Janković upa, da obtožnica v zadevi Niš ni povezana z volilno kampanjo

Ljubljanski župan Zoran Janković upa, da pravnomočna obtožnica v zadevi Niš ni povezana z volilno kampanjo pred lokalnimi volitvami. Janković, ki bo zaradi obtožnice glede domnevno spornih poslov iz časa, ko je vodil Mercator, moral sesti na zatožno klop, je za Radio Slovenija dejal, da upa, da bo čim prej dobil vabilo na sodišče.

Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je namreč zavrnil ugovore ljubljanskega župana in soobtoženih na obtožnico, ki je bila vložena zaradi poslov Mercatorja v Nišu.

Obtožnica naj bi bila, kot je v začetku aprila dejal Janković, vložena še zoper njegova nekdanja sodelavca Mitjo Marinška in Stanislava Brodnjaka ter ustanovitelja ljubljanskega nepremičninskega podjetja BSD Borisa Milevoja.

Janković je za Radio Slovenija danes še pojasnil, zakaj so denar za gradbeno dovoljenje za trgovski center v Nišu plačali še pred njegovo izdajo.

"Pisalo je, da mora Mercator za gradbeno dovoljenje narediti projekt, ki stane približno milijon evrov. In ker Mercator tega projekta ni naredil in ker je bila vse ostala dokumentacija na občini Niš že urejena za pridobitev gradbenega dovoljenja, se je kolega Marinšek odločil in plačal še preostalih 80.000 evrov," je dejal Janković.

"Srčno bi upal, da bom že ta mesec dobil vabilo na sodišče, da bi bila sodba izdana pred koncem volilne kampanje," je še poudaril ljubljanski župan.

Posli iz leta 2005

Okrožno tožilstvo v Ljubljani je obtožnico zoper ljubljanskega župana vložilo zaradi poslov Mercatorja v Nišu iz leta 2005, ko je Janković vodil Mercator. Očitali naj bi mu zlorabo položaja, ljubljanski župan pa se bo moral zaradi domnevno spornih poslov zagovarjati na ljubljanskem okrožnem sodišču.

Ovadba zoper vse omenjene naj bi sicer temeljila na reviziji, ki jo je v Mercatorju leta 2006 opravila revizijska hiša Deloitte in se je nanašala na poslovanje Mercatorja v času, ko ga je še vodil Janković. Obtoženi naj bi preko prijateljskih podjetij pri nakupu zemljišča pridobili protipravno premoženjsko korist v višini 100.000 evrov.

Revozori opozarjali ob prvi kandidaturi

V času, ko je Janković prvič kandidiral za ljubljanskega župana, so revizorji opozorili, da je ciprsko podjetje Fakim, ki ga je zastopal Milevoj, porabilo 20.000 evrov za stroške ter še 80.000 evro za pridobitev gradbenega dovoljenja. Janković je takrat zatrdil, da Mercator še ni začel graditi in da s posli ciprskega podjetja ni seznanjen, češ da ima Mercator za milijardo evrov investicij.

Janković je sicer doslej že večkrat zatrdil, da pri omenjenemu nakupu ni šlo za sporne posle niti ni prišlo do zlorabe položaja ali kaznivega dejanja. Kot je pojasnil, se sam ni dogovarjal za sklenitev pogodbe za nakup omenjenega zemljišča, prav tako pa je ni podpisal.

Deli novico:

Erazem |  02 .09. 2014 ob  14: 41
Tako je, Kekec
kekec |  02 .09. 2014 ob  14: 00
Ne ni povezano z volitvami ampak s tvojimi pizdarijami.