FOTO: Tomos je z njimi osvajal svet

Piran

V portoroškem razstavišču Monfort, ki deluje pod okriljem Pomorskega muzeja Sergeja Mašere v Piranu, bo do konca leta na ogled razstava kultnih Tomosovih izvenkrmnih motorjev, ki jih kljub temu, da jih v Kopru ne izdelujejo več, še vedno pogosto najdemo na plovilih v slovenskih pristaniščih. Že samo ime razstave govori samo zase – Motorji, ki so osvojili svet.

"V tem primeru gre za navtični program, izvenkrmne motorje, ki jih je Tomos delal skoraj 40 let in bil v precejšnjem delu tega obdobja eden pomembnejših proizvajalcev. To je ena stran lokalne in tudi širše zgodovine, ki bi se ji prej ali slej na nek način morali posvetiti, jo obdelati z našega, muzejskega zornega kota in seveda predstaviti javnosti," o razstavi razlaga kustos Pomorskega muzeja Sergeja Mašere Piran, Uroš Hribar. "V tem našem lokalnem prostoru je bil to zagotovo eden pomembnejših gospodarskih faktorjev, podjetij, ki so delovale in vplivale na življenje in razvoj tega območja," dodaja.

Pobudo za razstavo je dalo Društvo Tomos, skupina zanesenjakov, ki se ukvarja s celostno tehnično in industrijsko dediščino Tomosa, med njimi je tudi soavtor razstave, Stevo Vujič. Večji del dokumentacije in fotoarhiva za razstavo je tako prispevalo društvo, del izvenkrmnih motorjev je iz Tomosa, nekaj pa s Fakultete za pomorstvo. Zgodba Tomosa sicer še ni dokončno zaključena, obstaja namreč upanje, da bi se vsaj v kakšnem segmentu vrnil na pozicijo, na kateri je bil. "Kolikor sem uspel razbrati iz pogovora z odgovornimi v podjetju, danes, v tem trenutku ni realno za pričakovati," vseeno na vprašanje, ali bi Tomos še kdaj proizvajal izvenkrmne motorje, odgovarja Hribar.

S Tomosom 4 (na fotografiji desno), priljubljenim, majhnim, a vzdržljivim izvenkrmnim motorjem, se je koprsko podjetje uvrščalo med najuspešnejše na svetu.

Tomos bi si zaslužil svoj muzej

Odziv nekdanjih zaposlenih v tovarni na razstavo je bil dober in pozitiven, ocenjuje kustos, sama razstava pa po željah šele začetek. "Tudi mi bi si želeli, da bi morda nekega dne to pridobilo svoj, poseben muzej," Hribar podpira delo društva, ki ohranja Tomosovo dediščino, saj je tovarna v Kopru pustila velika pečat in si to zasluži.

Del stvari je sicer tovarna predala Tehničnemu muzeju v Bistri, ne bi pa bilo neobičajno, če bi se hranile v dveh ločenih muzejih. Filmski arhiv hrani ogromno filmskega materiala na to temo, dokumentacija je zbrana tudi v koprskem arhivu.

Deli novico:

Uroš Baril Riders |  15 .05. 2015 ob  21: 32
Vsaka čast Stevotu in ljudem ki se trudijo ta delček ohranit za naslednje generacije da bi vsaj vidli kako je bilo včasih in kako močno in ponosno podjetje je bilo u kopru vse pohvale vsem!!!
Tomos |  15 .05. 2015 ob  09: 44
http://www.tomos.si
Koper |  14 .05. 2015 ob  21: 30
Pohvalno,čestitamo!Kaj pa je z našim skladiščem soli,ki si ga lastijo in prodajajo na Občini in župan?Lahko bi ga vrnili veslačem in jadralcem,ker njihov je tudi bil včasih in tam se je vse začelo.Bojim se,da bo tudi to dobil Grafist po sumljivi poti kot že vse ostalo.Ladri !
sergej |  14 .05. 2015 ob  18: 25
Ogled jje mozen vsak dan, med tednom od 10 do 13. Ob sobotah in nedeljah od 10 do 17. Cena vstopnine je 2 eur za odrasle ter 1,5o eur za dijake, solarje in upokojence. Predsolski otroci gratis. Res ni drago...
marko |  14 .05. 2015 ob  18: 12
Zanimiva razstava v res impresivnem prostoru bivsih skladisc soli s cudovito zbirko starih in sportnih bark. Vredno ogleda!
naNos |  14 .05. 2015 ob  11: 33
Tomos, res je bil dober, odličen, zanimiv in raznolik. Vendar lovorike zbledijo in s časom je potrebno naprej. Vedno se kaj zalomi, da stvari nočejo same naprej ali tako kot si želimo. Upam, da tudi Tomosu uspe v njegovih prizadevanjih.
E |  14 .05. 2015 ob  11: 33
Lokacija, urnik, cena.. to pa ne..
N |  14 .05. 2015 ob  10: 26
bigboss
hahaha, jaz sem tudi kliknil samo zaradi tega.
bigboss |  14 .05. 2015 ob  09: 43
16
kje je slika od une zenske na naslovnici? samo zaradi tega sem kliknil na novico!