Gantar: Zavodi potencirajo izgube

Minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da zdravstveni zavodi potencirajo predvidene izgube sredi leta. Kljub varčevalnim ukrepom v zdravstvu po njegovem mnenju ne bi smelo priti do poslabšanje dostopnosti zdravstvenih storitev. Poudarja tudi, da zamik plačila nakazil izvajalcem ni bistveno vplival na zapadla plačila do dobaviteljev.

Minister je na današnji novinarski konferenci dejal, da je Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije najprej pozdravilo ukrep prenosa drugega in tretjega dela mesečnega nakazila izvajalcem. Danes pa po Gantarjevih besedah pozabljajo, da bo ta ukrep povzročil težavo le v enem mesecu; če ukrepa ne bi sprejeli, pa bi morali dvakrat več rezati v mesečno nakazilo izvajalcem.

Zamik plačil izvajalcem je po Gantarjevem mnenju lahko "pametno kupljen čas, le ob sprejemanju ustrezne zakonodaje na zdravstvenem področju - reformnih zakonov". Tako predvideva, da bo do poletja sprejetih nekaj nujnih sprememb v okviru zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki bodo verjetno šle v smer sprememb na prihodkovni strani. Predvidoma v prihodnjem tednu bodo na ministrstvu tudi predstavili zakon o zdravstveni dejavnosti, ki bo šel v obravnavo po rednem postopku.

Minister meni, da "izvajalci v želji po dodatnem denarju potencirajo predvidene izgube sredi leta". Tako je navedel, da so zdravstveni zavodi septembra lani napovedovali, da bodo izgube visoke 26 milijonov evrov, na koncu pa je 14 bolnišnic poslovalo v plusu, 12 pa jih je ustvarilo 13 milijonov evrov izgube.

Sorodne vsebine:

Casino Portorož z dobičkom

Mercator bo odpuščal

Todorić z borznimi mahinacijami zbira sredstva za nakup Mercatorja

Po njegovih besedah ni zamik plačila nakazil nič drugačen, kot so že izvajali v preteklih dveh letih pri zamikanju plačil iz decembra na januar. Tako se obveznosti do dobaviteljev, kot trdi Gantar, v preteklih nekaj mesecih kljub zamiku plačila niso bistveno spremenile.

Do težav pri izplačilih plač po Gantarjevem mnenju tudi sedaj ne bi smelo priti, saj bo prvi del nakazila, ki je praviloma namenjen plačam, na račune zdravstvenih zavodov nakazan v istem času, kot do sedaj.

Ob tem je dodal, da je res, da se lahko nekaj bolnišnicam, ki so nenehno v finančnih težavah in imajo bistveno višje neporavnane obveznosti, zgodi, da jim bodo blokirali račun in da potem plače ne bodo izplačane. A tudi o tem je bilo govora že nekaj mesecev nazaj, tega novi ukrepi ne povzročajo. Med bolnišnicami, ki imajo takšne težave, so Splošna bolnišnica Izola, Nova Gorica in Jesenice ter porodnišnica v Kranju in UKC Maribor. Gantar tudi opozarja, da veliko bolnišnic razpolaga s sredstvi na bančnih računih.

Dejal je tudi, da glede na te podatke bolnišnice nimajo razlogov, da bi napovedovali dramatične spremembe v smislu poslabševanja dostopnosti do programov, ki jih financira ZZZS.

Glede dejstva, da naj bi v nekaterih bolnišnicah zaradi finančnih težav že zapirali posamezne ambulante, pa je dejal, da je to neupravičeno. O napovedi generalnega direktorja UKC Ljubljana Simona Vrhunca, da bo zaradi omejevanja stroškov dela padla kakovost obravnav, pa je Gantar dejal: "Če je direktor res rekel, da bodo zmanjševali kakovost obravnav, potem si zasluži celotno vodstvo UKC Ljubljana, da ga zamenjamo v tem trenutku."

Opozoril je, da so bolnišnice v preteklih letih "brez milosti in situaciji navkljub zaposlovale zelo širokogrudno", to zaposlovanje gre pa sedaj na škodo nabave medicinskih materialov, saj so tudi stroški dela del cene zdravstvenih storitev. "Poslovno danes niso na tako slabšem položaju, kot bi morali biti. Je pa čas, da se zavedajo, da živimo v razmerah, ki so izredne in tudi terjajo izredno ukrepanje in razumevanje situacije. In če tega ne razumejo, bolje da gredo," je bil oster minister.

Deli novico: