Hrvaški osmošolci radi popivajo

Odklop

Med hrvaškimi osmošolci jih je bilo dobrih 30 odstotkov najmanj enkrat močno vinjenih, 81 odstotkov pa jih je najmanj enkrat v življenju užilo alkohol, je pokazala raziskava o zasvojenosti med mladimi, ki so jo nedavno predstavili v Zagrebu. Vsak deveti hrvaški dijak prvih razredov srednjih šol je kadil marihuano ali hašiš, še kaže raziskava.

Čeprav je na Hrvaškem prepovedano prodajati alkoholne pijače mladoletnim, je 11 odstotkov učencev osmih razredov potrdilo, da so v zadnjem mesecu v trgovinah, kioskih ali bencinskih črpalkah kupili alkohol. Dobra četrtina osmošolcev je v zadnjem mesecu pila alkohol v lokalih ali v restavracijah. Večine niso nikoli vprašali za osebno izkaznico, je na spletni strani objavil hrvaški zavod za javno zdravstvo.

Tretjina vsaj enkrat vdihovala lepila

Raziskava, ki so jo izvedli med 15.000 hrvaškimi učenci in dijaki, je še pokazala, da je slaba tretjina dijakov prvih letnikov srednjih šol vsaj enkrat vdihovala lepila ali kakšne druge kemične snovi. Slaba petina vprašanih pa je izjavila, da sploh ni težko nabaviti marihuane.

Večina učencev in dijakov alkohol in mamila uživa doma. Na neodgovorno vedenje staršev kaže tudi dejstvo, da dovolijo svojim mladoletnim otrokom nočne izhode tudi po 23. uri. Takrat so mladoletniki lahko zunaj le v spremstvu svojcev ali starejših oseb, je opozoril namestnik glavnega direktorja policije Zvonimir Vnučec.

Poleg pitja alkohola in uživanja mamil med učenci in dijaki je raziskava tudi pokazala, da je slaba polovica hrvaških srednješolcev vsaj enkrat stavila ali poskusila igre na srečo.

V stavnice bi več hodili, če bi imeli več denarja

Dijaki so še povedali, da bi še bolj hodili v stavnice in igralnice, če bi imeli več denarja. Slabih pet odstotkov je priznalo, da so se zaradi iger na srečo znašli v finančnih težavah.

Dobra polovica učencev in dijakov sicer ocenjuje, da so redno pitje alkohola, uživanje mamil ter obiski igralnic in stavnic škodljivi.

Raziskava je del projekta Zdrav za 5, ki ga izvaja več hrvaških ministrstev za namenom, da bi zagotovili varno družinsko okolje kot predpogoj za preprečevanje nezdravih navad in nesprejemljivega obnašanja mladih. Izdali so tudi več tiskovin, s katerimi nameravajo predvsem starše opozoriti na nevarnosti in izzive, s katerimi se soočajo njihovi najstniki.

Deli novico: