FOTO: Ko Sredozemlje sreča Šri Lanko

Na Manžanu je bila danes še večja gneča kot ponavadi. Pol milijonu "prebivalcev", kot šaljivo predstavi Mitja Butul dejstvo, da pri njih domujejo tudi čebele, se je namreč med 11. in 16. uro na Dnevu odprtih vrat Domačije Butul pridružilo več deset ljubiteljev zdrave in okusne hrane, radovednežev, skratka vseh, ki jih je zanimalo, na kakšne načine se lahko okusne in slastne jedi slovenske Istre začini s šrilanškimi začimbami.

In imeli so kaj videti, pa tudi okusiti! Tatjana in Mitja Butul, ki sta ob sinu Črtu zaslužna za večanje prepoznavnosti Slovenije, Primorske oziroma zaledja slovenske Istre tako med domačimi in tujimi turisti, sta se namreč pred kratkim vrnila s Šri Lanke, kjer sta preživela tri mesece. "Glede na to, da smo na tem čudovitem otoku spoznali številna zelišča, začimbe in sadeže, ki v Sloveniji ne uspevajo, sami pa smo jih ne le spoznali, temveč tudi gojili in nekatere pridelali, smo se odločili, da jih predstavimo vsem, ki jih to zanima. Želimo jih namreč približati vsem, ki bi jih želeli imeti in uporabljati tudi v Evropi," razložita in ob tem dodata, da se bosta na ta čudovit otok sredi Indijskega oceana ponovno podala že konec tega leta.

Obiskovalce sta Butulova, ki že štiri leta svoj oddih na Šri Lanki povezujeta tudi delovno, popeljala skozi vonje in okuse sredozemskega zeliščnega in zelenjavnega vrta ter bližnjih travnikov. Med sproščenim klepetom pod jasnim nebom z razgledom na zaledje Istre in Alpe so obiskovalci okušali vinske in zeliščne želeje, oljčna olja, doma pripravljen koruzni kruh s kurkumo in kruh brez kvasa s šparglji, juho iz zelišč, omake, kreme, zeliščne napitke, zeliščne sirupe, marmelade, sušen kaki in jabolka in še veliko drugega, med drugim tudi dobrote s Šri Lanke.

Za piko na i sta na današnji sončen pomladni dan obiskovalcem predstavila tudi zeleni in črni poper, kardamom, okus klinčkov, ki sta jih sama sušila, pa tudi cimetove palčke iz njihovega cimetovega nasada na Šri Lanki. Najbolj radovedni so si ogledali tudi fllmček o pridelavi cimetovega olja in preverili, kako ta diši in deluje, ter okusili šrilanški ingver. Vse skupaj pa so, kot se je za ležerno nedeljo spodobilo, počasi poplaknili z domačimi sirupi, osvežilnim ingverjevim pivom in izvrstnimi zeliščnimi čaji.

Šri Lanko v Sloveniji  in obratno

Že pred tremi meseci so predstavniki omizja Slow food Primorska s člani Društva za zdravo življenje v enem izmed najbolj obljudenih predelov Colomba, glavnega mesta Šri Lanke, predstavili Slovenijo oziroma Primorsko. "Res je, sprejeli smo ponudbo Slow food organizacije Šri Lanke, da v šrilanški prestolnici predstavimo svoj pristop k pripravi jedi in da tudi na tak način predstavimo našo državo sredi Šri Lanke," pojasnjuje Tatjana Butul. Pravi, da je v tem času spoznala, da sta državi povezani na več načinov. "Pustimo to, da živi v trikrat večji državi, kot je Slovenija, 20 milijonov ljudi, a imajo morje tako kot mi v Sloveniji, prijazne ljudi, zelišča, začimbe, veliko rek in voda, olja (kokosovo in palmino), veliko rib, sadja in zelenjave. In če lahko oni predstavljajo ayurvedski način življenja, smo jim mi lahko predstavili sredozemski način življenja in prehrane," še pove Tatjana, ki si skupaj z družino prizadeva, da bi kar najbolj povezali ponudnike in soustvarjalce istrske zgodbe na našem območju.

Ob kulinaričnih delavnicah, pogovornih večerih, kulinaričnih razvajanjih in ostalih projektih, ki jih nameravajo izvajati tudi v prihodnje, pa bo Domačija Butul s svojo nepogrešljivo kuhinjo že prihodnji teden prisotna na koprskem potniškem terminalu, kjer bo zasidran Greenpeaceov ikonični ledolomilec Arctic Sunrise v okviru prizadevanj za ohranjanje oziroma v podpiro trajnostnega ribolova.

Sorodne vsebine:

 Terra Madre dan tudi v Sloveniji

Sredozemski zeliščni vrt v Torinu

Kulinarično-glasbeni "razvrat" pri Butulovih

Štruklji malce drugače

Deli novico:

akej |  16 .04. 2013 ob  12: 20
Končno se je v Slo Istri začelo dogajat. Kolikor vem so na Domačiji Butul aktivni že kar dolgo, a so bili vsekakor pred časom. Ljudje v Sloveniji potrebujejo veliko časa da razumejo kaj je kul, ampak če delaš dobro in pošteno, se nekoč povrne ves tvoj trud. Bravo!