ERJAVCA POCUKALI ZA ROKAV: Španijo skrbijo slovenska stališča

Slovenija

Zunanji minister Karl Erjavec je včeraj v Luksemburgu španskemu kolegu Alfonsu Dastisu pojasnil slovenska stališča glede Katalonije. Španskega ministra skrbi, da bi lahko Slovenija sprejela odločitve, ki bi bile zunaj veljavnih okvirov Španije, je pojasnil Erjavec v telefonskem pogovoru z STA.

Karel Erjavec 

Pogovor je potekal ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU na željo španskega ministra, ki je želel informacije iz prve roke, zlasti glede sklepov odborov DZ za zunanjo politiko in za zadeve EU, je povedal Erjavec.

Slovenski minister je španskemu kolegu pojasnil, da gledajo v Sloveniji ljudje na dogajanje v Kataloniji zelo emocionalno in da tudi medije to vprašanje zelo zanima.

Erjavec je v pogovoru s španskim ministrom tudi zelo jasno povedal, da Slovenija zavrača nasilje ter da je pravica do samoodločbe univerzalna pravica, ki pa jo je treba uresničevati v skladu z mednarodnim pravnim redom in pravnim redom države, torej v tem konkretnem primeru tudi v skladu s špansko ustavo.

Alfonso Dastis

Španskega ministra po Erjavčevih besedah skrbi, da bi Slovenija sprejela kakšno odločitev, ki bi bila zunaj veljavnih okvirov Španije.

Na vprašanje, ali je kaj takšnega mogoče pričakovati, Erjavec odgovarja, da glede na trenutne razmere to ni mogoče, saj Katalonija niti ni še ničesar razglasila.

Erjavec pričakuje dialog Madrida in Barcelone v veljavnem pravnem okviru. Španski minister je namreč nakazal dialog v okviru španskega pravnega reda, torej ne v smislu pogajanj o neodvisnosti Katalonije, je še pojasnil slovenski minister.

Odbor DZ za zunanjo politiko je v ponedeljek na zaprtimi vrati razpravljal o aktualnih razmerah v Kataloniji in vladi priporočil, naj se na ravni EU zavzema za rešitev katalonskega vprašanja z dialogom.

Odbora za zunanjo politiko ter za zadeve EU sta se že minuli petek na skupni seji zavzela za miroljuben način reševanja katalonskega vprašanja. V soglasno sprejetih sklepih, ki jih je predlagala koalicija, sta podprla pravico do samoodločbe ob spoštovanju mednarodnega prava ter se strinjala, da nesorazmerna uporaba sile ni dopustna.

Deli novico:

Vladoiu |  17 .10. 2017 ob  12: 15
Kahel naj se ponudi za mediatorja na meji in obljubi Kataloncem jurja penzije, pa si bodo hitro premislili...
Erjavec |  17 .10. 2017 ob  10: 26
Kaj se Slovenija vmesava v stvari, ki jih nima kaj brigati.
Naj uredijo stvari v nasi drzavi.
Mecejo denar, vse povsod a pri nas so pa ljudje lacni.
To jih itak ne briga. Na tem se tudi trudijo. Pokvarjenci.
@@Re |  17 .10. 2017 ob  10: 00
zal ma imas prav, ce so priznali Kosovu, potem bi vsak lahko svoj dom razglasil za neodvisno in samostojno drzavo ali kraljevino.... pac vseeno...
OLA |  17 .10. 2017 ob  09: 30
ne dojamem kaj za vas pomeni stoj zs svojimi besedami?

Erjavec je tokrat(kar mu vspe sicer redko) govoril v Politikeze.. ponavadi pukne neko neumnost in vsi stojijo in gledajo ce je sploh normalen..(glejte kaj nam je zakuhal z arbitrazo).

rekel je da slovenci smo proti nasilju....ma daj povej mi kaj novega..... kaj ce rect ne mi slovenci bi rad iz nasih kavcev rad geldali spansko kri kot na koridi?

podpiramo univerzalno pravico o samoodlocanju... ok lepo tudi to bi bilo cudno da nisi izustil...

pa evo zlomka... zadevo je treba speljat po pravnem redu evropskem pravnem redu in v spostovanju spanske ustave....

no tu tici pticek... ce se spostuje spansko ustavo po kateri spansko ozemlje je nedeljivo, ni samostojnosti.

lahko kvecjemu iztrzijo nek davcni benefit in si pridobijo neko obliko neodvisnosti.

erjavcek je v dveh zelo lepih stavkih v tretjem povedal mi smo proti odcepitvi.
@Re spodnjima | danes ob 08:58 |  17 .10. 2017 ob  09: 25
V čem pa je problem če se je pojavi še 15 ali 35 novih zahtev? Se kdo boji svobode narodov? Bojo pač države kot jih danes poznamo nekoliko manjše!

In praviš, da če to priznajo Kataloniji.....jaz pa pravim, če so priznali Kosovu, lahko priznajo domala komurkoli!
Re spodnjima |  17 .10. 2017 ob  08: 58
dejta no a res verjameta, v tem pokvarjenem svetu, da pravica obstaja, šteje. Ni pravice, če pa je potem velja sistem, ki ti ga dovolijo veliki igralci, imenovani gospodarji vojne....

Erjavc je že dokazano neumno in neučakano gobezdalo, ki blebeta ala uno najmanj 1.000,00 eur pokojnine. Če priznajo to pravico Kataloniji, potem imajo še 15 enakih zahtev 2. mesti. Upam, da razumete. Španija in španska ureditev bi se totalno spremenila, v kar pa ne verjamem. Tega niti Evropa ne podpira.

Tepejo narod, pa narod je bil vedno tepen, nič novega.
Španska inkvizicija |  17 .10. 2017 ob  08: 57
Karl ti kr stoj za svojimi besedami :))))
Nima kaj dosti pojasnjevat |  17 .10. 2017 ob  08: 21
Reče lahko le, da je samoodločba narodna univerzalna pravica. Skoraj 8 milijonskemu narodu pata pravica še kako pripada! Samo to lahko reče!
5555 |  17 .10. 2017 ob  07: 55
Če ima Erjavec jajca bo stal za tem kar je izjavu še naprej, če pa ne pa je obična pichka ki se obrača kakor veter piha