GRADIŠEK PRIZNAL KRIVDO: V zameno dobil pogojno kazen

Koper

Nekdanji direktor Cimosove hčerinske družbe Sieva Janez Gradišek je na današnjem naroku v zadevi prebarvani stroji priznal krivdo glede pomoči pri goljufiji na škodo EU, potem ko je tožilka Barbara Milič Rožman modificirala obtožnico zoper njega in v primeru priznanja krivde predlagala izrek pogojne zaporne kazni. Razglasitev sodbe bo v ponedeljek.

Tožilka je modificirano obtožnico v zvezi z Gradiškom vložila potem, ko je glede na dosedanji dokazni postopek zaključila, da je obtožencu mogoče očitati le pomoč pri kaznivem dejanju goljufije in ne več sostorilstva. "Dokazni postopek je pokazal, da Gradišek dejansko ni bil soustvarjalec načrta, ampak je le pomagal, da se je ta načrt lahko uresničil," je pojasnila. Glede očitka o pranju denarja pa je v modificirani obtožnici izpuščen očitek, da naj bi Gradišek odrejal sporna nakazila.

Plačati bo moral še 14.000 evrov kazni

Gradiškov zagovornik Nejc Ukmar je nato želel vedeti, kakšno kazen bi tožilstvo predlagalo v primeru priznanja krivde. Milič Rožmanova je pojasnila, da bi v tem primeru predlagala pogojno kazen dveh let in desetih mesecev zapora s preizkusno dobo treh let ter izvršitev plačila denarne kazni v višini 14.000 evrov.

Gradišek je po tem priznal krivdo po modificirani obtožnici, sodni senat pa je priznanje sprejel. Kot je pri tem poudaril predsednik senata Julijan Glavina, je Gradiškovo priznanje podprto tudi z dokazi, ki so jih izvedli tekom glavne obravnave in kažejo na vlogo obtoženca. 

Tekom naroka za izrek kazenske sankcije, ki je sledil, je Ukmar izpostavil na elektronsko komunikacijo in pričanja na glavni obravnavi, iz katerih izhaja, da si je Gradišek prizadeval sanirati stanje, vendar ni bil član uprave Cimosa in zato ni bil v položaju, da bi na to vplival. Kot olajševalne okoliščine je odvetnik izpostavil še obtoženčevo nekaznovanost, časovno oddaljenost inkriminiranih dejanj in dejstvo, da dejanja obžaluje. Razglasitev sodbe bo v ponedeljek ob 14.30.

Stare stroje prebarvali in jih prodali kot nove

Nekdanji vodilni v Cimosu ter njegovih hčerinskih družbah Sieva in Simit na čelu z nekdanjim predsednikom uprave Cimosa Francetom Krašovcem naj bi se dogovorili, da denarja, s katerim bi morali kupiti nove stroje za razvojno-raziskovalno dejavnost razvojnih centrov, ne bodo porabili za to, temveč bodo prikazali nakup obstoječe, rabljene opreme Cimosa in Cimosa TAM kot nakup nove opreme.

Stroje naj bi tako prodali Cimosovi hčerinski družbi Cimat, nato pa to družbo izbrali kot dobavitelja, prek katerega bi stare stroje družbama Sieva in Simit prodali kot nove. Po mnenju tožilstva so zamolčali, da so zgolj obnovili in prebarvali staro opremo.

Na računu družbe Sieva se je tako znašlo 3,2 milijona evrov, približno 2,8 milijona iz evropskega sklada za regionalni razvoj in nekaj manj kot pol milijona evrov iz državnega proračuna. Na račun družbe Simit iz Kidričevega pa so prenakazali nekaj manj kot dva milijona evrov. EU je za projekta družbe Sieva in razvojnega centra Simit zagotovila 85 odstotkov denarja, slovenski proračun pa 15 odstotkov.

Deli novico:

