Drugi dom v središču Kopra

Koper

Hiša na Vergerijevem trgu 3 je za marsikoga drugi dom. Dobrodošel je vsakdo, ki se je znašel v stiski, potrebuje nasvet, kako naprej, ali pa bi samo malo poklepetal. Ekipa Šentmara Koper, ki jo vodi Tina Nanut, se trudi, da obiskovalcem nudi podporno, prijazno, a tudi kreativno okolje.

"Nekateri prihajajo k nam dnevno, drugi tedensko, tretji pa samo občasno. Uporabnike v dnevnem centru sicer vpišemo v evidenco, a vanje drugače ne silimo. Sami izbirajo, katere dejavnosti se bodo udeležili," pove Tina Nanut, vodja Dnevnega centra Šentmar, ki je del krovne organizacije Šent, Slovenskega združenja za duševno zdravje. Ob tem pa takoj doda: "Imamo pa nekaj osnovnih pravil, ki se jih strogo držimo, med katere sodi tudi prepoved vnosa alkohola ali drog, prav tako odslovimo vsakogar, ki je pod vplivom omenjenih substanc."

Od kod ime "Šentmar"
Šentmar je koprska »podružnica« Šenta, Slovenskega združenja za duševno zdravje.  Ime je obenem aluzija na šent kot sveto in na šment kot vrag;  torej združuje v sebi oboje. Končnica »mar« pa se nanaša na morje, medtem ko imajo druga Šentova regionalna združenja svoje končnice (recimo Šentknap v Trbovljah ali Šent'k  v Kranju).

Pester izbor aktivnosti

Dnevni center,  ki je odprt vsak delovni dan, od 9. do 16. ure, povprečno obišče 15 do 20 uporabnikov na dan. Glavni cilj tega programa je psihosocialna rehabilitacija oseb s težavami v duševnem zdravju, za kar izvajajo individualno in skupinsko obliko dela. Ob tem pa so uporabnikom na voljo še različne prostočasne aktivnosti. Družijo se  ob kartah, biljardu, časopisih, knjigah in računalniku, lahko se učijo tujih jezikov - angleščine, nemščine in francoščine -, in različnih veščin, na primer računalništva, kreativnega pisanja in šivanja. Enkrat tedensko se odpravijo tudi v pasje zavetišče in sprehajajo pse. Poleg Nanutove je v Centru zaposlenih še pet ljudi, od tega dva preko javnih del, pomaga  pa jim še okoli deset prostovoljcev.

Najtežje so čustvene ovire

Poleg dnevnega centra, Šentmar izvaja še program socialne vključenosti, ki se mu lahko pridružijo tisti s statusom nezaposljivosti. V ta program je vključenih sedem ljudi, namenjen pa je usposabljanju za delo. "Pri nas uporabniki delajo izdelke iz gline in iz papirja, vendar gre bolj kot za pridobivanje nekega tehničnega znanja, za socialne ali čustvene kompetence, ki so pravzaprav največja ovira," pojasni sogovornica. Med ogledom Šentmarovih prostorov se ustaviva v delavnici, kjer se nama pridruži Desa in mi z veseljem razkaže njihove stvaritve, od barvastih sovic iz gline do umetelno oblikovanih papirnatih vaz.

Korak do novega življenja

Šentmar vodi tudi dve stanovanjski skupini z desetimi nastanjenimi varovanci, ena je v Kopru, druga pa v Piranu. "Izkazalo se je, da se mnogi ljudje s čustvenimi težavami, ki so si opomogli in bi lahko zaživeli zunaj zdravstvenih institucij, znajdejo pred novo oviro – kako do novega doma. Vključitev v stanovanjsko skupino lahko pomeni pot do reševanja tega problema, četudi to potem traja deset let ali več," meni Nanutova. Kot pravi, si ne domišlja, da s svojim delom rešuje življenja, lahko pa komu odpre vrata, pokaže na možnosti, ki jih ima. Njegova odločitev pa je, kaj bo storil. "Tudi, če se odloči, da ne bo šel po nakazani poti, ali bo zastal na sredi, to spoštujem. Namesto njega pa ne morem narediti nič," razloži.

Tu se lahko počutijo varne

Ali ima kdaj občutek, da je njeno delo zaman?  »Odzivi naših uporabnikov pričajo o naprotnem. Kot povedo, se pri nas počutijo varne, sprejete, tudi če imajo v žepo diagnozo o duševni bolezni,« odgovori.

Ob odhodu mi je na misel prišla tista Ježkova: "V hiši številka dvestotri se godi sto stvari. Zunaj je sonce, zunaj je dež, ti pa mirno mimo greš ..."

 

 

Deli novico:

@rahla skepsa |  30 .05. 2015 ob  17: 44
Vedno je previdnost priporočljiva, ma Šentmar je res 1 a.
rahla skepsa... |  29 .05. 2015 ob  16: 20
Pred nekaj leti so mi bile poznane razmere Šenta v nekem drugem slovenskem kraju in moram reči, da bi osebe, ki so Šent vodile (in so bile dejansko šolane v tej smeri), same rabile neko obravnavo. Zato so si tudi poiskale takšno službo, da so svoje frustracije lahko izživljale nad šibkejšimi. Srčno upam, da se v Šentmar to ne dogaja in da tu zaposleni niso samo strokovno izobraženi, ampak da so to tudi zrele in kompetente osebe, ki so na pravem mestu.
bravo |  29 .05. 2015 ob  12: 40
bravo bravo
mojca |  29 .05. 2015 ob  10: 50
bravo, delate dobro delo...
ivo |  29 .05. 2015 ob  09: 32
Bravo ekipa, bravo Šentmar!
žalost |  29 .05. 2015 ob  08: 32
Zelo lepo in pohvalno. Podpiram take skupine. Bravo.