil v slabi banki odgovoren Šircelj, piše sodnica, naj bi bile »zgolj kulise za izčrpavanje premoženja RS«, uradni dokumenti naj bi bili ponarejeni oziroma antidatirani, Šircljevo delovanje pa »konspirativno«. Ni se mogoče ogniti vtisu, da je bila tudi ustanovitev slabe banke podobna nekemu drugemu projektu te stranke, namreč Patrii: v igri je spet Skandinavija, spet so tukaj »fiktivne« pogodbe, »tajni sestanki« in neformalni dogovori ter hitenje v trenutku, ko je drugo vlado Janeza Janše zamenjala vlada Alenke Bratušek.

Konkretno. Šircelj naj bi kot vodja slabe banke še z drugimi osumljeni oškodoval državo za skupaj 2,7 milijona evrov. Toliko so bile namreč vredne svetovalne pogodbe, ki jih je ob ustanovitvi slabe banke Šircelj pomagal skleniti s štirimi podjetji, s švedskim Quartz Co, ameriškim Zolfo Cooper, nemškim Hansahandelshaus in slovenskim Odvetniki Šelih in partnerji, pri čemer je največji delež, 2,1 milijona, šel podjetju Quartz Co. Šircelj naj bi še z drugimi osumljenimi iz tedanjega vodstva slabe banke, to je z Alešem Koršičem, Boštjanom Gjerkešem in Torbjörnom Månssonom, že ob sklepanju dogovorov vedel, da naročenih storitev ta svetovalna podjetja ne bodo opravila, da so torej pogodbe fiktivne, zgolj kulisa. Ne samo, da ne obstajajo dokazi o opravljenem delu, ampak so si bile pogodbe po »vsebini opravljenih storitev med seboj v bistvenem podobne«, je zapisalo sodišče. Tomaž Vesel, predsednik računskega sodišča, ki je na ta problem opozoril prvi in vložil tudi ovadbo, pa dodaja, da ga preiskava ne preseneča: »V svoji praksi še nisem videl tako obsežnih pogodb in hkrati tako pomanjkljive dokumentacije, pa sem pri svojem dosedanjem delu videl že marsikaj,« pravi.

DUTB ni samo zgrešen koncept, kot so že od začetka opozarjali strokovnjaki ali sindikati, ampak je institucija, zgrajena na kriminalnih osnovah, s pomočjo tedaj vladajoče politične stranke.

Še bolj zanimiv pa je politični vidik ustanavljanja DUTB, kot izhaja iz prvih ugotovitev preiskave NPU, dejanska kronologija, kot so jo kriminalisti, sodeč po ta teden objavljeni odredbi za preiskavo na sedežu stranke SDS, že rekonstruirali. Če se še spomnimo – v začetku leta 2013 se je druga vlada Janeza Janše zaradi znanega poročila protikorupcijske komisije o Janševem premoženju začela rušiti, Gregor Virant je koalicijo zapustil, 20. marca 2013 pa je prisegla nova vlada Alenke Bratušek. Doslej je veljalo, da je bila slaba banka ustanovljena 6. marca in da je do prve seje upravnega odbora prišlo 7. in 8. marca 2013, ko je bil za glavnega izvršnega direktorja izbran Šved Torbjörn Månsson, za glavnega svetovalca pri ustanavljanju DUTB pa podjetje Quartz Co, katere solastnik je tedaj bil. A kriminalisti so ugotovili, da nekaj pri tej kronologiji ne more držati. Že zato, ker izmenjana elektronska pošta med člani upravnega odbora dokazuje, da so se usklajevanja o sklepih iz 6. marca odvrtela mnogo kasneje.

Očitno se je stranki SDS v trenutku zamenjave oblasti, v začetku leta 2013, izjemno mudilo in očitno so si Månssona in njegovo podjetje Quartz Co tako zelo želeli, da je bil Šircelj za to pripravljen tudi ponarejati akte. Dan za tem, ko je prisegla vlada Alenke Bratušek, torej 21. marca, je namreč Šircelj »tajno« odletel v Stockholm, kjer je obiskal podjetje Quartz Co. Podatke o tem letu je prikrival; parlamenta ni obvestil, da ga ni bilo, »ne razpolagamo s podatki, kje in kako je poslanec določenega dne izvrševal svojo poslansko funkcijo«, odgovarjajo, dokazila o povračilu stroškov za letalsko karto ni predložil, hotel Nobis v Stockholmu, kjer ga je prenočitev stala 300 evrov, pa mu je poravnal Månsson s kreditno kartico. Zakaj? »Ob tem ostaja dejstvo,« je zapisala preiskovalna sodnica Cenerjeva, »da odločitve o izbiri družbe Quartz Co niso sprejeli neizvršni direktorji v okviru 1 seje«, ki naj bi bila 7. in 8. marca, »temveč je očitno dogovor s predstavniki družbe Quartz Co sklenil… Andrej Šircelj v času svoje poti v Stockholmu«. In to nezakonito, kajti po 8. marcu, ko naj bi bil Månsson že imenovan, Šircelj te pristojnosti ni več imel, česar se je očitno tudi zavedal in je zato v Stockholm odšel inkognito.

