HOTELI BERNARDIN Z DVOJNIM PRAZNOVANJEM: Ob 40-letnici podpisali sporazum z upniki

Piran

Ob današnji slovesni obeležitvi 40-letnice imajo Hoteli Bernardin dodaten razlog za zadovoljstvo. Kot je na dogodku v Portorožu razkril predsednik uprave Andrej Prebil, so danes podpisali tudi nov sporazum z upniki o reprogramiranju obveznosti, ki jim bo omogočil nov investicijski zagon. V naložbe bodo usmerili večino denarnega toka družbe.

Leta 1976 sta z obratovanjem pričela dva hotela iz sedanje skupine, takratni hotel Bernardin (danes Histrion) in hotel Vile Park. Leta 1977 pa je bila zaključena izgradnja hotela Pečina, kasneje Emona, danes Grand hotel Bernardin.

Reprogram kreditov je v celoti "težak" 27 milijonov evrov. Finančni zalogaj za naložbe bo pri tem šel "kar v milijone evrov", denar pa bodo akumulirali s tekočim poslovanjem, je povedal predsednik uprave. Ocena lanskega dobička pred amortizacijo Hotelov Bernardin je znašala dobre 3,8 milijona evrov.

Pri infrastrukturnih naložbah gre v prvi vrsti za obnovo sob v Grand Hotelu Bernardin, od tega bodo dve tretjini sob popolnoma prenovili, delno obnovo bazenskega kompleksa v Hotelu Histrion ter manjšo obnovo sob v istoimenskem hotelu, je ob robu slovesnosti ob 40-letnici Hotelov Bernardin pojasnil Prebil. Prenova bo sicer potekala v skladu z zasedenostjo, pri čemer bodo stremeli predvsem po tem, da hotelov ne bodo zapirali.

"Država nima kaj iskati v turističnih podjetjih"

Prireditve se je udeležil tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je nadomestil predsednika vlade Mira Cerarja. V svojem govoru in tudi v izjavi novinarjem je izpostavil stališče glede državnega lastništva, in sicer da "država nima kaj iskati v turističnih podjetjih". 

"Lastniška nekonsolidiranost našega, slovenskega turizma, pa če hočete podjetij v slovenskem turizmu je eden ključnih problemov, ki jih moramo rešiti," je nadaljeval minister. Po njegovem je za to potreben načrt, na Slovenskem državnem holdingu (SDH) pa je odgovornost, da dosežemo "stabilno internacionalno lastništvo""Situacija, v kateri je 30 ali pa več odstotkov slovenskega turizma v državnih rokah, je nesprejemljiva," je dodal Počivalšek.

Konkretnih primerov minister ni mogel komentirati, je pa ocenil, da je bila prestavitev Save iz DUTB na SDH nujna, da bi proces transformacije omenjene družbe, ki je pomemben lastnik tako Hotelov Bernardin kot LifeClassa oz. Istrabenza, šel v smer, da bi prišli do stabilnega lastništva. "Si pa vsekakor bolj želim lastnikov in privatizacije iz branže, kot pa finančnih ustanov in holdingov," je bil jasen minister.

Minister je ocenil tudi rezultate slovenskega turizma. Pri tem je opozoril, da čeprav smo priča rasti nočitev - te se bodo za leto 2016 verjetno zelo približale 11 milijonom - in rasti prihodkov, pa so sami poslovni rezultati turističnih podjetij slabi. "Prihodki rastejo počasneje, kot rastejo nočitve," je ugotavljal, poleg tega pa so povprečne cene na razpoložljivo sobo daleč prenizke.

"Strahovit korak naprej"

Država je s svoje strani naredila "strahovit korak naprej" pri promociji Slovenije. Prav tako se pripravlja zakon o spodbujanju razvoja turizma, po katerem bi del turistične takse nameniti tudi promociji na nacionalni ravni. Kot je dodal Počivalšek, bodo poskušali upoštevati vse pripombe, vendar pa "turistična taksa ne more biti samo vrtiček občin".

Deli novico:

C€kr |  11 .01. 2017 ob  12: 35
Andrej, pogrešam v Piranski občini s strani hotelirjev eno restavracijo, ki bi nudila hrano od okoliških kmetov, dobro za pojest (mogoče dve ali tri jedi). Tudi nekaj za domačine bi bilo dobro. Dober glas se hitro razširi. Se mi zdi da so hotelirji oddaljeni od okoliških prebivalcev. Eden od hotilirjev na obali mu je uspelo, dosti domačiniv gre tja.