Interpelacija proti Gorenaku na zadnji letošnji redni seji

Poslanke in poslanci bodo na zadnji letošnji redni seji, ki se bo začela prihodnji petek, odločali o usodi notranjega ministra Vinka Gorenaka, saj bodo imeli na dnevnem redu prvo interpelacijo v tem mandatu. DZ bo poleg tega krčil pravice funkcionarjev po preteku mandata, popravljal varčevalni zakon ter odločal o visokošolski noveli.

Interpelacijo zoper Gorenaka so vložili poslanci Pozitivne Slovenije, v njej pa mu očitajo odgovornost za izginule podpise pod pobudo za referendum o zakonu za sanacijo bank. Poleg tega naj bi na ministrstvu za notranje zadeve zavlačevali z oddajanjem poročila v DZ glede ustreznosti podpisov.

Gorenak je že zavrnil vse očitke vlagateljev interpelacije in ob tem pojasnil ravnanje MNZ s podpisi pod zahtevo za referendum.

Za zdaj so podporo interpelaciji napovedali le še v opozicijski SD, kjer ocenjujejo, da gre vsaj za ministrovo objektivno odgovornost pri zapletu s podpisi za referendum. V koaliciji pa opozarjajo, da je treba najprej počakati na izsledke organov, ki preiskujejo zaplet s podpisi.

Interpelacija zoper Gorenaka je sicer prva interpelacija v tem mandatu vlade Janeza Janše in 29. interpelacija v dosedanjih sklicih DZ.

DZ bo imel na dnevnem redu tudi več novel, s katerimi vlada po vzoru poslancev za različne funkcionarje predlaga spremembe pravic po prenehanju mandata. Novele zakonov posegajo v višino nadomestil in skrajšujejo čas njihovega prejemanja. Gre za predloge novel zakonov o funkcionarjih v državnih organih, o varuhu človekovih pravic, o ustavnem sodišču ter o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike.

S slednjo vlada predlaga tudi črtanje pravice nekdanjega predsednika, da tudi po prenehanju prejemanja nadomestila dobiva mesečni prejemek v višini 80 odstotkov plače predsednika oziroma razliko med tem prejemkom in plačo oz. pokojnino. Če bo novela sprejeta, bodo nekdanjemu predsedniku skrajšali tudi pravico do pisarniškega prostora, svetovalca in delavca z največ petih na največ eno leto.

Poslanci bodo na seji prav tako odločali o vladnem predlogu dopolnitev zakona za uravnoteženje javnih financ. Varčevalni zakon je namreč posegel v pravice, ki nimajo podlage v vplačanih prispevkih in sredstva zanje zagotavlja država iz proračuna. Vlada pa sedaj predlaga, da bi posameznike, ki so vplačevali prispevke v sklade drugih republik nekdanje SFRJ, izvzeli iz znižanja pokojnin.

Spremembe omenjenega zakona je predlagala že opozicija, a je DZ njihov predlog zavrnil. V DL pa so k vladnemu predlogu vložili dopolnilo, s katerim predlagajo petodstotno znižanje pokojnin za vse upravičence, ki pokojnino prejemajo iz proračuna.

Na dnevnem redu decembrske seje je tudi novela zakona o visokem šolstvu, ki naj bi bila potrebna zaradi podaljšanja rokov za podaljšanje akreditacij univerz. Matični odbor je sicer iz predloga umaknil določbo o spremembi sestave sveta Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu, ki je v javnosti naletela na največje nasprotovanje.

Kolegij predsednika DZ Gregorja Viranta je danes tudi sklenil, da se novela zakona o bančništvu obravnava po nujnem postopku in predlog prav tako uvrstil na omenjeno sejo. S predlogom naj bi sicer okrepili instrumente, ki jih ima Banka Slovenije na voljo za nadzor bank in ukrepanje.

Po nujnem postopku bodo poslanci na decembrski seji sprejemali tudi novelo zakona o vrednotenju in priznavanju izobraževanja, ki podaljšuje obdobje, ko se še lahko vloži vloga za ugotavljanje enakovrednosti naslovov oz. nazivov.

Sorodne vsebine:

Na Trgu republike spet solzivec, Gorenak čestital policistom

Odzivi politikov na proteste v Ljubljani

Sejo DZ prekinili zaradi kriminalistične preiskave pri PS

Deli novico: