Jure Daić bo naskakoval nov rekord v potapljanju

Jure Daić, večkratni državni rekorder v potapljanju na vdih in prvi Slovenec, ki se je potopil globlje od 100 metrov, bo 6. septembra v Rogoznici pri Šibeniku postavljal svetovni rekord v starogrški potapljaški disciplini skandalopetra.

Daić se bo skušal s samo enim vdihom potopiti na globino 113 metrov in tako za en meter preseči trenutni rekord Nemca Andreasa Güldnerja, ki je mejnik postavil na 112 metrih globine.

Slovenski potapljač se že več kot teden dni pripravlja na lokaciji postavljanja rekorda. Za doseganje takšnih globin se mora privaditi njegovo telo, za kar pa je potreben čas. Brez večkratnih globokih potopov bi tvegal, da bi mu pritisk dobesedno raztrgal pljuča. S postopnimi potopi in naprednimi tehnikami raztezanja trebušne prepone pa potapljač doseže, da se mu pljuča lahko stisnejo na velikost žogice za tenis, ne da bi se poškodovala.

"Napetost iz dneva v dan narašča, a sem kljub temu sproščen. Vem, da potop ne bo lahek, vem pa tudi, da sem ga sposoben uspešno opraviti. To bo največji športni dosežek mojega življenja," je dejal Daić.

Nevarnost predstavljajo tudi nizke temperature vode v globini. Prevelike temperaturne razlike lahko povzročijo težave pri izenačevanju pritiska. V takšnem primeru je potrebno potop takoj prekiniti, saj v nasprotnem primeru pride do poškodbe bobniča in notranjega ušesa, posledično pa do izgube orientacije ali celo zavesti. Nizke temperature lahko povzročijo tudi drgetanje telesa in tako višjo porabo kisika, ki ga potapljač potrebuje za varno vrnitev na površje.

Skandalopetra je prvotna oblika globinskega potapljanja na vdih, ki so jo uporabljali potapljači v antični Grčiji pred več kot 4000 leti. Takrat so s to tehniko nabirali spužve, kasneje pa so na podoben način iskali dragocena izgubljena sidra večjih ladij. Zvrst potapljanja je dobila ime po kamnu, ki ga potapljač drži v rokah, da se lažje potopi. Kamen je navadno iz marmorja ali granita in tehta med 8 in 14 kg.

Pri tekmovalnem skandelopetra potapljanju je naloga potapljača čim globlji potop in varna vrnitev na površino in to le s pomočjo lastnega vdihnjenega zraka, kamna, ki ga potegne v globino, ter pomočnika, ki ga s pomočjo vrvi povleče nazaj na površino. Zaradi ohranjanja tradicionalnega načina potapljanja potapljaču ni dovoljena uporaba sodobne potapljaške opreme, kot so maska, plavuti ali potapljaška obleka.

Deli novico: