ITALIJANI NAJ BI NAKAZALI KUPNINO ZA CIMOS: Koliko? Simboličnih 100.000 evrov

Slovenija

Italijanski sklad Palladio Finanziaria naj bi po dolgotrajnih usklajevanjih v prihodnjih dneh na poseben račun nakazal kupnino za Cimos. Temu bo sledila skupščina, na kateri bodo državni lastniki Cimosa le še formalno potrdili kupčijo. Ta bo predvidoma sklenjena konec maja, danes poroča Dnevnik.

Uradnih informacij o kupčiji od Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), skoraj polovične lastnice Cimosa, za zdaj še ni možno dobiti. Kot so pojasnili za časnik, informacij o prodajnem postopku za zdaj ne morejo razkrivati, ker ta še ni končan.

Po neuradnih informacijah Dnevnika naj bi bile usklajene vse podrobnosti, do konca meseca pa naj bi Italijani na poseben račun nakazali kupnino. Gre za simboličen znesek v višini 100.000 evrov. Poleg tega bo Palladio Finanziaria prevzel za 110 milijonov evrov Cimosovih posojil, po prevzemu pa bo sledila dokapitalizacija v višini 20 milijonov evrov. V prihodnjih treh letih pa se je Palladio Finanziaria zavezal, da bo Cimosu zagotovil še 50 milijonov evrov obratnega kapitala.

Po nakazilu kupnine bo o kupčiji najprej odločal nadzorni svet Cimosa, ki mu predseduje Walter Otto Hermann Gnauert, nekdanji član uprave nemškega proizvajalca vozil Porsche. Nato pa na skupščini prihodnji mesec lastniki koprske družbe - DUTB, komercialne banke v slovenski lasti, SID banka in Mednarodna finančna korporacija (IFC) iz skupine Svetovne banke.

Besedilo sklica skupščine je že usklajeno, med možnostmi pa se po neuradnih informacijah omenja tudi izvedba univerzalne skupščine. Ta je možna že naslednji dan po objavi, če se je udeležijo vsi delničarji.

Del celotnega prevzemnega aranžmaja obsegata dva obsežna dokumenta, ki sta se za zaprtimi vrati usklajevala zadnji mesec in pol. Prvi je dogovor s številnimi bankami upnicami o prestrukturiranju obveznosti, drugi pa kupoprodajna pogodba.

Del dogovora je tudi plačilo sedmih milijonov evrov Hrvatom, za domnevne Cimosove obveznosti, ki izhajajo še iz časov nekdanje Jugoslavije. Takrat si je Cimos pri kasneje propadli Riječki banki izposodil 20 milijonov evrov. Po njenem stečaju je terjatve do Cimosa prevzela hrvaška agencija za zavarovanje depozitov in sanacijo bank (DAB) in šele lani proti Cimosu vložila skoraj 60-milijonsko tožbo.

Čeprav so Hrvati pogojevali, da mora število v treh Cimosovih tovarnah do konca prihodnjega leta ostati nespremenjeno, novi dogovor po dostopnih informacijah ne vključuje nikakršnih zavez glede delovne sile. Bo pa število zaposlenih odvisno od pridobljenih novih poslov. So se pa sindikati v Sloveniji, v BiH, Srbiji in na Hrvaškem z Italijani dogovorili, da bo odpuščenim delavcem pripadla 15 odstotkov višja odpravnina od zakonsko določene, poroča Dnevnik.

Deli novico:

@Gomon |  22 .04. 2017 ob  09: 35
ma streljaš, mater kako streljaš.. cena je identična kot je bila dogovrjena pred hrvaško blokado....
Oaza butal |  21 .04. 2017 ob  20: 09
Nakradeni milijoni se po kapljicah vračajo. Zunaj čakajo nakradene milijarde?
@Gomon |  21 .04. 2017 ob  17: 04
Za drobiž pravfiš? 110.100.000,00 EUR 20.000.000,00 EUR 50.000.000,00 EUR. Za zavoženo firmo, ki je pod slovenskimi managerji zakockala vse večje trge in posle, to ni niti tako slabo. Verjetno bi ti raje dal te dolgove v slabo banko, da jih plačajo še naši otroci, tudi tisti nerojeni?
Gomon |  21 .04. 2017 ob  16: 18
Točno se je vedelo, da so bili vsi dogodki okrog hrvaške blokade umetno ustvarjeni z namenom, da se kupec umakne, potem pa pride nazaj in kupi za drobiž.....pomagačem pa se nakaže po par sto jurjev vsakemu....
Krivci |  21 .04. 2017 ob  16: 02
krivi si kroati itak...
@ prst v oko |  21 .04. 2017 ob  16: 00
I to dobro
vroče poletje |  21 .04. 2017 ob  15: 46
nič...zahvalite se pridnim direktorjem, in vsem vpletenim, ker bo poletje vroče na cesti......saj razumete...odpovedi sledijo večini zaposlenih...ter opazujte kako bo hitro začela trava na parkirišču rasti...prvi bo letel hišnih in vzdrževalec
prst u oko |  21 .04. 2017 ob  12: 58
Mutijo.