DOMAČA ZGODBA POŽIVITEV PORTOROŽA: Kantina Rikardo pripoveduje o lepotah in dobrotah Istre (VIDEO)

Piran

Strunjančan Mladen Knez od malih nog ceni dobro domačo hrano, ki je vedno dišala iz kuhinje, kjer sta se znala sukati tako njegova mama kot oče Rikardo, med domačini dobro znan 87-letnik, ki si je lani prislužil zlati grb piranske občine. In prav Rikardo je bil navdih za kantino, ki je nedavno odprla svoja vrata v Portorožu, kjer je nekoč delovala mehiška restavracija. V njej gostom Mladen ponuja dobrote domačih kmetov in pridelovalcev, pripravljene po starih istrskih receptih in začinjene s pristnimi zgodbami. In to osnovno zgodbo, zakaj se je odločil na ta korak, lahko takoj začuti in "kupi" vsak, ki spregovori nekaj besed s Knezom. Prodorne oči, ki zasvetijo, ko spregovori o navdihu, ki ga je našel pravzaprav doma, v Istri, v družini. Iskrenost se čuti. In pri Mladenu je ta več kot vidna. 

Dve generaciji Knezov, Rikardo in Mladen

Mladen Knez je podjetnik, ki je po očetu podedoval kmetijo, zadnjih sedem let pa se posveča tudi promociji dobrot in lepot Strunjana, tudi kot lokalni turistični vodnik. Predstavljanje naravnih lepot in kulinaričnih dobrot je prenesel v Portorož, saj želi obiskovalcem ponuditi vse, kar je lokalno.

Mladen Knez 

Njegova ideja je pritegnila kmetijsko zadrugo Agraria, klet Vinakoper ter ostale lokalne vinarje in kmete. Ponuja slovensko meso in sire, saj "si ljudje želijo poznati izvor hrane, ki jo uživajo", kot nam je zavzeto v pogovoru razložil.  Kantino, ki jo je odprl s svakom Vuletom, je poimenoval po očetu Rikardu, ljubitelju kulinarike, umetniku in kmetu, ki je začel kuhati že kot otrok. "Kot najmlajši med brati je ostajal doma in kuhal, saj je morala nona s starejšimi brati na njivo," pove Mladen. "Vedno je poudarjal, da je treba uporabljati domačo zelenjavo, domače sadje, naredit domače marmelade in kompote za čez zimo."

25. maja v Kantini Rikardo pripravljajo posebni kulinarično-glasbeni dogodek, na katerem se bodo predstavili vsi dobavitelji. Knez pa k sodelovanju vabi tudi druge lokalne pridelovalce, ki bodo lahko ponudili svoje proizvode.

Očetova filozofija Mladenu služi kot vodilo, da daje prednost domačemu. Hrano v kantini pripravljajo po starih receptih. "Tukaj se golaž kuha štiri ure, juha z dosti mesa." Domač je tudi jedilnik, ki ga je v istrskobeneško narečje in šavrinski govor prevedla dialektologinja dr. Suzana Todorović. "Gostje se velikokrat nasmejejo," pripoveduje Mladen. "Pri nas boste našli 'rebekin', ki je preprost domač izraz za grižljaj, popularnejše imenovan 'tapas'".

Ob tipičnih jedeh z gosti deli zgodbe teh krajev, predstavi pa tudi lokalne vinarje in seveda Strunjan, kjer stoji Domačija Knez. Med dobrotami domačega kraja Mladen išče vse, kar lahko kmetje tržijo. Od domačega sadja in zelenjave do marmelad, olj in v njegovem primeru tudi linije kozmetičnih izdelkov.

 "Pomembno pa je tudi, kaj bomo pustili zanamcem. Nismo se odločili za prodajo parcel tujcem, pač pa smo se Strunjančani odločili za ohranitev te narave."

Deli novico: