"Green Hill je film, ki ga priporočam vsakemu!"

Jutri, v petek, 19. aprila, bo v Kopru, v Casi Veneziana, slovenska premiera italijanskega dokumentarnega filma GREEN HILL: ZGODBA O SVOBODI. O filmu, laboratorijskih poskusih na živalih in še čem je za naš portal dva dni pred projekcijo spregovoril Tilen Pajek, soustanovitelj skupine Pes moj prijatelj.

Zakaj premiera ravno v Kopru, kako je prišlo do tega?

Za premierno projekcijo filma ravno v Kopru smo se odločili, ker smo tukaj doma in ker je zgodba okrog Green Hilla zaradi bližine Italije veliko bolj poznana. Sicer pa je bila odločitev za izvedbo projekcije doma podana tudi na podlagi vabila lastnikov "Case Veneziane", da bi pri njih pripravili projekcijo filma ter ne nazadnje na pobudo lokalnih članov Veganske iniciative, ki v zadnjih mesecih vodijo tudi državljansko pobudo STOP VIVISECTION.

Kje ste se srečali z vsebino filma, kako dolga je bila pot do organizacije prve javne projekcije, ki ji bomo priča jutri?

Zgodbo o reševanju beaglov iz podjetja Green Hill spremljamo že od začetka. Spoznali smo jo s pomočjo italijanskih medijev, o pomembnih etapah zgodbe smo na našem spletnem portalu tudi redno poročali. Sicer pa smo obstoj filma spoznali na uradni strani LAV Italy, ki je tudi glavni pobudnik reševanja psov. Iz Rima smo se s predsednikom dogovorili, da nam posredujejo kopijo filma ter da bomo pripravili dogodek, ki bi širšemu občinstvu predstavil tako film kot samo tematiko vzreje psov za laboratorijske poizkuse. Presenečeni smo njihov odgovor dobili zelo hitro in film je bil pri nas v zgolj dveh dneh. Naša prizadevanja so podprli in tako bo v petek naša skupna ideja dobila tudi epilog.

Ima zgodba srečen konec? Kakšni pa so konci ostalih podobnih zgodb?

Skoraj ni intervjuja, kjer ne bi bilo tega vprašanja (smeh). Očitno ima tematika vzreje psov za laboratorijske namene v pogledih večine žalostno podobo, kar pomeni, da se je (in nekateri se je še bodo) ljudje zavedajo, oziroma da je prav, da o njej spregovorimo, saj res ni vedno srečna. Vendar ima film srečen konec. Srečen zato, ker prikazuje vse bistvene točke dolge pobude italijanskih aktivistov za pravice živali, da bi zaprli to "peklensko podjetje", oziroma ker je danes podjetje Green Hill v mestu Montichiari tudi dejansko zaprto. Vseh 2.700 beaglov je dobilo nov dom in vodstvo podjetja ni uporabilo možnosti pritožbe v sodnem postopku, kar je dokaz, da so svoja nezakonita dejanja tudi priznali. Zgodb je še veliko in v Italiji "pohod" o zaprtju takih podjetij še danes poteka. Velja pa ta zgodba za steber reševanja psov, namenjenih laboratorijskim poizkusom, saj je pritegnil največ medijske in politične pozornosti in ker so uspeli rešiti največje število beaglov. Zgodbe dobijo različne epiloge, v veliki večini pa vedno prihaja do takega konca, kjer se pse odvzame podjetju, saj jih bremeni kopica nezakonitih dejanj.

Komu priporočate, da si ogleda film?

Film priporočamo čisto vsakemu. Prikazan je na zelo preprost, a dovolj celovit način, da vsi, tudi tisti, ki je ne poznajo, spoznajo zgodbo in podoživijo borbo posameznikov, ki se borijo za pravice živali. Upamo, da bodo naš petkov dogodek obiskali tako posamezniki kot družine z otroki, mladi in pa starejši. Poudaril pa bi, da bo dogodek glede števila obiskovalcev zaradi prostorske stiske omejen na 80 ljudi. Vstopnine ne bo.

Vse o premieri lahko preberete s klikom na to povezavo.

Je po vašem mnenju javnost še vedno preveč naklonjena poskusom na živalih oziroma si pred tem zatiska oči?

O naklonjenosti ali nenaklonjenosti težko govorim. Sem pa prepričan, da je več takih, ki si zatiskajo oči. Pogledajo stran, ker prizori iz laboratorijev večinoma prikazujejo dejanja, v katerih živali trpijo. Živali se jim smilijo, vendar kot posamezniki ne naredijo niti majhnega koraka, ki bi lahko vplival na spremembe na tem področju. Nakupovanje izdelkov, ki niso testirani na živalih in nam vzame le kako minuto več pri nakupih, saj moramo za takimi izdelki tudi pobrskati, je zagotovo le eno od mnogih majhnih dejanj. Živali so žal odličen produkt za zaslužek  ne govorijo, pa še zelo ubogljive so.

Bi se poskuse na živalih po vašem mnenju dalo popolnoma ukiniti?

Sam nisem strokovnjak s tega področja, saj večinoma stroka nekatere poizkuse opravičuje kot nujno zlo. Zagotovo sem ZA ukinitev. Po svetu pa so se sicer ustanovile številne organizacije (npr. Equivita, Nava, Antidote ...), v katere so včlanjeni zdravniki, biologi, kemiki, veterinarji in farmacevti, ki so popolnoma prepričani v znanstveno neveljavnost poizkusov na živalih. Iz tega sledi, da bi jih lahko tudi popolnoma ukinili.

Kakšna pot čaka film, kam bo potoval iz Kopra?

Trenutno načrtov v tej smeri ni. Nedvomno pa prav zaradi tematike obstaja želja, da bi ta film videlo čim več ljudi. Veliko je bilo tudi povpraševanja, da bi si ga radi ogledali v drugih krajih po Sloveniji. Vsekakor film ne bo obležal doma in to ne bo edina javna projekcija.

Imate člani skupine Pes Moj Prijatelj za prihajajočo pomlad morda še kakšne načrte, povezane s tovrstnim udejstvovanjem?

Skupina Pes moj prijatelj deluje predvsem na področju zapuščenih živali in živali iz zavetišč. To je naše poslanstvo tako na "delovnem" kot zasebnem področju. S svojim delom želimo vsakemu posamezniku približati življenje zapuščene živali in širšo javnost seznaniti s problematiko na tem področju, na primer kastracijo in sterilizacijo živali. V prihodnje bomo podprli z objavami in dogodki različne peticije ter dogodke, katerih glavni namen bo žival in njene pravice. Ker pa bistveno daljših načrtov tudi zaradi tematike ne delamo vnaprej, se  bomo (in vas bomo) tudi v tej smeri pustili presenetiti.

Morda vas zanima tudi:

"Na radiu bom delal do konca življenja"

Primorka, ki raziskuje možnosti zdravljenja raka

"Primorci so zelo dobra publika!"

Deli novico: