Glasbena industrija po 14 letih z rastjo

Scena

 Glasbena industrija je v lanskem letu prvič po letu 1999 zabeležila rast prodaje. Po podatkih Mednarodnega združenja fonografske industrije (IFPI) je zrasla za 0,3 odstotka na 16,5 milijarde dolarjev, kar bi lahko kazalo na dolgo pričakovan obrat v boju z digitalno revolucijo.

"Ne spomnim se leta, ki bi se v glasbeni industriji začelo s tako občutnim navdušenjem v zraku," je dejala vodja IFPI Frances Moore in dodala, da je rast težko izborjen uspeh industrije, ki se je v zadnjem desetletju prenovila in spremenila.

V IFPI so dejali, da je prihodek od digitalnih oblik glasbe, ki je v minulem letu zrasel za devet odstotkov, končno nadomestil upad prodaje zgoščenk. Delež prihodka digitalnih oblik v celotni glasbeni industriji je lani dosegel 34 odstotkov, uporabniki pa so na svoje računalnike naložili 4,3 milijarde pesmi in albumov.

Vendar pa industrijo še vedno bremeni spletno piratstvo, kjer bi glavno vlogo po mnenju Mooreove morale prevzeti vlade. "Od oglaševalcev, iskalnikov, ponudnikov internetnih storitev ter drugih posrednikov bi morale zahtevati več sodelovanja," meni.

Po podatkih IFPI se je pesem kanadske pevke Carly Rae Jepsen "Call Me Maybe" uvrstila na prvo mesto med singli, sledila pa sta ji Gotyejeva pesem "Somebody I Used To Know" in hit korejskega zvezdnika Psya "Gangnam Style", ki je postal prvi video na portalu Youtube z več kot milijardo ogledi.

Album "21" britanske dive Adele pa je postal prvi, ki je že drugo leto zapored najbolj prodajan album na svetu.

Sorodne vsebine:

Od Rexa do Rolling Stonesov

Zmagovalec Sanrema

Kako zveni letošnja slovenska pesem za Evrovizijo?

 

Deli novico: