IZOLSKE PALME OGROŽA VRTAČ: Potrebno jih je odstraniti!

Izola

Komunala Izola poziva občane k skupnemu reševanju problematike poškodovanih palm.

Vse občane Izole, ki so na svojih površinah zasledili poškodovane palme, pozivajo, da pristopijo k reševanju "zelene" Izole in da se tako prikaže primer dobre prakse sodelovanja in iskanja skupne rešitve. Komunala Izola si v sodelovanju z občani prizadeva, da bi se na mestu vsake odstranjene palme posadilo ustrezno nadomestno drevo, izbrano na osnovi strokovne presoje.

V preteklih letih so v Izoli uredili vrsto zelenic in parkov ter zasadili nova krožišča. Pri hortikulturni ureditvi so sledili usmeritvi "Izola zeleno mesto". V sklopu teh aktivnosti pa so zasledili številne obolele oz. poškodovane palme. Drevesa se namreč sušijo in odmirajo zaradi škodljivca – metulja z imenom palmov vrtač. Ta napada in kasneje tudi uniči palme, saj v našem okolju nima naravnih sovražnikov. Uničuje palme značilne za naše kraje, kot je visoka žumara (Trachycarpus fortunei), pa tudi druge, bolj redke vrste palm, na primer Brahea, Butia, Chamaerophumilis, Jubaea, Livistona, Phoenix, Washingtonia spp ...

Palmov vrtač izvira iz južne Amerike. Metulji letajo podnevi in veljajo za odlične in hitre letalce. Izlegle gosenice se zavrtajo v listne peclje, v deblu delajo debele rove in ga razžirajo. Zaradi obsežnih poškodb listnih pecljev in rastnega vrha se listi palm sušijo, navadno najprej notranji, nato pa še zunanji. Zgodnja zanesljiva znamenja napada palmovega vrtača so značilno preluknjani listi, ki so na novo zrasli iz napadenega rastnega vrha. Vrh napadenih palm zgleda kot bi bil odrezan ali potlačen.

Težavo z omenjenim škodljivcem je Komunala Izola testno poskusila odpraviti z uporabo pripravka, s katerim so zalili poškodovane palme na Sončnem nabrežju, a žal rezultatov ni bilo. Iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica so nato dobili navodila, da je potrebno odstraniti vse močno napadene palme, pri katerih so srednji listi že propadli. Palme je potrebno v celoti odstraniti pri tleh in jih zakopati en meter globoko, tako da se prepreči palmovemu vrtaču, da zleze iz zemlje. Ta način uničevanja je med cenejšimi in dovolj učinkovit. Z odvažanjem napadenih palm na deponijo brez učinkovitega zakopavanja bi širjenje škodljivca samo še pospešili.

Občane Izole, ki imajo na svojih površinah poškodovane palme pozivajo, da v sodelovanju s Komunalo Izola pristopijo k reševanju dotične problematike, saj se lahko le s skupnim ukrepanjem reši še zdrave palme v Izoli. Komunala občanom ponuja brezplačni odvoz in zasutje ostankov poškodovanih palm, dodatno pa tudi odstranitev poškodovanih palm po simbolični ceni od 30 EUR/kos za palmo, kjer ni potrebna platforma, oz. od 70 EUR/kos, kjer je potrebna platforma (dvigalo). Občani lahko poškodovane palme odstranijo tudi sami, vendar bo Komunala Izola budno spremljala pravilnost načina izvedbe. Uničenje palm mora namreč potekati v skladu s strokovnimi navodili. Z nepravilno odstranitvijo napadenih palm se lahko povzroči še dodatno škodo, saj se tako nehote omogoči dodatno razširitev žarišč, iz katerih se lahko škodljivci širijo v okolico.

Deli novico: