HRANA BREZ GLUTENA ŠKODUJE ZDRAVJU: Če nimate celiakije, se mu ne izogibajte!

Zadnje študije, ki so bile opravljene na univerzi Harvard, so pokazale, da je brezglutenska hrana vse bolj priljubljena, a je za nekatere lahko škodljiva.

 

Izjema so seveda tisti, ki se glutemu morajo izogniti zaradi kronične sistemske avtoimunske bolezni celiakije. Ta prizadene tanko črevo, ki postane preobčutljivo na gluten. Ostali pa se živilom, ki vsebujejo beljakovino gluten, ne bi smeli izogibati. Pomanjkanje glutena poveča možnosti za sladkorno bolezen tipa 2.

Hrana brez glutena ima manj dietnih vlaknin in drugih mikronutrientov, poudarjajo na Harvardu, zato je manj hranljiva, pa tudi dražja.

Študijo so opravili na osnovi podatkov za obdobje 30 let za 200.000 ljudi. Izkazalo se je, da je bila pri tistih, ki so se na lastno željo odrekli hrani, ki vsebuje gluten, verjetnost za pojav sladkorne bolezni tipa 2 za 13 odstotkov večja.

Deli novico:

Se človek |  19 .03. 2017 ob  12: 13
-1
vpraša, če škodi, kako je sploh človeštvo preživelo, glede na to, da je gluetnska hrana NOVA zadeva v prehrani človeka, cca. 10t let. Kakšne neumnosti trosijo.
Glukozen |  18 .03. 2017 ob  16: 28
Čim manj šopingov v marketih. Prisegam na domače (poznanih kmetov) in pripravljeno hrano za štedilnikom, pa tudi bolj okusna je.
enbot |  18 .03. 2017 ob  11: 35
Pomagajte kmetom, ne kupujte če je le možno v veletrgovinah in ne bo potrebno skrbet za nobeno novodobno bolezen ( že pred desetletji so velike farmacevtske firme govorile, da imajo več zdravil kot je bolezni.)
čredni nagon |  18 .03. 2017 ob  11: 11
Ljudje nismo nič drugega kot velikanska čreda, ki ji "pastir" ves čas odreja pravila ravnanja. Zdaj tako, potem čisto nasprotno in nato spet tako, kot je bilo prej... In čreda se brezglavo giblje od smerokaza do smerokaza in ko se povrne na izhodiščno točko, ne ve več niti tega, da je tam že bila...
Haha |  18 .03. 2017 ob  10: 52
Polne police nekih super živil in bioeko praškov po ne ravno eko cenah in folk po sistemu črednega nagona kupuje vse to. Namesto da bi se trudili jesti stvari, ki se jih dobi v čim manj embalaže in čim bližje svojega doma. Seveda v nekih zmernih količinah in po pameti. Sem pa po drugi strani vesela za vse, ki dejansko ne smejo jesti glutena, saj so s to zadnjo modo kar razširili nabor potencialnih živil.