Fiskalno pravilo na tapeti

DZ ima danes na dnevnem redu izredno sejo o vnosu fiskalnega pravila v ustavo. Potek seje je še nejasen, o njem pa naj bi odločili poslanske skupine in nov politični vrh. Na sredinem sestanku vrha politike končnih odločitev ni bilo, kaže pa na kompromis o prekinitvi seje in njenem nadaljevanju v maju na podlagi novih izračunov.

Izredno sejo so zahtevali v poslanski skupini SDS, kjer vnos fiskalnega pravila v ustavo vidijo kot "zadnji as, zadnji adut, ki ga ima Slovenija v rokavu", da si izboljša mednarodni položaj, trenutno oslabljeno zaupanje finančnih trgov in ocene bonitetnih hiš. Zato se zavzemajo za čimprejšnji sprejem in implementacijo vpisa pravila v ustavo.

Vnos fiskalnega pravila v ustavo podpirajo tudi v SLS, NSi, DL in DeSUS, torej v vseh strankah prejšnje vladne koalicije.

Saga o fiskalnem pravilu se sicer vleče že vse od začetka lanskega leta, začetno načelno soglasje strank o vnosu tega orodja za zagotavljanje javnofinančne discipline pa se je nato skrhalo.

V PS in SD, ki tvorita največji stranki sedanje koalicije, lani svojega deleža k potrebni dvotretjinski večini v DZ niso dali, zato je postopek po potrditvi na ustavni komisiji obtičal na predzadnji parlamentarni stopnici.

Po sredinem političnem vrhu pri premierki Alenki Bratušek, na katerem končnih odločitev še ni bilo, vseeno kaže na kompromis glede današnje seje. To naj bi prekinili in nato nadaljevali maja, ko bo na podlagi novih javnofinančnih izračunov jasno, ali je fiskalno pravilo v ustavo moč vnesti po sedanjem predlogu ali so potrebne spremembe besedila.

Šlo naj bi predvsem za to, da bi se leto uveljavitve pravila o tem, da morajo biti prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja ali pa v presežku, premaknilo z 2015 na 2017.

A glede končnega dogovora bo potrebno še odločanje po poslanskih skupinah. Sestanki poslanskih skupin naj bi bili danes dopoldne, nato pa naj bi se pred sejo spet srečali predsedniki strank in vodje poslanskih skupin.

Sorodne vsebine:

Bratuškova za CNN: Slovenija ne potrebuje pomoči, ampak čas

Sviz zavrnil vladni predlog

Žalna seja in kritike

Deli novico: