DZ soglasno ratificiral hrvaško pristopno pogodbo z EU

Državni zbor je danes ratificiral hrvaško pristopno pogodbo z EU. Za ratifikacijo je glasovalo 82 poslancev, proti ni bil nihče.

"Širitev EU-ja prinaša stabilnost demokracije in gospodarsko uspešnost, kar je v našem interesu," je ob tem povedala slovenska premierka Alenka BratušekDržavni zbor je z 82 glasovi za in 0 proti ratificiral hrvaško pristopno pogodbo z Evropsko unijo. Za ratifikacijo je bila potrebna dvotretjinska večina, a je bilo potrditev pričakovati, saj so jo podpirale vse poslanske skupine. Razprava se je začela ob 10. uri s predstavitvijo argumentov vlade in poslanskih skupin.

Zunanji minister Karl Erjavec pa se je danes pred glasovanjem v DZ o ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe v Ljubljani sestal s hrvaško kolegico Vesno Pusić. Ob tej priložnosti je izrazil prepričanje, da se bo z ratifikacijo pogodbe začelo novo poglavje v odnosih med državama. "Danes je pomemben dan tako za Slovenijo kot Hrvaško," je dejal Erjavec v izjavi po kratkem pogovoru s hrvaško kolegico ter izpostavil, da imata državi veliko skupnega tako na gospodarskem kot političnem področju.

Hrvaška je četrta najpomembnejša partnerica Slovenije, Slovenija pa največja investitorka na Hrvaškem. Izpostavil je tudi skupen interes obeh držav po stabilnosti na Zahodnem Balkanu in, kot je dodal, "ravno pot v EU omogoča vsem državam Zahodnega Balkana večjo stabilnost in možnost razvoja".

Pusićeva, ki je v Ljubljani na povabilo Erjavca, se skupaj s premierom Zoranom Milanovićem zdaj udeležuje zasedanja DZ, na katerem bodo glasovali o hrvaški pristopni pogodbi. Po pogovoru z Erjavcem je izpostavila, da gre v mnogočem za poseben trenutek za Hrvaško in edinstven primer v zgodovini, da je reševanje enega problema prineslo boljše odnose med državama, kot so bili. "Mi smo ta čas izkoristili ne samo, da rešimo problem, s katerim smo se soočili, ampak smo v tem obdobju po mojem mnenju tudi zgradili boljše odnose med Slovenijo in Hrvaško, kot so bili kdajkoli doslej," je dejala.

Za to in za partnerstvo pri reševanju problemov se je zahvalila tudi Erjavcu. Zahvalila pa se je tudi vsem, ki so pri tem sodelovali, pri čemer je še posebej izpostavila finančna strokovnjaka Franceta Arharja in Zdravka Rogića. Na novinarsko vprašanje, kaj konkretno bo članstvo Hrvaške v EU prineslo navadnim Slovencem, pa je minister Erjavec izpostavil to, da na carini ne bo več pregledov. Pričakuje pa tudi, da bo Hrvaška v dveh do treh letih izpolnila pogoje za vstop v schengen, izpostavil pa je tudi odpiranje novih možnosti za slovensko gospodarstvo.

Pusićeva pa je omenila pozitivno klimo, ki je na Hrvaškem ob vstopanju v EU. Gre za proces, v katerem Hrvaška vztraja že 12 let, tako je na Hrvaškem zaznati določeno zadovoljstvo, da se je nekaj začelo in da se bo privedlo do konca, je dodala.

Sorodne vsebine:

Janša in Milanović podpisala memorandum o LB

"Hrvaška je dosegla svoj cilj"

Reški župan s svojim tvitom ni mislil resno

Deli novico:

prrrrrrr |  02 .04. 2013 ob  11: 47
Milanović ima na programu še ločena srečanja s predsednikom SD-ja Igorjem Lukšičem in ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem. (vir RTV Slo)