Zakaj in kam je šlo 2,7 milijona evrov iz omenjenih nenavadnih svetovalnih pogodb, sklenjenih za namen ustanavljanja slabe banke, na katere sta sicer doslej že opozorila računsko sodišče in protikorupcijska komisija? Ena možnost je, da je Mänsson na ta način dobil še dodatne prihodke, zato da je sploh prišel delat v Slovenijo. Morda je rekel: poglejte, kakšno plačo imam tukaj, v svojem podjetju Quartz Co na Švedskem, zakaj bi prišel delat za teh 20 tisoč evrov na mesec v Slovenijo? Toda podjetje Quartz Co je v resnici Månssona zaposlilo tik pred tem, ko je dobil uradno ponudbo iz Slovenije. Tudi zaradi tega kriminalisti očitno sumijo, da je šlo v tem primeru za podkupnine ali provizije. V poslanski skupini SDS in na sedežu stranke so namreč minuli teden iskali tudi »dokaze, iz katerih bo razvidna delitev premoženjske koristi družbe Quartz Co«, in dokaze o porabi denarja, »ki so jih porabili osumljenci in njihovi družinski člani, v povezavi z navedenimi pravnimi in fizičnimi osebami oz. v povezavi z drugimi pravnimi in fizičnimi osebami«, kot piše v odredbi. Z drugimi besedami, policija sumi, da so si denar iz fiktivnih svetovalnih pogodb pri ustanovitvi slabe banke, na podlagi dogovorov, sprejetih »na nekih vzporedno izpeljanih forumih«, vpleteni med seboj razdelili.

Obrambni zid pred sedežem stranke SDS: »Ne dotikajte se naših strežnikov!«

Obrambni zid pred sedežem stranke SDS: »Ne dotikajte se naših strežnikov!«
© Borut Krajnc

DUTB ni samo zgrešen koncept, kot so že od začetka opozarjali strokovnjaki ali sindikati, ampak je institucija, zgrajena na kriminalnih osnovah. Pri čemer v tej kriminalni združbi ne gre le za zasačenega Širclja, ampak za celotno stranko. Zdaj je postalo tudi jasno, od kod stranki SDS takšna izjemna motivacija pri ustanavljanju slabe banke. Spomnimo se samo, kaj se je zgodilo nekaj mesecev pred Šircljevo potjo na Švedsko: Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije je takrat vložil pobudo za razpis referenduma o slabi banki, nakar se je 36 podpisanih listov od skupaj 400 »izgubilo«. Krivca sicer nikoli niso našli, je pa dejstvo, da je pri projektu miniranja referendumske pobude takrat sodeloval tedanji notranji minister Vinko Gorenak. Njegovo ministrstvo je tedaj o domnevno premalo zbranih podpisih sindikat obvestilo tako pozno, nekaj ur pred potekom roka, da ti niso mogli več zbrati še nekaj dodatnih podpisov. A se je kasneje, ob preiskavi izkazalo, da so v resnici na Gorenakovem ministrstvu zavlačevali štiri dni. Niti referendum stranki SDS ob ustanavljanju slabe banke ni bil nedotakljiv.

Seveda pa glavni problem pri tem kriminalnem ozadju ni zgolj teh 2,7 milijona evrov – to je zgolj napitnina v primerjavi z nekaj milijardami evrov, ki smo jih zaupali tej instituciji. Če uporabimo besednjak iz že omenjene sodbe odredbe, celotna DUTB je »zgolj kulisa za izčrpavanje premoženja RS«, ustanovljena prek »fiktivne« pogodbe in na podlagi »tajnih sestankov«. Prvič, DUTB lahko kot edino državno podjetje sklepa pogodbe s podjetji, katerih premoženje ni znano. Zato lahko imajo skladi, ki zadnje leto podpisujejo pogodbe s slabo banko, sedeže v davčnih oazah. Drugič, ob ustanavljanju DUTB so bila namenoma izključena določila zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, med drugim tudi zato, da je Šircelj sploh lahko bil imenovan v upravni odbor. In tretjič, celotni sistem prenosa slabih terjatev na DUTB je bil že od vsega začetka oblikovan tako, da se bo državno premoženje, torej deleži podjetij, podjetja in njihovi krediti, preprodajalo z ogromnimi popusti, pri čemer bodo lahko v javnosti ti posli prikazani kot velik poslovni uspeh.