strokonjoko |  12 .07. 2018 ob  18: 30
v Cimos u sem hlapčeval večino delovne dobe! Bil sem nadpovrečno uspešen!!. Tudi sam sem diplomant univerze v Ljubljani, kjer je obravnavani model doktoriral. Sramota za strojno fakulteto in sam Cimos. Večino strokovnega kadra je obravnavani model imel za "vajence". Pravična kazen, bi bila odvzem naziva"doktor stojništva" in javna objava v medijih.
To je sicer samo moje skromno mnenje. Moram še dodati, da mi tip ni škodil, ker ni imel prilike? Sramujem se , da so taki modeli šli skozi sicer gosto sito strojne fakultete!
Verjamem , da jih ni dosti?!
Opica |  12 .07. 2018 ob  15: 56
Ne bo mu hudega. Zadnja leta je imel 6000 mesečne plače.
Nat |  12 .07. 2018 ob  15: 38
Kaj pa 3,2 miliona evrov? To se ne vrača? Veliko kriminalno dejanje se splača. Prihodek zagotovljen. Sostorilstvo prednost. Boljše zveze na sodišču. Ekipa. Le v položaju moraš biti da kradeš in prosto kradeš. Samo da je vsota večja ni problema. Če je vsota zelo majhna in si sam je problem. KATASTROFA!
@WAITS |  12 .07. 2018 ob  15: 00
natanko tako, ampak en pametnjakovič je nekaj modroval, da 14k € ni nič proti temu, kar si je skesanec prisvojil. Sedaj pa ugotavljamo, da ga je slepa poslušnost šefom koštala za en ne preveč majhen avtomobilček.
WAITS |  12 .07. 2018 ob  14: 54
dajmo stvari imenovat s pravim imenom: kraja =kraja, goljufija=goljufija, kriminalc=kriminalc. Tukaj niti ni toliko važno, kje je končal denar, ve pa se kdo je ukradel in komu je ukradel. Kot mi je bilo povedano (sistem rekla-kazala, hehehehe....) je denar končal pri cimosu, kasneje pa se je nova uprava pokesala in ga vrnila zakonitim lastnikom. Ampak tat je še vedno tat. goljufali so pa menda iz obupa, ker so tako globoko zabredli v težave in zafurali firmo, da niso imeli niti več za plače, ti strokovnjaki menežerski.... je blo tako ali ni blo tako, ha ?
@@@šturlo |  12 .07. 2018 ob  14: 42
veš, včasih so managerji toliko nori, da kaj naredijo v korist firme, ne pa za svoj račun. Vsaj doslej v tej zadevi še niso ugotovili, da bi komu kaj kapnilo v žep.

Recimo: nekoč je en možakar iz Uprave za pomorstvo nekaj mutil in verižil ne v svojo korist,ampak v korist SDS (!?!?!?) in seveda letel na cesto.
@ @šturlo | danes ob 12:56  |  12 .07. 2018 ob  14: 28
res zadeve nisem spremljal ampak stroji in zidovi Cimosa in kot zgleda drugih podjetij (Sievam, Simit,Cimat) ne razpolagajo z protipravno premoženjsko koristjo. Nekdo je ta denar pretočil v svoj žep in korist so po vsej logiki imeli vsi sodelujoči. Če pa je denar še vedno na računu Cimosa pa še tolko boljše ker bo potem denar pobran z računa in nakazan tistemu, ki mu pripada in nebomo ponovno oškodovani davkoplačevalci!
Cimos |  12 .07. 2018 ob  14: 23
Na goli otok.
Banda pokvarjena korumpirana vlada.
@šturlo |  12 .07. 2018 ob  12: 56
če bi zadevo sproti spremljal, bi vedel, da so omenjeni zlikovci protipravno premoženjsko korist pridobili za Cimos, ne pa zase. Če bi še njim kaj kapnilo, bi zagotovo v dealu bil zapisan tudi odvzem protipravno pridobljene premoženjske koristi, tako pa bo možakar ob 14 čukov, pravnomočno bo obsojen, zaradi česar bo imel par let težave pri prijavljanju na določena delovna mesta... Če je to primerna kazen za storjeno, pa ne vem. Več od nič pa je
@šturlo | danes ob 12:23  |  12 .07. 2018 ob  12: 41
oproščeno res ni ampak zanimivo je to, da je krivdo priznal ker mu je bila odmerjena pogojna kazen in plačilo 14.000 evrov, drugače pa krivde ne bi priznal. Sprašujem se lahko samo ali ga je tožilka "nafarbala", da je dejanje oz. krivdo priznal, ali pa je glede na razmerje med kaznijo in pridobljeno koristjo takšna, da se mu je splačalo priznat. V kolikor je imelo tožilstvo vse dokaze o krivdi pa se mi zdi oškodovanje davkoplačevalcev, saj bi moral bit obsojen na zaporno kazen denarno povrnitev stroškov sojenja in vračilo protipravvno pridobljene premoženjske koristi.
Marsikdo med nami bi pristal na to, da bi si protipravno pridobil večjo premoženjsko korist polo pa bi bil obsojen na pogojno kazen in z plačiolom denarne kazni, ki predstavlja drobtinice tega kar si je protipravno pridobil!
šturlo |  12 .07. 2018 ob  12: 40
@šturlo a e ti zdi14000€ v primerjavi z par milijoni kazen....jaz taoj bi vtakih razmerah pristal brez razmiščjanja....kakorje pristal tudi velecenjeni vprispevku omenjeni "gospod
Pi pi |  12 .07. 2018 ob  12: 31
To ni kazen, prej pomilostitev.
1