Janša in Dačić potrdila dobre odnose

Slovenski in srbski premier Janez Janša in Ivica Dačić sta po pogovorih v Ljubljani današnji prvi uradni obisk srbskega premiera označila kot potrditev zelo dobrih odnosov med državama, tudi gospodarskih. Državi jih želita okrepiti in nadgraditi, tudi preko skupnih nastopov na tretjih trgih in skupnega sestanka vlad v letu 2013, sta dejala.

Premier Janša je na novinarski konferenci po pogovoru izrazil zadovoljstvo, da je dinamika že tako dobrih odnosov med državama med novima vladama v Ljubljani in Beogradu še večja. Zadovoljen je tudi z nadaljevanjem dobrega gospodarskega sodelovanja in ohranjeno dinamiko investicijskih vlaganj tudi v kriznih časih. Ob tem je napovedal, da bosta vladi te pozitivne trende dodatno vzpodbujali.

Kot steber sodelovanja je izpostavil gospodarsko in storitveno menjavo, ki je dobra tudi v kriznih časih. Slovenija si želi še povečati naložbe v Srbiji, ki je velik trg za slovenske naložbe, z Dačićem pa sta se strinjala, "da se veliko neizkoriščene priložnosti in potencial prihodnjega sodelovanja skriva v možnostih nastopa podjetij iz Slovenije in Srbije na tretjih trgih", je dejal Janša.

Dačić je pritrdil, da sta Slovenija in Srbija prijateljski državi, ki želita okrepiti že sicer dobre odnose na vseh ravneh. Kot trge, na katerih bi lahko gospodarstveniki nastopali skupaj, pa je izpostavil države izven EU, kot so Rusija, Azerbajdžan, Turčija, Kazahstan, Belorusija, s katerimi ima Srbija sklenjene prostotrgovinske sporazume.

Govorila sta tudi o uresničevanju sporazuma o nasledstvu. Kot je povedal Janša, sta se dogovorila, da bosta obe državi pospešili postopke, kjer morata v okviru reševanja vprašanj nasledstva sklicati naslednje sestanke. Dogovorila sta se še, da "vprašanja, ki se nanašajo posebej na Slovenijo ali na Srbijo, pospešeno rešujemo, tako da sami sebi ne delamo stroškov pri stvareh, kjer so stvari nedorečene. Ta nedorečenost pa seveda obremenjujejo finance ene ali druge države".

Dačić je glede nasledstva dejal, da ne gre za odprto politično vprašanje, temveč za problem, ki ga je, tako kot probleme nekaterih slovenskih podjetij v Srbiji, srbska vlada pripravljena "zelo konkretno in operativno reševati, da se ne spremenijo v politične probleme". Te probleme je po njegovih besedah mogoče reševati na prihodnjih srečanjih obeh vlad, za katere so se dogovorili, da jih bodo pripravljali enkrat letno v eni od držav.

Janša je potrdil podporo Srbiji in ostalim državam Zahodnega Balkana pri približevanju EU, pri čemer je polnopravno članstvo teh držav označil za "edino formalno strategijo oziroma perspektivo EU" do te regije.

Slovenija se bo še naprej zavzemala, da Srbija čim prej dobi datum za začetek pristopnih pogajanj z EU, je dodal. Pospešitev tega procesa je po njegovih besedah tako v interesu Srbije in Slovenije kot tudi EU ter eden ključnih dejavnikov stabilizacije celotne regije. Izrazil je tudi pripravljenost Slovenije, da Srbiji s svojimi izkušnjami pomaga pri približevanju EU.

Srbija je status kandidatke za članstvo v EU dobila marca letos in upa, da bo datum za začetek pogajanj dobila na zasedanju Sveta ministrov EU, ki bo 13. in 14. decembra v Bruslju.

Dačić, ki je tudi notranji minister, in slovenski notranji minister Vinko Gorenak sta pred tem ob navzočnosti premierov danes podpisala tudi sporazum o policijskem sodelovanju. Po besedah Janše se je s tem zaokrožila pogodbena osnova sodelovanja med državama. Dačić pa je Gorenaka ob tej priložnosti povabil na obisk v Srbijo.

Več aktualnih novic: 

V Trstu množični študentski protesti!

Primc odhaja z mesta direktorja UIP?

Menedžerka namesto kotizacije denar za božičnice

Deli novico: