HRVAŠKA GRE PO ZLATO: Prvič v velikem finalu (VIDEO)

Hrvaška nogometna reprezentanca je druga finalistka svetovnega prvenstva v Rusiji. V polfinalu v Moskvi je po podaljšku premagala Anglijo z 2:1 (0:1, 1:1).

Pred 20 leti so Hrvati dobili bron, letos pa bodo v Rusiji osvojili najmanj srebro. Hrvaška se bo v nedeljskem finalu, ki bo ob 17.00 v Moskvi, merila s Francijo. Ta je že v torek z 1:0 izločila Belgijo. Poraženca bosta tekmo za tretje mesto igrala v soboto ob 16.00.

Zagreb v deliriju

Angleži povedli že v peti minuti

Angleži so tekmo sicer odlično začeli in povedli že v peti minuti. S prostega strela s slabih 20 metrov je v desni zgornji kot zadel Kieran Trippier. Hkrati je bil to deveti gol Angležev iz prekinitve na tem SP, kar je tudi rekord SP (od 1966 dalje). Novo priložnost so imeli v 14. minuti, ko je Harry Maguire z glavo žogo poslal malo mimo desne vratnice, vroče pa je bilo tudi v 30. minuti, ko je bil v priložnosti Harry Kane, a mu iz bližine ni uspelo zadeti, hkrati pa je sodnik označil tudi prepovedan položaj.

Dotlej so bili Angleži boljši tekmec, v 32. minuti pa so vendarle zagrozili tudi Hrvati, potem ko je z roba kazenskega prostora sprožil Ante Rebić, Jordan Pickford pa je poskusil obranil. Tri minute pozneje je na drugi strani z roba kazenskega prostora sprožil Jesse Lingard, a kljub temu, da je bil neoviran, žogo poslal mimo desne vratnice.

V drugem polčasu sledil preobrat

V uvodu drugega polčasa so imeli pobudo Hrvati, a jim Angleži niso pustili priti do kakšne resne priložnosti. V 65. minuti je sicer na robu kazenskega prostora prišel Ivan Perišić, a so Angleži poskus blokirali. V 68. minuti pa so se razveselili tudi Hrvati. Šime Vrsaljko, ki je bil ob Danijelu Subašiću, Anteju Rebiću in Dejanu Lovrenu kar malce vprašljiv za tekmo, je z desne strani podal v kazenski prostor, Ivan Perišić pa je skočil in z nogo zadel žogo pred glavo Kyla Walkerja ter jo usmeril v mrežo.

V 72. minuti je imel Perišić, ki je s štirimi zadetki drugi najboljši hrvaški strelec na svetovnih prvenstvih (več, šest, golov ima le Davor Šuker), novo priložnost, a je iz bližine malce z leve strani zadel nasprotno vratnico, zatem pa je odbito žogo Rebić poslal v Pickfordovo naročje. Angleški vratar je moral posredovati tudi v 83. minuti po strelu Maria Mandžukića, v drugi minuti sodniškega dodatka pa je na drugi strani Harry Kane po prostem strelu zgrešil z glavo.

Trg bana Josipa Jelačića

Junak tekme je Mario Mandžukić

Sledil je podaljšek, v katerem je v 99. minuti po kotu z glavo streljal John Stones, Vrsaljko pa je žogo izbil z golove črte. V drugi minuti dodatka v prvem delu podaljška je Pickford obranil strel Mandžukića iz bližine, napadalec Juventusa pa je v 109. minuti poskrbel za novo eksplozijo hrvaškega veselja, ko je po Perišićevi podaji z glavo stekel za hrbet neprevidnega Stonesa, prišel do strela iz bližine in zadel za 2:1.

Mandžukić se je s tem zadetkom izenačil s Perišićem po številu golov za Hrvaško na SP. Zadnjih pet minut so Angleži igrali z igralcem manj, saj se je po vseh menjavah poškodoval Kieran Trippier, tako je ostalo pri veliki zmagi Hrvatov.

* Stadion Lužniki, gledalcev 78.011, sodniki: Cakir, Duran in Ongun (vsi Turčija).
* Strelci: 1:0 Trippier (5.), 1:1 Perišić (68.), 1:2 Mandžukić (109.).
* Anglija: Pickford, Walker (od 112. Vardy), Stones, Maguire, Trippier, Lingard, Henderson (od 97. Dier), Alli, Young (od 91. Rose), Sterling (od 74. Rashford), Kane.
* Hrvaška: Subašić, Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić (od 94. Pivarić), Brozović, Rebić (od 101. Kramarić), Modrić (od 119. Badelj), Rakitić, Perišić, Mandžukić (od 115. Ćorluka).
* Rumeni kartoni: Walker; Mandžukić, Rebić.

Pinko.palinko |  12 .07. 2018 ob  20: 28
-1
In kdo si ti, da presojaš čigava stališča so pravilna? Petokolonaš, ki ga motimo vsi, ki nismo vzhičeni nad mahanjem s šahovnico.
@@@@@pinko.palinko | danes ob 14:18 |  12 .07. 2018 ob  15: 58
To je tvoje mišljenje, in je zgrešeno! Čeprav poskušaš in bi rad, ti nikakor ne uspe prikriti foušije in nevoščljivosti do sosedov, prepričan sem, da zato ker si politično "okužen"!

Še enkrat, v kolikor zaznaš prometne prekrške, kazniva dejanja ipd., je pravi naslov policija! Vse ostalo pa so žal (zate) tvoje globlje osebne tegobe, za te razrešit pa je drugi naslov......
@@@@pinko.palinko |  12 .07. 2018 ob  14: 18
-2
glej: če bi bili sosedje res sosedje, bi se skupaj z njimi veselil. Tako pa me divjanje in trobljenje kockasto okrašenih vozil po Kopru spominja na peto kolono. Ne gre več za praznovanje, gre za izzivanje. Ko se je tak avto včeraj vozil mimo mene, so razgreti mladci ven tudi nekaj kričali. Zaradi trobljenja sicer nisem razumel, ampak po izrazu na njihovih obrazih, ni bilo nič kaj prijateljsko. Zato: naj sebi in nam naredijo uslugo in morebitno zmago v finalu proslavljajo v Bujah, ali kje drugje na svojem. Bodo med enakomislečimi, jaz pa se ne bom počutil tujec v svoji državi. Ti jim kar privošči zmago, jaz jo bom komu drugemu, pa če ta zmaga, ne bom s trobojnico divjal po mesu in pel marsejeze.
@@@pinko.palinko | danes ob 10:35 |  12 .07. 2018 ob  11: 00
Če te je "zmotilo" ker je nekdo trobil, divje vozil, bi si lahko zapisal tablico in to naznanil policiji (ampak verjamem, da te ni to zmotilo :-))) ).

Izobešanje zastav tujih držav pri nas ni niti pod razno ni prepovedano (4.čl. ZJRM-1), ampak zgolj predpisano v kakšni obliki oziroma priložnosti se to sme. Praznovanje s svojo (tudi če je tuja) zastavo pa ni izobešanje zastave, ampak zgolj izkazovanje pripadnosti, kar že sodi v polje 39. člena Ustave (svoboda izražanja).

Požri no že enkrat ta cmok: Hrvati so zmagali in Hrvati imajo vso pravico da se veselijo. Jaz jim privoščim!
@@pinko.palinko |  12 .07. 2018 ob  10: 35
-1
eno se je veseliti, drugo je trobiti, divje voziti in skozi okno mahati z državnimi simboli tuje države. BTW,, izobešanje zastav drugih držav je pri nas z zakonom prepovedano.Sploh pa v mestu, niti 20 km oddaljenem od meje. Naj grejo čez Dragonjo, pa tam trobijo in mahajo s šahovnicami.
@pinko.palinko | danes ob 09:33 |  12 .07. 2018 ob  10: 18