HELENA MOTOH PREDSTAVILA NACIJO S KITAJSKIMI ZNAČILNOSTMI: Za mreženje regije s Kitajsko bo skrbel novoustanovljeni center

Koper

Včeraj je v knjižnici Znanstveno-raziskovalnega središča Koper potekala predstavitev monografije izr. prof. dr. Helene Motoh z naslovom Nacija s kitajskimi značilnostmi. Ob tej priložnosti so deležniki spregovorili tudi o novoustanovljenem Centru za sodelovanje s Kitajsko, ki bo po vzoru mednarodnih možganskih trustov ob raziskovalno-svetovalno-izobraževalni dejavnosti skrbel tudi za gospodarsko mreženje regije s Kitajsko.

Sinologinja Tina Čok (levo) in izr. prof. dr. Helena Motoh (desno)

Doktorica znanosti s področja filozofije Helena Motoh, višja znanstvena sodelavka na ZRS Koper, v monografiji Nacija s kitajskimi značilnostmi na izviren način obravnava procese modernizacije na Kitajskem, ki so bili in so še vedno vpeti v specifiko lastne tradicije. Skozi prizmo uradnega političnega diskurza Ljudske republike Kitajske analizira formiranje pojma kitajske nacije in pokaže na večplastnost pomena, ki se je oblikoval skozi prizmo politično-ekonomskih reform 20. stoletja. Velik doprinos pričujoče monografije je viden predvsem v razčlenitvi kitajske nacionalne identitete v kontekstu globaliziranega sveta, ki ga avtorica dodatno razsvetli s poglobljenim zgodovinskim vpogledom.

"Knjiga je zanimiva za širšo zainteresirano javnost, še posebej pa za publiko, ki jo zanimajo politična in medkulturna vprašanja ter tematike, povezane s sodobno Kitajsko in njenim mestom v svetu," pravi avtorica.

Na predstavitvi mogorafije so sodelujoči, poleg avtorice še sinologinja Tina Čok z Univerze na Primorskem in direktor Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper dr. Rado Pišot, spregovorili tudi o nedavni ustanovitvi Centra za sodelovanje s Kitajsko. Namen centra, ki je luč sveta ugledal 16. oktobra letos, je vzpostavljanje znanstveno-raziskovalnih in projektnih povezav s kitajskimi partnerji. "Center želi delovati tudi kot regionalni 'think tank' oziroma možganski trust za evrokitajske povezave za pomoč gospodarstvu, javnemu sektorju na lokalni ravni in pa gospodarstvu in turističnim ponudnikom pri povezovanju s Kitajsko," je pojasnila dr. Motoh. 

Ravno v tem kontekstu bo v začetku naslednjega tedna v Budimpešti potekalo letno srečanje 16+1, namenjeno povezovanju Kitajske (1) z državami Srednje in Vzhodne Evrope (16). Srečanje se dogaja na ravni predsednikov vlad in vladnih delegacij, Center za sodelovanje s Kitajsko pa se vključuje v širši kontekst te iniciative, v povezovanje mrež raziskovalnih organizacij v povezavah 16+1.

Deli novico: