Istrski Plominom C bo letno zagotavljal do 3,6 milijarde kilovatnih ur elektrike

Istra

Hrvaški minister za gospodarstvo Ivan Vrdoljak je ocenil, da bo nova termoelektrarna na premog Plomin C, ki jo bodo gradili v hrvaški Istri, letno proizvedla 3,6 milijarde kilovatnih ur elektrike. To je približno toliko, kot jo Hrvaška dobi iz Nuklearne elektrarne Krško (Nek).

Izgradnja Plomina C po ministrovih besedah prinaša 7,5 milijarde kun (986 milijonov evrov) investicij, na stotine delovnih mest in delo hrvaškim podjetjem. "Nenazadnje bo Plomin C zmanjšal uvoz električne energije in za Hrvaško proizvedel približno toliko električne energije, kot jo hrvaški del proizvodnje v Neku," je pojasnil Vrdoljak.

S plominom do slabe petine električne energije

Znova je izpostavil, da gre za strateški energetski projekt vlade, ki namerava obstoječi prvi blok termoelektrarne z močjo 125 megavatov nadomestiti z novim, tretjim blokom Plomin C moči 500 megavatov.

V Banskih dvorih pričakujejo, da bo letna proizvodnja električne energije v Plominu C zadostovala za 17,5 odstotka letne porabe elektrike na Hrvaškem. S tem se bo uvoz električne energije na Hrvaškem zmanjšal na le osem odstotkov.

Tretji blok Plomina, ki bo največji energetski objekt na Hrvaškem, naj bi po načrtih končali v letu 2017. Z novimi tehnologijami in z zaključkom obratovanja prvega bloka bodo Hrvati po Vrdoljakovih besedah zmanjšali emisije škodljivih snovi in zagotovili najvišjo možno raven zaščite okolja.

Istrani v veliki meri proti projektu

V nedeljo je sicer v mestu Labin in njegovi okolici potekal referendum glede uporabe premoga kot pogonskega goriva za Plomin C. Kar 94 odstotkov volivcev je nasprotovalo premogu kot pogonskemu gorivu, a referendum ni uspel, saj se ga je udeležila manj kot polovica volilnih upravičencev.

Medtem ko je Vrdoljak danes ocenil, da tudi slabša udeležba na referendumu kaže, da državljani podpirajo vladin strateški projekt, pa Hrvaške okoljevarstvene organizacije trdijo, da so prebivalci Labina jasno povedali, da si ne želijo termoelektrarne na premog, temveč vztrajajo pri elektrarni na plin.

Deli novico: