KOT V KONCENTRACIJSKIH TABORIŠČIH: Češki policisti begunce označujejo s številkami

Svet

Človekoljubne organizacije na Češkem so močno kritizirale češke policiste, ki so beguncem označevali roke s številkami, potem ko so jih prestregli na vlaku. "Ni zakona, ki bi policiji dovoljeval, da označuje ljudi na tak način," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejala Zuzana Candigliota iz Češke lige za človekove pravice.

Ukrep je kritike vzbudil predvsem zaradi spomina na prakso, kakršno so imeli nacisti, ki so zapornike v koncentracijskih taboriščih ožigosali s številkami. Kot poroča AFP, so češki policisti s flomastri označili 214 beguncev, večinoma Sircev, ki so bili na vlakih iz Madžarske oz. Avstrije.

Za ukrep so se odločili zaradi velikega števila otrok

Tiskovna predstavnica notranjega ministrstva Lucie Novakova je pojasnila, da so se za ukrep odločili, ker je med begunci veliko število otrok. "Naš cilj je, da se otroci ne izgubijo," je povedala. Poleg tega češki policisti tudi beležijo, na katerem vlaku so prispeli v državo. "Tako vemo, v katero državo jih lahko vrnemo glede na sistem vračanja," je pojasnila tiskovna predstavnica policije Katerina Rendlova.

Dodala je še, da so beguncem sprva dajali lističe s številkami, a so jih ti vztrajno metali stran. "Strinjali so se z označevanjem. Nimajo težav s tem, saj vedo, da je to v njihovem interesu," je povedala.

Humanitarci razburjeni

Toda predstavniki človekoljubnih organizacij so zgroženi. "Seveda se strinjajo, saj mislijo, da ima policist pravico, da to počne," je dejala Candigliota.

"Razumem, da je težko, ker begunci nimajo dokumentov. Toda ali so podpisali svoje strinjanje s tem na obrazcu v svojem domačem jeziku?" je za AFP opozoril češki pravnik Marek Dufek.

Češka je sicer v sredo prenehala preprečevati sirskim beguncem nadaljevanje poti proti Nemčiji. Policija jih ne vrača nazaj na Madžarsko, če so tam zaprosili za azil. Policija je tudi sporočila, da prestrežene Sirce izpustijo pod pogojem, da v roku sedmih dni zapustijo Češko, ter jih pospremijo do železniške postaje. Beguncem ponudijo tudi priložnost, da na Češkem zaprosijo za azil.

Avstrija s podobnimi ukrepi

Podobno je danes sporočila tudi avstrijska policija. Kot je povedal šef policije na Dunaju, beguncev, ki bodo prišli iz Budimpešte, ne bodo nadzirali in registrirali, ampak jim bodo dovolili, da nadaljujejo pot.

V skladu z dublinsko uredbo morajo prosilci za azil ostati v tisti članici EU, kjer so jih registrirali oz. so zaprosili za azil. Če prosilci nato potujejo dalje v druge države in jih tam prestrežejo, se jih v skladu z uredbo vrne nazaj v prvotno članico EU.

Deli novico: