INFRASTURKTURNO MINISTRSTVO SI JE PREMISLILO: Zelena luč za vetrno elektrarno pri Senožečah

Slovenija

Vlada je podjetju Amicus prižgala zeleno luč za pripravo prostorskega načrta za vetrno elektrarno na območju Senožeč. Projekt naj bi bil vreden 31,3 milijonov evrov, a se postavlja vprašanje, kje bo Amicus, ki ga številni upniki tožijo zaradi neplačanih obveznosti, dobil denar. Po poročanju Siola gre za enega največjih ponudnikov oglaševanja na obcestnih oglasnih panojih na prometnih lokacijah.

Amicus naj bi načrtoval na območju Senožeč postavitev devetih vetrnic s skupno močjo 30 megavatov, čeprav naj bi imel v zadnjih letih težave z dolgovi. Konec leta 2016 naj bi imel dva milijona obveznosti do poslovnih partnerjev, ki zapadejo prej kot v letu dni, piše Siol. Upniki so proti Amicusu vložili več tožb. Med njimi je največ občin, ki dajejo v najem lokacije za oglasne panoje.

Kot so za Siol povedali v Amicusu, pri gradnji vetrnih elektrarn računajo na mednarodne dobaviteljefinanciranje naj bi zagotovil dobavitelj opreme, računajo pa tudi na več domačih bank.

Kaj imata skupnega Vepa in Amicus?

Družba Amicus je povezana z družbo Vepa, ki je na območju Senožeških brd želela postaviti 40 vetrnic, vendar je večina krajanov na posvetovalnemu referendumu temu nasprotovala. Primož Kapus je direktor Amicusa in eden od dveh direktorjev Vepe, prokuristka Vepe je Mojca Grobelnik, ki je hkrati projektna direktorica v Amicusu.

V Amicusu načrtujejo posojila, najeta za gradnjo, vračati z denarjem, ki ga bodo dobili od države za proizvedeno električno energijo. Moti jih sedanja uredba o podpori elektriki, proizvedeni iz obnovljivih virov energije, po kateri podporo lahko dobi le celoten projekt, ne more pa je dobiti le njegov del. Ker je v Sloveniji trenutno v pripravi več projektov s področja vetrne energije, denarja ne bo dovolj za vse in Amicus bi lahko ostal brez sredstev.

Najprej prijava lobističnega stika, nato predlog vladi

Na infrastrukturnem ministrstvu so za Siol potrdili, da so jih predstavniki Amicusa obiskali novembra lani in jih poskušali prepričati o spremembi uredbe. Ministrstvo je sestanek prijavilo kot lobistični stik, uredbe pa ne bodo spremenili. Tri mesece kasneje je ministrstvo vladi predlagalo sprejetje prostorskega načrta za območje Senožeč, v tričlansko delovno skupino pa je imenovalo predstavnico Amicusa Grobelnikovo.

Na isti seji je vlada sprejela še sklep o pripravi državnega prostorskega načrta za vetrno elektrarno v občini Dravograd, ki želijo zgraditi Dravske elektrarne. Lokalno prebivalstvo temu nasprotuje. V zadnjih štirih letih je ministrstvo izdalo energetska dovoljenja za vetrne elektrarne ob Zajčici pri Senožečah, Ojstrici, na Plešivcu in Črnivcu.

Zaenkrat pri nas obratujeta le dve večji vetrni elektrarni, na Griškem polju pri Senožečah in na Razdrtem.

Deli novico:

čarli |  14 .03. 2018 ob  17: 13
pa še kak referendum bojo namutili...
bruno |  14 .03. 2018 ob  14: 01
zgleda da bo to edina pametna odločitev te vlade v 4 letih!
muffa |  14 .03. 2018 ob  12: 27
vse probleme bo rešil exell
pinkoponko |  14 .03. 2018 ob  12: 17
Cela Evropa gradi veterne elektrarne, Nemčija na podlagi investiranja v obnovljive vire zapira nuklearkre... Mi gradimo teš 6... Pri nas se bodo ptiči zabijali, jetra ljudi razpadala zaradi kao nekih zvokov.... Mah ...
čarli |  14 .03. 2018 ob  12: 14
zaradi vladnega zagovarjanja smoternosti TEŠ, se dogaja, da se ne gradijo veterne elektrarne. V drugih državah ni nobenega problema, le pri nas vedno nekdo ( podkupljen s strani države ) najde, ki nasprotuje gradnji vetrnic...
JE PADLA PODKUPNINA |  14 .03. 2018 ob  11: 23
Eh Cerarjeva vlada ena najbolj PODKUPLJENIH!