FACTOR BANKA IN PROBANKA UGASNILI: Postopek nadzorovane likvidacije zaključen

Slovenija

Svet Banke Slovenije je v torek odločil o prenehanju izredne uprave v Factor banki in Probanki, ker sta obe upravi izpolnili cilje izrečenih izrednih ukrepov za krepitev stabilnosti finančnega sistema, sprejetih septembra 2013. Postopek nadzorovane likvidacije obeh bank se je tako zaključil, saj so vsi deponenti obeh bank poplačani.

Svet Banke Slovenije je na tej podlagi ugotovil, da so izpolnjeni pogoji za prenehanje dovoljenja za opravljanje bančnih storitev obeh bank, Banka Slovenije pa s tem tudi nima več pristojnosti za izvajanje nalog nadzornega sveta in skupščine obeh bank. Odločbi o prenehanju bančne licence sta banki prejeli v sredo, so danes sporočili iz nadzornika bančnega sistema. Banka Slovenije bo o odločitvi obvestila tudi Evropsko centralno banko, pri kateri poteka enotni bančni nadzor v območju evra.

Svet Banke Slovenije je v torek obravnaval in potrdil tudi revidirani letni poročili obeh bank za leto 2015. Factor banka ima na 31. december lani 1,3 milijona evrov kapitala in 16 milijonov evrov neizkoriščene možnosti dokapitalizacije glede na odločbo o državni pomoči. Probanka pa ima 9,9 milijona evrov negativnega kapitala in 60 milijonov evrov neizkoriščene možnosti dokapitalizacije.

Probanko je država za izvedbo nadzorovanega postopka likvidacije dokapitalizirala v višini 176 milijonov evrov. Dokapitalizacija Factor banke pa je obsegala 269 milijonov evrov. Država je takrat Banki Slovenije izdala tudi poroštvo za zagotavljanje likvidnosti (490 milijonov evrov za Probanko in 540 milijonov evrov za Factor banko).

Pripojitev k slabi banki

Factor banko in Probanko bodo v skladu z odločitvijo vlade zdaj pripojili Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), kjer se na to že pripravljajo. Dokončni sklep naj bi vlada sprejela v teh dneh, vsi nadaljnji postopki v zvezi z upravljanjem obeh družb pa so v pristojnosti države.

Svet Banke Slovenije ocenjuje, da se s pripojitvijo obeh družb k DUTB zagotavlja racionalizacija poslovanja, pripojitev pa po mnenju osrednjega organa bančnega nadzornika pomeni tudi daljši čas unovčevanja premoženja obeh nekdanjih bank ter s tem večji iztržek in manjšo verjetnost za dodatno kapitalsko breme za lastnika oziroma za davkoplačevalce.

Deli novico: