Italijanska narodna skupnost: Za devet sedežev šestnajst kandidatov

Na lokalnih volitvah bodo v štirih občinah Slovenske Istre izbirali tudi občinske svetnike, predstavnike italijanske  narodne skupnosti. Za skupno devet svetniških sedežev za predstavnike italijanske manjšine se bo potegovalo 16 kandidatov.

Italijanska narodna skupnost bo letos prvič zastopana v štirih občinah, saj bo dobila občinskega svetnika tudi v novi občini Ankaran, kjer se za to mesto potegujeta dva kandidata. V Kopru in Piranu, kjer manjšini pripadajo po tri svetniška mesta, je enako število kandidatov - po pet. V Izoli se bodo za dva manjšinska sedeža potegovali štirje kandidati.

Poleg tega se bo na različnih listah za članstvo v posameznih samoupravnih narodnih skupnostih potegovalo po 18 kandidatov v Kopru in Izoli. V Piranu je kandidatur kar 19, v Ankaranu pa devet.

Zanimanje za kandidature naraslo

Podatki koprske posebne občinske volilne komisije kažejo, da je zanimanje za te kandidature v največji obalni občini naraslo. Na zadnjih lokalnih volitvah so bili štirje kandidati za občinski svet, leta 2006 pa jih je bilo pet. Bolj izrazito je naraslo število kandidatur za devet mest v koprski samoupravni narodni skupnosti, saj je bilo na zadnjih dveh volitvah kandidatur 12 oz. 11. Podatki so zgovorni tudi ob dejstvu, da je v koprski občini registriranih le dobrih 800 volivcev narodne skupnosti.

Tokratna "gneča kandidatov" je prijetno presenetila tudi odgovornega urednika Radia Capodistria Aljoša Curavića. Ti podatki namreč kažejo, da želijo občani iz vrst manjšine tudi na konkreten način soupravljati s teritorijem in prispevati k njegovi rasti skupaj z večinskim prebivalstvom, je ocenil za STA.

Pomen svetnikov ni zgolj simbolične narave

Manjšinski svetniki predstavljajo sicer le majhen delež, tako so denimo v koprskem občinskem svetu prisotni zgolj s tremi od skupno 33 svetnikov. Kot pa opozarja Curavić, pomen manjšinskih svetnikov kljub temu ni samo simbolične narave, ampak imajo ti tudi konkretno težo, zlasti pri vprašanjih, ki se posebej tičejo manjšine. Med temi odgovorni urednik italijanskega programa koprskega radia izpostavlja v prvi vrsti vprašanje dvojezičnosti na ozemlju, kjer bi morali manjšinski občinski svetniki po njegovem koncentrirati svoje delovanje.

Tudi glede drugih vprašanj, od šolstva do življenja v občini, imajo manjšinski predstavniki po njegovem prepričanju kaj povedati in lahko nakažejo določene rešitve. Obenem tako manjšinski svetniki kot podžupani, predstavniki narodnosti, igrajo pomembno vlogo tudi pri čezmejnem dialogu z bližnjimi občinami v Italiji in Hrvaški Istri. Prav v tem smislu vidi Curavić vlogo manjšincev pri gradnji mostov in iskanju sinergij v skupnem evropskem prostoru.

Deli novico:

Jeba Seretič |  22 .09. 2014 ob  11: 34
Pozdravljeni,

na spletnih portalih sem zasledil slednjo anketo.
Vabljeni k izpolnjevanju.

https://www.1ka.si/a/47317
X15 |  22 .09. 2014 ob  08: 22
@puroistrian ... ma kaj še ne veš, da si ena navadna mona?
Alora ti povem jaz, da si ena velika mona
Če že se imaš za nekega purota,, alora bi lahko vedel, da so Italijani naseljevali Istro vsaj
700 let pred prihodom naših pra-pra prednikov.

puroistrian  |  21 .09. 2014 ob  21: 17
-5
Zaradi italjanou smo zgebili naso pisavo glagolico naj grejo nazad u ita pa bo