GLADOVNA STAVKA: Položaj migrantov na grško-makedonski meji vse bolj dramatičen

Svet

Makedonija svari, da so razmere na njeni meji z Grčijo "dramatične" in nevarno "nepredvidljive". V Gevgeliji je bilo davi kakih 2000 domnevnih ekonomskih migrantov, ki jim države na t. i. balkanski poti od minulega tedna ne dovoljujejo več poti proti zahodu in severu Evrope. Migranti medtem vztrajajo pri blokadi vlakov in gladovni stavki.

Kot je za srbsko javno televizijo RTS danes opozorila vodja makedonskega kriznega štaba Susana Saliu, delajo vse, kar je v njihovi moči, da bi ljudem zagotovili humanitarno pomoč, a izziv je velik.

Odločitve ni sprejela Makedonija

Spomnila je, da odločitve, da se poti naprej proti "obljubljeni" Evropi dovoli le še beguncem iz držav, kjer divja vojna, ne pa več tudi tistim, za katere se predvideva, da so ekonomski migranti, ni sprejela Makedonija, ampak so to storile druge države na t. i. balkanski poti.

Pri blokadi železniškega prometa se je v četrtek odločilo kakih 500 migrantov, večinoma iz Irana, Pakistana, Maroka, Bangladeša, iraškega Kurdistana, Nepala in Somalije. Od EU zahtevajo, da odpre meje tudi zanje, in vztrajajo, da se ne bodo vrnili domov.

Zaradi njihovega ravnanja je zaskrbljen celo generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, ki je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug države pozval, naj se s humanitarnimi izzivi spopadejo s "sočutjem, solidarnostjo in delitvijo odgovornosti".

Ločevanje migrantov v skladu z mednarodnim pravom

Kot je še opozoril, morajo države zagotoviti, da je njihova politika ločevanja prosilcev za azil na tiste, ki so do njega upravičeni, in tiste, ki niso, v skladu z mednarodnim pravom in pravicami beguncev. Selekcija prosilcev zgolj na osnovi njihove nacionalnosti je po njegovem kršitev človekovih pravic.

Kot poroča avstrijska tiskovna agencija APA, se medtem nadaljuje blokada železniškega prometa med Makedonijo in grškim Solunom, pri kateri že več dni vztrajajo migranti. Na meji je tako ujetih že osem tovornih vlakov. Prav tako se vse več migrantov odloča za gladovno stavko, nekateri pa imajo še naprej celo protestno zašita usta.

 

Deli novico:

če |  25 .11. 2015 ob  23: 43
je ta mišičnjak v sivem, begunec, sem jaz papež Frančišek
Hudoba |  25 .11. 2015 ob  18: 47
He, he, he... moje napovedi so se uresničile skoraj dobesedno. :-) Mirni protesti lahko hitro postanejo nasilni.

chicercatrova.press