Kriminalisti sumijo, da so si denar iz fiktivnih svetovalnih pogodb pri ustanovitvi slabe banke, na podlagi tajnih dogovorov, vpleteni med seboj razdelili.

Kako deluje DUTB, lahko ilustriramo z zgodbo o poskusu prenosa podjetja T-2 na slabo banko, ki sta nam jo potrdila dva vira. Posojila T-2 so znašala več kot sto milijonov evrov in T-2 se je pred tem z bankami upnicami dogovoril, da bo v petih letih vrnil polovico, torej okrog 50 milijonov evrov. Nato pa je v igro vstopila DUTB in poskušala družbo poslati v stečaj. Vzporedno s tem naj bi na DUTB potekal sestanek z morebitnim kupcem, ki je za podjetje ponujal sprva okrog 25 in nato okrog 35 milijonov evrov takoj. Glavni pogajalec naj bi bil potem sestanek med ekipo slabe banke in kupcem prekinil in pogovor nadaljeval individualno, s predstavnikom kupca – slovenskim posrednikom. Temu je bilo sporočeno, da lahko podjetje kupi celo s popustom, a pod pogojem, da kupec pred transakcijo nakaže večjo količino denarja nekaterim londonskim svetovalnim podjetjem. Posel seveda ni uspel, nedavno je ustavno sodišče tudi prekinilo stečajni postopek T-2, a ironija sistema slabe banke je, da če bi bil tako zamišljen posel tudi zares dokončan, bi ga lahko vodstvo slabe banke predstavilo kot uspeh, nemara celo kot osvoboditev Slovenije iz primeža gospodarske krize.

Tako, recimo, kot je vodstvo slabe banke v začetku tega leta predstavilo prodajo svežnja terjatev do družb Autocommerce (ACH), Polzele, Elana in Adrie Airways, ki ga je kupila največja ameriška banka Bank of America Merrill Lynch. »Z vstopom tako kredibilnega in finančno močnega mednarodnega investitorja v Slovenijo se je pomembno povečalo zaupanje potencialnih investitorjev v Slovenijo kot državo, ki je odprta za vstop tujega kapitala,« je tedaj dejal že bivši glavni izvršni direktor Torbjörn Månsson. A že čez mesec dni se je opisani manever pokazal v povsem drugačni luči. DUTB, katere glavna naloga naj bi bilo prestrukturiranje podjetij, je bila v tej igri le eden od posrednikov. Opravila je najlažjo možno nalogo. Sveženj terjatev je prodala drugemu posredniku (Bank of America Merrill Lynch), ki jih je že čez nekaj tednov prodal tretjemu posredniku, ruskemu skladu tveganega kapitala VR Capital, s čimer je slaba banka Slovenijo verjetno oškodovala za okrog 25 milijonov evrov (brez obresti). Toliko je namreč znašal »popust« pri prodaji terjatev do ACH, ki niso bile problematične.

Vse to ne morejo biti niti spodrsljaji ali naključja, tako kot tudi Månsson s svojim podjetjem Quartz Co ni v slabo banko prišel na podlagi nekakšnega mednarodnega natečaja. Šlo je za načrt. Projekt ustanovitve slabe banke je na ministrstvu za finance začel Janez Šušteršič, ki je še pred Quartz Co pri ustanavljanju slabe banke najel londonsko svetovalno podjetje European Resolution Capital Partners (ERC). To je leta 2012 za delo v Sloveniji dobilo kar 2,5 milijona evrov za pregled poslovanja slovenskih bank. ERC je že tedaj s pomočjo svojega podjetja iz davčne oaze St. Kitts
oppa |  30 .09. 2016 ob  19: 36
kle če otrok al pa kakšen starejši pade se ne ustavi do Moleta....pri 230 stanovanjih nisem vidu niti ene klopce...aja to moraš sabo prinest ko greš na zrak pa senčnik ker ni niti enega drevesa.....nadstandard za koga??
SoVraG |  30 .09. 2016 ob  19: 17
Naj zasedejo druzine, ki nimajo kam iti. DUTB je drzavna druzba placana z nasimi davki. Imamo vsi pravico do teh stanovanj!
veš da |  30 .09. 2016 ob  19: 13
bolj kot zanimanje za nakup bo to pasenje firbca, da vidijo kako sedaj zgleda to propadlo naselje
ma daj |  30 .09. 2016 ob  19: 07
najlepša soseska na obali?...haha, nad sosesko bučna prometna cesta, pod njo neko "cigansko naselje" z racami in kokoškami, nikjer zelenja ali kakšne klopce, da ne govorimo o kakšnem igrišču za otroke .....vse skupaj grajeno na nekih terasah z veliko višinsko razliko......ma????
1