Halo, policija, ukradli so mi tablice!

Registrske tablice postajajo vse bolj privlačne za najrazličnejše barabe, ki jih nato zlorabljajo. V Postojni jih je nekdo v soboto ukradel kar s šestih avtomobilov, dogaja se vsako noč in na leto jih na registracijskih organizacijah zaradi pogrešanja oziroma kraje zamenjajo kar nekaj tisoč, tako da to sploh ni tako redek pojav. In kaj v takem primeru storiti? Pogrešanje kaže nemudoma prijaviti policiji in nato poskrbeti za nove, oziroma za zamenjavo obeh, saj sicer lahko pride pri nič hudega slutečem in prav nič krivem do neprijetnih zapletov.

In zakaj sploh kradejo tablice? Najpogosteje jih uporabijo za namestitev na svoj avtomobil, ki ga nato tankajo na z video nadzorom varovanih bencinskih servisih, od koder pobegnejo. Če kraje tablice niste prijavili, tako njegovo iskanje lahko pripelje do vas.

 

Enako je v primerih, da je tat tablic z njimi zaloten pri kakem prometnem prekršku, na primer posnet z radarjem zaradi prevelike hitrosti vožnje, sicer pa take tablice uporabljajo za vožnjo neregistriranih vozil, kriminalci pa še za prevoz ukradenih avtomobilov preko državnih meja, prevoz ilegalnih migrantov in tudi za opremo vozil, ki jim služijo za resnejša kazniva dejanja vlomov, ropov ali celo umorov. Stvari so lahko resne in v izogib temu, da vas nič hudega sluteče ne presenetijo na vratih doma policisti, velja upoštevati nasvet takojšnje prijave pogrešanja tablice, sploh če izgineta obe.

Takoj prijaviti!

Ker so kraje tablic in njihove zlorabe tudi drugod po svetu trend, ki povzroča policiji, črpalkarjem, zavarovalnicam in ne nazadnje tudi lastnikom vozil nemalo stroškov ter tekanj za pridobitev novih, marsikje razmišljajo, kako bi poskrbeli za njihovo težjo odstranitev ter celo samouničenje ob poskusu kraje.

Resnici na ljubo je treba povedati, da ni nujno, da gre vedno za krajo, saj se včasih tablica lahko tudi sama, ne da bi opazili, sname. Ker pa človek nikoli ne ve, velja pravilo, da je treba takoj ob zaznavi pogrešanja tablice to prijaviti policiji. Če ste jo samo izgubili, bo policija za to vedela in v primeru najdbe jo boste kmalu dobili nazaj. Primer bo na vašo srečo zaključen, če seveda ne bo preveč poškodovana. Tako ne bo stroškov in tekanj za pridobitev nove.

Ne glede na to, kaj se je zgodilo, velja s prometnim dovoljenjem takoj oditi na najbližjo policijsko postajo, nato pa vas čaka pot do upravne enote ali podjetja, ki opravlja storitve registracije. Tudi tu morate seveda imeti pri sebi prometno dovoljenje. V predlogu za izdajo novih boste navedli okoliščine, v katerih so bile izgubljene oziroma ukradene. Predlogu mora stranka priložiti tudi tisto oziroma tiste registrske tablice, ki niso bile ukradene oziroma izgubljene in nato takoj dobi nove z drugačno registrsko oznako, ob tem pa seveda tudi novo prometno dovoljenje. To stane okoli 40 evrov.

Če ste ob registrsko tablico ali obe, takoj poskrbite za nove, vendar avta do takrat ne uporabljajte brez tablic, saj je za uporabo vozila v prometu, ki ni označeno z registrskimi tablicami, predvidena kazen kar 500 evrov.

Trdnost okvirja preglejte!

Če lastnik vozila zahteva, lahko dobi tudi samo eno ali obe novi registrski tablici, ki imata registrsko oznako pogrešane, uničene oziroma obrabljene registrske tablice, pri čemer menjava prometnega dovoljenja ni potrebna in je zato strošek, sploh če gre samo za eno tablico, manjši. Če gre za zamenjavo obrabljenih ali poškodovanih tablic, jih mora lastnik tudi v tem primeru vrniti, da jih uničijo.

Starejši vozniki se bodo spomnili, da smo včasih tablice privijačili na odbijač ali kam drugam na za to določeno mesto vozila, tako da jih ni bilo moč kar tako sneti ali izgubiti. Danes jih le še zataknemo za plastični okvir, tako da se jih lahko mimo grede sname. Ker temperaturne razlike in sončni žarki naredijo plastičen okvir bolj krhek, z leti lahko ob kakem tudi manjšem udarcu med parkiranjem, ne tako redko pa predvsem pozimi ob trku s snegom ob robu parkirišča, poči in tablica odpade.

Zato velja občasno preveriti trdnost okvirja tablice, njegove morebitne poškodbe in skratka pomisliti na njegovo občasno zamenjavo. Nekateri ob tem svetujejo, da se tablico še prilepi, tako da tudi morebiten tat ne bo imel lahkega dela.

 Sorodne vsebine:

Ko zalije avtomobil

Obala: Lastnica zaradi kajenja zadržala varščino in najemnino!

Romanja k vulkanizerju

Deli novico:

Maks 45 |  22 .01. 2018 ob  10: 50
Ali je tako težko onim ki delajo tablice narediti dve ali 4 luknjice da bi se tablice zopet privijačile .Ker tista baraba ki ukrade tablice tudi naredi škodo lastniku vozila v najmanjšem primeru 40 evrov .V zakonu bi moralo biti tudi da se povrne denar če so nam bile ukradene tablice z vozila .Kako pa vse briga za nas voznike saj si mislijo naj plačajo .Naj ljudje ki so nam bile ukradene tablice malo pritisnijo na ustanove ki delajo tablice in naj se že emkrat spomnijo da naredijo da bodo tablice bolj varovane in potem baraba ki bo hotla krasti tablice ne bo na lahek način in na hitro ukradla tablic z vozila .V zakonu bi moralo biti tako da če nam so ukradene tablice naj nam tisti ki jih dela povrne denar ali naj nam da brezplačno nove tablice in bi se vsi hitro naučili da ni samo poanta ljudem pobrati denar za tablice ampak bi se tudiu na tem področju začelo razvijati varovanje tablic na vozilu ker vsi nimamo alarma v avtu in takih avtov je v Sloveniji še ogromno .Apeliram na tiste ki delajo se vedno "primitivne tablice" da se spomnijo da naredijo varovanje tablice na avtu da se ne morejo tako zlahka ukrasti